Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tablica rozdzielcza w bloku dwu-klatkowym – wymian

kasprzyk 16 May 2005 23:54 7088 13
Ochrona Domu
 • #1
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Temat jest dość obszerny, ponieważ dotychczas moje prace z sieciami elektrycznymi, oscylowały w granicach najwyżej instalacji na domku jednorodzinnym (jedna taka instalacja, także doświadczenia dużego nie zebrałem) chciałbym zaczerpnąć waszych porad w tej sprawie.
  Mianowicie tablica usytuowana jest w bloku dwu klatkowym w piwnicy klatki B, jej stan po przeglądzie elektryków został określony jako „poważny” i należy ją wymienić. (w jednej klatce jest 15 mieszkań, w drugiej 14, na każdym piętrze są osobne liczniki i zabezpieczenia dla poszczególnych mieszkań)

  Spróbuje w punktach:

  1.) W jakiej obudowie powinna zostać zamieszczona nowa tablica, czy można wykorzystać te stare płyty ebonitowe jako podstawę pod nową skrzynkę, czy wystarczy że odmaluje całość (wnękę) czy może według przepisów muszę założyć kilka skrzynek i tak np.: jedna do głównego licznika, druga do głównego wyłącznika, następna do np.: bezpieczników na piony???
  2.) Czy muszę na całość wykonać specjalny projekt, czy wystarczy rozrysowany schemat połączeń? (mam na myśli, czy według przepisów wymagana jest specjalna poprawka, wpis do projektu bloku ??? – na marginesie, nie wiem czy w ogóle istnieje projekt instalacji elektrycznej tego bloku – pewne szczegóły będę się dowiadywał później)
  3.) W sytuacji samego przełączania tej rozdzielni – dokładnie wyłączeń zasilania budynku – czy wystarczy, że poinformuje pisemnie mieszkańców bloku o wyłączeniach prądu??? (oczywiście odpowiednio wcześnie) Czy w sytuacji, kiedy „wysiądzie” komuś sprzęt – nie z winy błędnego połączenia, tylko podczas przepięć czyli włączania i wyłączania zasilania, może ten „ktoś” zaskarżyć mnie?? ;)
  4.) Jaka cena ........ za robociznę?? ;)
  5.) W tym punkcie chciałbym się dowiedzieć szczegółów na temat urządzeń potrzebnych do wykonania tej rozdzielni – opiszę to w następnym poście
  6.) Wiem, że temat jest obszerny, ale myślę, że znajdą się osoby, które poświęcą mi czas
  Serdecznie pozdrawiam
 • Ochrona Domu
 • Helpful post
  #2
  jaruśjaruś
  Level 18  
  Witam
  Po pierwsze kto jest właścicielem rozdzielni?
  Po drugie co właściciel rozdzielni chce aby zrobić z nią zrobić, jak brzmi jego zlecenie bo od tego zależy wszystko co chce się zrobić?
  Co z przyłączem głównym?
  Na magrinesie - przy modernizacjach lub remontach kapitalnych nie stosuje się tablic rezoteksowych.
 • Ochrona Domu
 • #3
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Właścicielem budynku (rozdzielni) jest wspólnota mieszkaniowa (mieszkam także w tym bloku) przyłącze energetyczne - główne zabezpieczenie jest na zewnątrz budynku w osobnej skrzynce.

  Rozdzielnia ta, ze względu na zły stan techniczny (tak to okreslili elektrycy robiący pregląd na bloku - raport dopiero będzie dostarczony)
  ma być wymieniona.

  "Na magrinesie - przy modernizacjach lub remontach kapitalnych nie stosuje się tablic rezoteksowych." - tzn ???????
 • #4
  muran
  Level 12  
  Nie masz doświadczenia z pracami przy instalacjach elektroinstalacyjnych. Czy masz uprawnienia do wykonywania tych prac? Uprzedzam, że odpowiadasz za bezpieczeństwo 29 rodzin. Zastanów się zanim podejmiesz się tego zadania.
 • #5
  Staszek sp6clf
  Level 2  
  Człowieku na co się porywasz nie mając pojęcia o przepisach i odpowiedzialności za to co masz do wykonania .Nie patrz na zarobek bo to w porównaniu z odpowiedzialnością i konsekwencjami to są sprawy nie do przeskoczenia dla Ciebie wiem coś o tym bo sam takie żeczy wykonują pozdrawiam Staszek zawód (Wałęsowski )elektryk
 • Helpful post
  #6
  cyruss
  Level 30  
  1. jeśli stara tablica jest samoróbką na płycie to musi być bardzo stara - prawdopodobnie będzie konieczna wymiana co najmniej pionów do liczników (prawdopodobnie są aluminiowe lub miedziane w gumoszmacie)
  2. tablica jest przed licznikami - trzeba mieć stosowne uprawnienia, w różnych ZE jest różnie, ale zwykle trzeba mieć firmę wpisaną na listę uprawnionych w ZE
  4. Najprawdopodobniej konieczne będzie przystosowanie instalacji do obecnych przepisów (oddzielny przewód PE itd)
  3. na pewno NIE JEST TO ROBOTA DLA AMATORA

  Mówię to jako elektryk tyle że niepraktykujący.
 • Helpful post
  #7
  jaruśjaruś
  Level 18  
  Witam.
  Aby uniknąć proceduralnych kłopotów (np. projekt podpisany przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane odpowiedniej branży) proponuję zdobyć zlecenie na "naprawę starej" , a wykonać ......... Zrobić pomiary ochronne pionów i mieszkań . To czy kable w pionach są aluminiowe nie ma znaczenia o ile pomiary będą pozytywne i kable spełnią wymagania obciążalności.
 • #9
  kasprzyk
  Electrician specialist
  avatar wrote:
  nie wiem czy to wazne ale chyba juz weszly przepisy ze w kazdej rozdzielni trzeba juz (chyba) stosowac ograniczniki przepiec a to dosc droga impreza i strasznie koszty przesto rosna (okolo 1000-1500zl za ogranicznik)


  Właśnie o tego typu odpowiedzi mi się rozchodzi, nie chciałbym być z czymś do tyłu - całość zostanie wykonana i zabraknie jakiegoś szczegółu, który spowoduje, że nikt tego nie odbierze.
  Jak może niektórzy zauważyli do całej sprawy podchodzę poważnie, dlatego proszę o niepisanie postów w stylu "Człowieku na co się porywasz ...."
  Moim zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu - jak to należy zrobić i jakie koszty, oraz poszukać kogoś do wykonawstwa. Ponieważ tak się składa, że mam firmę (mi znajomą) która może to wykonać i do tego nakłada się fakt, iż po części byłbym wtedy odpowiedzialny za całość prac (kwituje odbiory techniczne na bloku) chciałbym się zabezpieczyć właśnie, zdobyciem wiedzy z tego zakresu - dlatego szukam opinii i odpowiedzi u Was.

  Załóżmy, że uszkodzona jest tylko ta rozdzielnia, pieniądze wspólnota przeznacza tylko na nią - czy w tym przypadku (chociaż są stare przewody na piony i do mieszkań) można skupić się tylko na niej ????

  Wymiana pionów, wiąże się z ogromnymi przeróbkami, nie sądzę i nie spotkałem się nawet w duzo starszym budownictwie, żeby takie prace były często wykonywane. (oczywiście pomijam fakt np.: palenia, grzania się przewodów)
 • Helpful post
  #10
  prezes5000
  Level 20  
  Pytanie kto zlecił wykonanie przegląu technicznego,czy wykonano pomiary ochrony przeciwporażeniowej i jaka jest awaryjność tej wewnetrznej instalacji zasilającej.Widziałem w dużo gorszym stanie i nikt nic nie robił jak było ok.

  Dodano po 21 [minuty]:

  Uważam że jeżeli robić remont to do końca , czyli piont też.Prawdopodobnie bedziesz musiał uzgodnic to z ZE , a to sa już koszta poważne w zależności od zaleceń ZE.Sam remont tablicy rozdzielczej nie załatwi sprawy a może pogorszyć (przegrzane przewody aluminiowe lubią pekac jak się je ruszy).
  Proponuje porozmawiać z zaprzyjażnionym pracownikiem ZE i wybadać sprawę co jak i za ile.
  Tak będzie najtaniej.
 • #11
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Panowie dziękuje za wszystkie informacje, myśle, że najrozsądniej będzie, kiedy dostanę raport do ręki - zobaczymy co w nim jest napisane, wtedy dalej będę ciągnął temat i pytał ;)

  Jeżeli jednak macie swoje sugestie odnośnie technicznego wykonania całości i przepisów z tym związanych to proszę pisać.

  pzdr
 • Helpful post
  #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Dziekuję za odpowiedź
  To więc opiszę mniej więcej jak to wygląda:

  Przyłącze jest na zewnątrz budynku - tam są główne zabezpieczenia; od tej skrzynki do opisywanej rozdzielni dochodzi przewód aluminiowy 16² - oczywiście 3 fazy + zero, które jest skręcone śrubą razem z obudową skrzynki - czy mam rozumieć ten przewód jako PEN???

  Obwody jakie mogę w tej chwili wyszczególnić to:
  1) W piwnicy jest zainstalowany obwód na 110V (przez diodę) - z niego są zasilane żarówki (moim zdaniem lepiej zastosować urządzenie ograniczające pobór mocy)
  2) W piwnicy znajduje się pralnia - w niej jest podlicznik z zabezpieczeniami na S-y (tam oczywiście doprowadzone jest 230V) - czy powinna być do tego obwodu różnicówka?? jeżeli tak to jaka i czy lepiej żeby była zamontowana w samej rozdzieli czy w pomieszczeniu pralni??
  3) W piwnicy znajduje się kotłownia - w środku są czynne max 3 pompy do centralnego (nie mam danych – są niewielkie gabarytowo, także max 100W szt) - czy tutaj także stosować różnicówkę ?? jeżeli tak to rozumiem, że powinna być osobna niż ta do pralni
  4)230V do zasilania domofonów, halogenów zainstalowanych na zewnątrz klatki oraz zasilania wzmacniacza TV kablowej
  5) oczywiście obwody (odejścia) na klatki – piony do mieszkań i obwody na światło na klatkach schodowych – logicznie myślę, że 2 bezpieczniki

  Rozumiem, że fazy powinny zostać równo obciążone – obecnie, bezpieczniki na zewnątrz są b. różne od 50A (nie pamiętam dokładnie – jeszcze to sprawdzę) do 100A – świadczy to zapewne o błędach w obecnej instalacji

  Wiem że opis, nie jest szczegółowy, ale myślę, że na podstawie tego można zacząć "układać klocki" :) prosiłbym o zgróbny opis jak powinno to wyglądać - oczywiście z uwzględnieniem różnicówek, zabezpieczeń przepięciowych, S-ów (czy może bezpieczników topikowych??? )

  Na dzień dzisiejszy wiem, że nie będzie nic zmieniane w samych pionach do mieszkań - oprócz rozłożenia równomiernego faz (czyli niektóre mieszkania zostaną poprzełączane w celu wyrównania obciążenia faz)

  pzdr
 • Helpful post
  #14
  W.Wojtek
  Phones specialist
  MIeliśmy podobny problem.
  Wspólnota.Pojedynczy budynek 8 mieszkań instalacja przed 100 lat + przeróbki za ostanie 25.
  Po przemyśleniach- wszystko od nowa .Wg zasady że częściowe poprawki kosztują kika razy więcej niż jedna porządna.(Któraś zasada Murphy'ego)
  Nowe przyłącze z porządnym uziemieniem -wbity w piwnicy pręt ok 4m co razem z wysokością piwnicy daje 5 metrów w gruncie. Dalej nie szło..Uziom oczywiście "jak należy " czyli kupiony w sklepie. CAŁOŚĆ instalacji pięcioprzewodowa.Odłącznik całości dostępny z zewnatrz. Nowe piony mieszkaniowe.Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na cały budynek.
  Nowe licznikowe tablice mieszaniowe -na klatkach schodowych (z kolejnym zabezpieczeniem tym razem przeciwporażeniowym.). Do każdego mieszkania doprowadzona nowa instalacja TRZYFAZOWA i PIĘCIOPRZEWODOWA.! NA 6 lokali tylko trzy ma liczniki 3 fazowe-reszta zwykłe-ale jak komuś się zachce to obecnie jest to tylko wymiana licznika i przepięcie kilku kabelków na tablicy bezpiecznikowej w mieszkaniu) Założona moc dla mieszkania-25 kW.(rezerwa na przyszłość).Nowe tablice bezpiecznikowe dla każdego mieszkania -wewnątrz mieszkania.NOWA tablica tzw administracyjna osobne zabezpieczenia dla maksymalnej ilości obwodów- osobno strych, piwnice,
  korytarze,kotłownia,piece CO (gazowe) domofony,,oświetlenie budynku.
  Przy okazji wymieniono całe instalacje klatkowe,strychowe itp.
  Oraz położono rurki (25 mm.) na klatkach i do mieszkań do celów telekomunikacyjnych-telefonia,kablowka i co się zmieści.
  Nowa instalacja domofonowa.
  Projekt i wykonanie profesjonalna firma w uzgodnieniu z ZE.
  ZE-zachwycony-(ponoć najlepsza instalacja w mieście--)wszystko z miedzi,zgodnie z najnowszymi wymogami,w ciągu 1 godziny przepieli instalacje ze starej na nową (stara wisiała w powietrzu--poszliśmy jej śladami gdzie się dało) i przymknęlii oko na pobór prądu bez liczników w czasie instalacji tablic licznikowych... jakieś 2 doby... .
  Telekomunikacja zachwycona -z puszek w piwnicach w ciągu 2 godzin rozwlekli całośc telefonii w rurkach prosto do mieszkań.
  No i mały remont klatki zniknęła cała pajeczyna, jakieś rury,listwy.
  Ubyła połowa skrzynek licznikowych- na jednej kondygnacji liczydła dla 4 mieszkań.
  No i mamy z głowy na następne 100 lat.
  A tak na marginesie -w sąsiedniej wspólnocie(30% komunalki..) po wymianie intalacji klatkowej na nową (na 110 V ) w połowie mieszkań przestały działać pralki i lodówki .
  ITTBBNT
  Wywal to stare badziewie w całościii
  No i jeszcze jedno -dwa bezpieczniki na mieszkanie??? nieporozumienie.
  (dwa obwody -oświetlenie,gniazda, osobno pralka i kuchnia i coś jeszcze to minimum!!
  WW
  WW