Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dobór dławika w silniczku samochodu zdalnie sterowanego.

20 Lut 2015 10:59 1125 20
  • Poziom 11  
    Witam. Chrześnik dostał samochód zdalnie sterowany, który przestał działać po 2 miesiącach (tyle wiem). Po rozkręceniu od razu rzucił mi się w oczy silniczek, który wygląda jak na zdjęciu. Proszę Was o pomoc w rozszyfrowaniu wartości elementów, bo są nieźle upalone, a ja nie mam doświadczenia i nie wiem co tam można wlutować.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    na kondensatorach dwa małe to 104, na dużym widzę tylko 22-, nie wiem czy to 220 czy 225, a na rezystorze własnie o to chodzi że nie wiele, bo gdybym widział paski to już wiem jakie ma wartości :(
    ale z tego co udaje mi się zauważyć to od strony silniczka patrząc jest tak: czarny-szary-fioletowy-biały. Czyli możliwe że będzie to 80 Ohm?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 36  
    To nie jest rezystor tylko dławik przeciwzakłóceniowy. Na początek sprawdź silnik za pomocą jakiejś bateryjki(zasilacza)4,5V, prawdopodobnie ma wewnętrzne zwarcie, które doprowadziło do takich nadpaleń. Dławik i kondensatorki ceramiczne(22-100nF) sprawdzisz omomierzem.
  • Poziom 23  
    Wojciech. napisał:
    kolory na rezystorze

Tyle, że to nie rezystor tylko dławik :D
    Dławik przemierz na przejście, dodatkowo możesz wszystko pominąć i sprawdzić czy silnik ruszy, czy uszkodzenia są też dalej.
    Pozdrawiam

Edit:
    No Andrzej mnie ubiegł ;)
  • Poziom 33  
    piwkooo napisał:
    Wojciech. napisał:
    kolory na rezystorze

Tyle że to nie rezystor, tylko dławik :D
    Dławik przemierz na przejście, dodatkowo możesz wszystko pominąć i sprawdzić czy silnik ruszy, czy uszkodzenia są też dalej.
    Pozdrawiam

Edit:
    No Andrzej mnie ubiegł ;)

Racja ale wtopa :(

trudno je rozróżnić.
  • Poziom 11  
    też dałem ciała z tym rezystorem ale fakt, nie ruszyło mnie to jak wygląda :(
    więc silniczek rusza zasilany baterią, dławik do wymiany i jeden mały kondensator.
    Pozostałe elementy ok.

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

więc licząc od strony silniczka kolory to czarny-szary-fioletowy-srebrny (srebrny tak gdzie ta zbita kulka cyny)
    więc wartość dławika to 80H tolerancji 10% tak?
  • Poziom 37  
    M1ck11 napisał:
    80H tolerancji 10% tak?

Jeśli już to raczej µH.
  • Poziom 11  
    Więc ile? Bo nie wiem kogo posłuchać. Mi w kalkulatorze online pokazało 80H
  • Poziom 36  
    W większości takich zabawek tego dławika w ogóle nie ma....
  • Poziom 11  
    @freebsd właśnie na taką pomoc liczyłem pisząc ten wątek. Upalony jest dość mocno ten dławik i ciężko odczytać kolory. Dlatego chciałem byście z doświadczenia podali jakie prawdopodobnie tam wartości mogą wystąpić. Jeśli to brązowy, to na pewno musiał wyblaknąć czy coś bo to bardziej wygląda na fiolet. A czy jeśli z drugiej strony był dławik to też takiej samej wartości?
  • Poziom 37  
    M1ck11 napisał:
    A czy jeśli z drugiej strony był dławik to też takiej samej wartości?

Tak.

kortyleski napisał:
    Pomiń te dlawiki i w czasie pracy silnika nie słuchaj radia na długich falach
    Może to jest zabezpieczenie dla sterowania radiowego tej zabawki?
  • Poziom 23  
    M1ck11 napisał:
    Dlatego chciałem byście z doświadczenia podali jakie prawdopodobnie tam wartości mogą wystąpić. Jeśli to brązowy, to na pewno musiał wyblaknąć czy coś bo to bardziej wygląda na fiolet. A czy jeśli z drugiej strony był dławik to też takiej samej wartości?

A ja bym się tu bardziej skupił na obciążalności tego dławika, bo jeśli się 'skopcił' to małe żółte rączki przesadziły z oszczędnościami i dławik dali jaki mieli :D
    Pamiętaj, że im większa indukcyjność tym mniejsza obciążalność, dławiki w tym rozmiarze mają prąd 50-100mA , a to trochę mało jak na silnik.
  • Poziom 11  
    Czyli najlepiej jak dam dławik, który ma mniej Henrów?
  • Poziom 11  
    Tak zrobię, to nie układ za 10 tysięcy. Dziękuję za pomoc i wyrozumiałość.
  • Poziom 11  
    dławik został usunięty