Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wartość napięcia pomiarowego dla przewodu YnTKSYekw

trenx90 20 Lut 2015 16:08 1260 7
  • #1 20 Lut 2015 16:08
    trenx90
    Poziom 14  

Witam, nie potrafię znaleźć informacji jakim napięcie powinno mierzyć się przewód YnTKSYekw oraz jaka jest minimalna wartość rezystancji izolacji? Czy tam samo jak dla zwykłych przewodów min 1M??

0 7
  • #3 20 Lut 2015 20:55
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

tren90 napisał:
    Takie dane znajdziesz na stronie producenta.

Gdzie kolego jest tam wartość napięcia jakim powinniśmy mierzyć ten kabel np podczas odbioru tego kabla do eksploatacji , proszę wskazać .
    tren90 napisał:
    oraz jaka jest minimalna wartość rezystancji izolacji

A gdzie na tej stronie minimalna rezystancja izolacji dla tego kabla . Oczywiście rezystancja dla kabli nowych np. przy odbiorze do eksploatacji .
    Nie jestem teletechnikiem ale coś kolega pomylił .

0
  • #4 20 Lut 2015 21:43
    trenx90
    Poziom 14  

Tym razem chyba kolega Krzysztof się pomylił, bo to ja zadałem pytanie :)
    W każdym razie dzięki za info. Sporo danych i parametrów, ale zero praktycznych porad dla przewodu YnTKSYEKW 2x0,8. Ja jako pomiarowiec zmierzyłbym rezystancje izolacji napięciem 250V lub 500V z racji charakteru przewodu i przekroju (instalacja SAP). Co do wymaganej wartości rezystancji izolacji to już sam nie wiem czy traktować go jako zwykły przewód np YDY - 1MOhm czy inaczej bo źródła podają raz 100MOhm raz 500MOhm. Max napięcie probiercze DC nawet w tabelach jest ponad 1000V a gdzie nie gdzie ponad 2000V - prawie jak kabel - totalny absurd.

0
  • #5 20 Lut 2015 22:01
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Nie dobrze, pytanie było do kolegi Dedito związku z twoim pytaniem i je zacytowałem.
    Kolega Dedito chce mierzyć ponad 2000 tyś wolt, to są napięcia probiercze. Tak samo dotyczy rezystancji.

0
  • Pomocny post
    #7 21 Lut 2015 18:08
    TWK
    Specjalista elektryk

Według katalogu "TFKable" dla kabli stacyjnych minimalna rezystancja izolacji każdej żyły wynosi 200 MΩxkm. Dobór napięć pomiarowych jest opisany np. w książce W. Orlika "Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków" - w obwodach do 50 V wg tej książki wystarczy napięcie probiercze 250 V.

Z kolei norma telekomunikacyjna ZN-96 TP S.A.-027 "Telekomunikacyjne sieci miejscowe Linie kablowe o żyłach metalowych Wymagania i badania" mówi o napięciu od 100 do 500 V i dokładności przyrządu 10 %. Wymagania dot. rezystancji są bardziej skomplikowane, uwzględniają np. liczbę łączówek na kablach, ochronników oraz 2 wartości 1500 MΩxkm dla kabli magistralnych i rozdzielczych oraz 500 MΩxkm dla kabli zakończeniowych (wartości typowe). Rezystancję mierzy się według tej normy między żyłą a pozostałymi zwartymi z zaporą przeciwwilgociową i uziemionymi.

Zachęcam do zapoznania się z tą normą.

1
  • #8 21 Lut 2015 21:32
    trenx90
    Poziom 14  

Bardzo mi pomogłeś. Dzięki za informację.

0