Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wideodomofon Urmet 2VOICE - wady i zalety

16 Lut 2015 16:32 1704 7
  • Poziom 17  
    Moderowany przez suworow:

Ponieważ w wyniku dyskusji panów Reed i Ircys wyszedł bardzo zgrabny opis funkcjonalności tego systemu, wydzieliłem do nowego tematu.

Jak byś chciał coś co się nie psuje to mogę Ci polecić zestaw 2Voice firmy URMET:

http://www.miwiurmet.pl/katalog-produkt%C3%B3...fony/item/319-zestawy-video/181-1783-821.html

Do tego dobierasz interface PSTN

http://www.miwiurmet.pl/katalog-produkt%C3%B3w-domofony/item/324-zasilacze/305-1083-67.html

I dzięki temu masz

1. Wyprowadzenie sygnału na TV (tylko dokupić jakiś modulator np. MD2)
    2. Sterowanie za pomocą telefonu podłączonego do tego interfacu

Możesz się wtedy w ogóle nie ruszać :p

Tylko nie wiem czy budżet Ci udźwignie... :D

Sprawdzałem działa xD
  • Specjalista Domofony
    reed napisał:
    Jak byś chciał coś co się nie psuje to mogę Ci polecić zestaw 2Voice firmy URMET:

http://www.miwiurmet.pl/katalog-produkt%C3%B3...fony/item/319-zestawy-video/181-1783-821.html

Też zamontowaliśmy tego kilka sztuk i jest kilka minusów,
    oprócz oczywiście ceny:
    1. po podłączeniu drugiego monitora, w momencie wywołania jest obraz
    tylko na monitorze głównym (INT=0), na drugim pojawia się dopiero po podniesieniu słuchawki lub przyciśnięciu przycisku podglądu - trochę lipa, ale można się do tego przyzwyczaić
    2. wywołanie jest realizowane nie po naciśnięciu przycisku w kasecie, a po naciśnięciu i przytrzymaniu (!) go przez moment - klienci twierdzą, że to bardzo upierdliwe
    3. brak potwierdzenia dźwiękowego przyciśnięcia przycisku wywołania, zapala się tylko światełko w dziurce przycisku, ale pod palcem i trudno to zauważyć - Włosi uparcie twierdzą, że to jest niepotrzebne, a Miwi Urmet nie znalazł do tej pory rozwiązania tego tematu - podobnie jak w pkt. 2 - klienci twierdzą, że to bardzo upierdliwe

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Ircys napisał:
    w momencie wywołania jest obraz
    tylko na monitorze głównym (INT=0)

To jest akurat normalne. Jeszcze nie spotkałem się z systemem cyfrowym, który posiada jeden zasilacz do obsługi cełego systemu, żeby było inaczej. Wynika to z faktu, że sam odbiornik video pobiera dość znaczną sumę prądu.

Ircys napisał:
    po naciśnięciu i przytrzymaniu (!) go przez moment

Dziwne rzeczy piszesz. Naciska i dzwoni. Może chodzi Ci o to, że nie dzwoni od razu (jak w analogu - w trakcie naciskania przycisku) tylko potrzebuje 1-2sec na zainicjowanie [włączenie monitora] połącznia. Natomiast nie ma to nic wspołnego z naciskaniem przycisku

Ircys napisał:
    brak potwierdzenia dźwiękowego przyciśnięcia przycisku wywołania

Fakt to może być mankament. Ale po naciśnięciu przycisku apnel wydaje jeden albo dwa dźwięki, że został wcisnięty przycisk.

Ircys napisał:
    jest kilka minusów

Ale jest też duży plus. Ostatnio testowaliśmy ten system 200m od panela do rozdzielni i 600m od rozdzielni do odbiornika na jednej parze skrętki. Skrętka "sztukowana" po 30m. Obraz jak żyleta. Jakość audio dobra.
    Chociaż w dokumentacji technicznej jest napisane, że wymaga to dedykowanego przewodu do obsługi systemu :P
  • Specjalista Domofony
    reed napisał:
    Ircys napisał:
    w momencie wywołania jest obraz
    tylko na monitorze głównym (INT=0)

To jest akurat normalne. Jeszcze nie spotkałem się z systemem cyfrowym, który posiada jeden zasilacz do obsługi cełego systemu, żeby było inaczej. Wynika to z faktu, że sam odbiornik video pobiera dość znaczną sumę prądu.

Dla klienta nie ma znaczenia z czego to wynika, on twierdzi, że jest to ułomność i trudno mu nie przyznać racji. Systemy cyfrowe są dobre, ale do dużych instalacji, a nie jako zestaw do domu jednorodzinnego, bo takich "kwiatków" pojawia się więcej. Ja znam systemy cyfrowe, które nie mają tej ułomności, ale za to mają inne :)

reed napisał:
    Ircys napisał:
    po naciśnięciu i przytrzymaniu (!) go przez moment

Dziwne rzeczy piszesz. Naciska i dzwoni. Może chodzi Ci o to, że nie dzwoni od razu (jak w analogu - w trakcie naciskania przycisku) tylko potrzebuje 1-2sec na zainicjowanie [włączenie monitora] połącznia. Natomiast nie ma to nic wspołnego z naciskaniem przycisku

To nam zgłosili sami klienci, tzn. zgłoszenie było takie, że "nie zawsze domofon dzwoni". Przyjeżdżaliśmy i było OK, tak kilka razy, aż do czasu gdy klient sam
    "wyczaił" o co chodzi i pokazał nam to - po krótkim, szybkim naciśnięciu przycisku nic się nie działo i czekanie tu nic nie zmieniało. Naciśnięcie i chwilowe przytrzymanie dawało dzwonienie zawsze. Ot taka ułomność, może tylko tych zestawów, które my montowaliśmy.
    Patrząc skąd Ty piszesz zapewne masz większe doświadczanie z 2voicem i może stwierdzisz, że to wyjątek, ale jednak się zdarzył :)

reed napisał:
    Ircys napisał:
    brak potwierdzenia dźwiękowego przyciśnięcia przycisku wywołania

Fakt to może być mankament. Ale po naciśnięciu przycisku apnel wydaje jeden albo dwa dźwięki, że został wcisnięty przycisk.

Jakoś nie mogę sobie przypomnieć tych dźwięków, ale na pewno nie jest to klasyczna "zwrotka".

reed napisał:
    Ircys napisał:
    jest kilka minusów

Ale jest też duży plus. Ostatnio testowaliśmy ten system 200m od panela do rozdzielni i 600m od rozdzielni do odbiornika na jednej parze skrętki. Skrętka "sztukowana" po 30m. Obraz jak żyleta. Jakość audio dobra.
    Chociaż w dokumentacji technicznej jest napisane, że wymaga to dedykowanego przewodu do obsługi systemu :P

Tu się zgodzę, ale to zaleta większości systemów cyfrowych i zazwyczaj producenci chcą przy jednym ogniu upiec dwie pieczenie, wciskając dedykowane kable z kosmiczną ceną :)

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Ircys napisał:
    Dla klienta nie ma znaczenia z czego to wynika, on twierdzi, że jest to ułomność i trudno mu nie przyznać racji.

W tym cały sęk, żeby wyjaśnić klientowi jakie są ograniczenia konkretnego systemu.
    Przypomina mi sie fragment kabaretu: "Pan chciałbyś mieć wodę ciepłą w jednym kranie, wodę zimna w drugim kranie". :)

Ircys napisał:
    Ja znam systemy cyfrowe, które nie mają tej ułomności,

Podaj przykład, który system cyfrowy umożliwia pracę kilku odbiorników video równolegle i wszystkie pokazuja obraz jednocześnie? Chętnie się dokształcę.

Ircys napisał:
    Naciśnięcie i chwilowe przytrzymanie dawało dzwonienie zawsze. Ot taka ułomność, może tylko tych zestawów, które my montowaliśmy.
    Patrząc skąd Ty piszesz zapewne masz większe doświadczanie z 2voicem i może stwierdzisz, że to wyjątek, ale jednak się zdarzył

Dziwne ale nie neguję tego. Nie udało mi się takiego efektu uzyskać, przynajmniej na tym panelu co mam pod ręką.

Ircys napisał:
    Jakoś nie mogę sobie przypomnieć tych dźwięków, ale na pewno nie jest to klasyczna "zwrotka".

To jest jeden dźwięk (paszczowo BEEP :) ). Masz rację nie jest to klasyczna zwrotka.

Ircys napisał:
    zaleta większości systemów cyfrowych

No i tutaj się nie zgodzę, chyba, że zamienimy słowo 'większości' na 'mniejszości' :)

Również pozdrawiam
  • Specjalista Domofony
    reed napisał:
    Ircys napisał:
    Dla klienta nie ma znaczenia z czego to wynika, on twierdzi, że jest to ułomność i trudno mu nie przyznać racji.

W tym cały sęk, żeby wyjaśnić klientowi jakie są ograniczenia konkretnego systemu.

Przypomniała mi się jeszcze jedna "ułomność" tego systemu, która jest przypadłością wszystkich mi znanych systemów cyfrowych, więc akurat tu nie narzekam na 2Voica, tylko nad proponowaniem systemów cyfrowych do domków jedno/dwurodzinnych. Otóż, jak już chyba wcześniej pisałem, wymienialiśmy stare analogowe systemy wideodomofonowe Urmeta w kilku domkach na systemy cyfrowe 2voice. I np. w kilku willach były kasety 2 przyciskowe i 2 monitory, ale konfiguracja była tak ustawiona, że obojętnie, który przycisk się przyciskało zawsze dzwoniły oba monitory. I tego nie da się powtórzyć w systemach cyfrowych (!), bo tam przycisk wywoławczy ma swój konkretny numer konfiguracyjny i monitor też ma swój konkretny numer konfiguracyjny.
    Straaaaasznie nam klienci na tą "ułomność" narzekali. Oczywiście kończyło się to tym, że w jednych domach dwurodzinnych konfigurowaliśmy system tak, że np. dolny przycisk wywoływał dolny monitor, a górny przycisk górny monitor, a w innych dawaliśmy tylko 1 przycisk, który wywoływał 2 monitory na raz. Ot taki mały niuansik.

reed napisał:
    Ircys napisał:

Podaj przykład, który system cyfrowy umożliwia pracę kilku odbiorników video równolegle i wszystkie pokazuja obraz jednocześnie? Chętnie się dokształcę.

Ze znanych mi Fermax, BPT, Bticino i Comelit robią to bez problemu.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Ircys napisał:
    reed napisał:
    Ircys napisał:

Na pewno na jednym zasilaczu? A nie potrzeba przypadkiem zasilaczy lokalnych?

Ze znanych mi zalet 2Voice'a to:
    - instalacja dwu-żyłowa bez polaryzacji
    - max 4 odbiorniki na pracujące równolegle
    - duże odległości 200m na jednej parze skrętki, dla video
    - możliwość wyprowadzenia sygnału video na zewnętrzne źródło TV lub DVR
    - funkcja interkomu

Ze znanych mi wad:
    - tylko 4 panele główne
    - brak potwierdzenia wywołania (tzw. funkcja zwrotki)

Jak mi coś jeszcze wpadnie to dopiszę ;)
  • Specjalista Domofony
    reed napisał:
    Ircys napisał:

Na pewno na jednym zasilaczu? A nie potrzeba przypadkiem zasilaczy lokalnych?

Fermax np. zaleca dodatkowy zasilacz, ale spokojnie działa na jednym - sprawdzone. BPT, Bticino i Comelit nie potrzebują.

reed napisał:

Ze znanych mi zalet 2Voice'a to:
    - instalacja dwu-żyłowa bez polaryzacji
    - max 4 odbiorniki na pracujące równolegle
    - duże odległości 200m na jednej parze skrętki, dla video
    - możliwość wyprowadzenia sygnału video na zewnętrzne źródło TV lub DVR
    - funkcja interkomu

Ależ ja zalet 2voica nie neguję. Uparcie twierdzę, że to nie jest system do domków jedno/dwurodzinnych, bo jest zbyt mało elastyczny do takich potrzeb - patrz moje opisy powyżej.

Pozdrawiam