Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk zewnętrzny - alternatywa dla opcji "Bezpieczne usuwanie sprzętu"

20 Lut 2015 15:27 1776 7
  • Poziom 8  
    Mam pytanie:

Jak bezpiecznie wyłączyć dysk zewnętrzny (przenośny) w następującej sytuacji:
    Muszę skorzystać z dysku zewnętrznego na komputerze z Windows XP, ale działającym w trybie awaryjnym. Ikonka „Bezpieczne usuwanie sprzętu” nie wyświetla się. Pod PPM (przy kliknięciu na dysk) brak opcji „Wysuń” (która pojawia się na przykład przy podłączeniu pendrive’a).

Przechodząc do „Właściwości” dysku zewnętrznego, w zakładce „Zasady”, mam zaznaczoną opcję „Optymalizacja szybkiego usuwania”.

Czy taki sam efekt, jak kliknięcie w „Bezpieczne usuwanie sprzętu” osiągnę poprzez przejście w „Menedżerze urządzeń” do pozycji „Masowe urządzenie magazynujące USB” i wybranie z menu pod PPM opcji „Wyłącz”?

Ewentualnie czy można w „Menedżerze urządzeń” przejść do pozycji „Stacje dysków” i wybrać dysk zewnętrzny, a następnie przejść do opcji „Wyłącz”?

Czy funkcja „Nie używaj tego urządzenia (wyłącz)”, znajdująca się we „Właściwościach” dysku, w zakładce „Ogólne” może być jednym z alternatywnych sposobów wyłączenia dysku?

Szukam rozwiązania, po którym można bezpiecznie odłączyć kabel dysku. Co mi radzicie?
  • Poziom 30  
    netenis napisał:
    Przechodząc do „Właściwości” dysku zewnętrznego, w zakładce „Zasady”, mam zaznaczoną opcję „Optymalizacja szybkiego usuwania”.

Ta opcja powoduje, że nie ma potrzeby informowania Windows o chęci odłączenia dysku.
  • Poziom 8  
    Aseri15 napisał:
    Ta opcja powoduje, że nie ma potrzeby informowania Windows o chęci odłączenia dysku.

Kiedyś spróbowałam i po skończeniu przenoszenia plików na dysk odczekałam co najmniej 10 minut, odłączyłam kabel i wyskoczył mi komunikat "Opóźniony zapis nie powiódł się". Później testowałam opcje, które opisałam (tzn. przy użyciu "Menedżera urządzeń") i nic negatywnego się nie działo. Natomiast nie wiem, na ile było to właściwe, czy w ogóle można w ten sposób tych opcji używać i czy nie ma ryzyka wystąpienia kolejnych komunikatów lub utraty danych.
  • Poziom 30  
    To w sumie zależy.

Dysk to urządzenie pracujące praktycznie cały czas. Opcja o której mówiłem, tyczy się w sumie bardziej pamięci masowych takich jak PenDrive.

Ale... Windows jest systemem, który nie jest idealny ( jak wszystko ). Za Windows'a XP, nie było dysków twardych pracujących pod USB ( a nawet jeśli były, to nie dla zwykłych użytkowników ) więc może mieć problemy z ich obsługą.

Co mam na myśli w tym momencie: Chodzi mi o to, że nie musi się to objawiać niczym niepokojącym. Komunikat " Opóźniony zapis nie powiódł się " może występować zupełnie przypadkowo. Miałem podobną sytuację z pamięciami masowymi i nawet po odczekaniu, pojawiał się taki komunikat. Mimo wszystko dane wgrane na taką pamięć były prawidłowe.

Odkąd przeszedłem na Windows 7, nie mam problemów z opóźnionym zapisem :)

Dodano po 6 [minuty]:

netenis napisał:
    Czy taki sam efekt, jak kliknięcie w „Bezpieczne usuwanie sprzętu” osiągnę poprzez przejście w „Menedżerze urządzeń” do pozycji „Masowe urządzenie magazynujące USB” i wybranie z menu pod PPM opcji „Wyłącz”?

Zamiast wyłącz radziłbym z menu pod PPM wybrać odinstaluj. Wtedy bezpiecznie możesz odłączyć swój nośnik.

Myślę, że to rozwiązanie jest najrozsądniejsze w tym przypadku.

I już piszę dlaczego...

Po wybraniu opcji odinstaluj, zostanie usunięty sterownik, co spowoduje utracenie wszystkich dojść do nośnika i żądań w jego kierunku z poziomu systemu. Nośnik będzie pracował dalej, ale nie będzie widoczny dla systemu, dopóki się go nie podłączy ponownie ( wtedy od nowa zostanie zainstalowany sterownik i wszystkie dojścia do niego zostaną przywrócone ). Tak więc po wybraniu opcji odinstaluj nie powinien pojawić się komunikat o opóźnionym zapisie i bezpiecznie można odłączyć dysk.
  • Poziom 8  
    Aseri15 napisał:
    Zamiast wyłącz radziłbym z menu pod PPM wybrać odinstaluj. Wtedy bezpiecznie możesz odłączyć swój nośnik.

Myślę, że to rozwiązanie jest najrozsądniejsze w tym przypadku.

I już piszę dlaczego...

Po wybraniu opcji odinstaluj, zostanie usunięty sterownik, co spowoduje utracenie wszystkich dojść do nośnika i żądań w jego kierunku z poziomu systemu. Nośnik będzie pracował dalej, ale nie będzie widoczny dla systemu, dopóki się go nie podłączy ponownie ( wtedy od nowa zostanie zainstalowany sterownik i wszystkie dojścia do niego zostaną przywrócone ). Tak więc po wybraniu opcji odinstaluj nie powinien pojawić się komunikat o opóźnionym zapisie i bezpiecznie można odłączyć dysk.

Rzeczywiście brzmi rozsądnie. Trochę się tylko obawiam, czy przy ponownym podłączeniu dysku sterownik na pewno się zainstaluje, bo jednak mówimy o pracy w trybie awaryjnym.
  • Poziom 30  
    netenis napisał:
    czy przy ponownym podłączeniu dysku sterownik na pewno się zainstaluje

Tak.
  • Poziom 8  
    Aseri15 napisał:
    netenis napisał:
    czy przy ponownym podłączeniu dysku sterownik na pewno się zainstaluje

Tak.

Po lekturze tematów o perypetiach z dyskami zewnętrznymi natrafiłam na pytania o problem związany z komunikatem "Nie rozpoznano urządzenia USB". Niepokoję się, że w związku z ewentualną każdorazową, ponowną koniecznością instalacji sterownika coś pójdzie nie tak i zrodzi to nowy problem.
  • Poziom 30  
    Nie masz się czego obawiać. Sterownik odpowiada za komunikację Windows z określonym urządzeniem. Jeżeli odinstalowujesz sterownik, system tą komunikację traci. Po ponownym podłączeniu urządzenia Windows ponownie nawiązuje komunikację z urządzeniem poprzez ponowną instalację sterownika ( gdyż " sądzi ", że zostało podłączone nowe urządzenie ).

Instalacja sterownika przez Windows to normalna sprawa. Nie ma się czym niepokoić.

Ewentualnie czekamy na konkretne pytania, aby udzielić na nie zadowalających odpowiedzi :)