Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarka solarna - wymiana ogniw z NI-MH na Li-ion

20 Lut 2015 18:30 942 9
  • Poziom 15  
    Witam. Pytanie dość proste, czy mogę zamienić ogniwo ni-mh na li-ion. Kilka parametrów:
    latarka bez żadnej elektroniki przy ładowaniu, tylko jedna dioda od panelu solarnego na plusie, napięcie od 3-4V
    stare ogniwo ni-mh 3,6V 600mAh
    nowe ogniwo li-ion 3,6V(zmierzone 4,1V) 1800mAh a w zasadzie dwa połączone równolegle.
    I tak się zastanawiam czy mogę to tak po prostu zamienić czy muszę jakiś układ zastosować żeby nie uszkodzić ogniw a co gorsza nie spalić nic?

Latarka cały czas na parapecie więc się ładuje.

Latarka :http://www.bazarek.pl/produkt/1489482/latarka-solarna-15-led-akumulator-aluminiowa.html
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 34  
    Gilow napisał:
    stare ogniwo ni-mh 3,6V 600mAh
    raczej niemożliwe dlatego, że ogniwa NiMH maja napięcie 1,2V ale skoro napięcie wynosi 3,6V to musi być bateria(3 ogniwa) to tak dla ścisłości. Jedyne o co trzeba zadbać to napięcie na ogniwie Li-lon nie może przekroczyć 4,2V. Przy takiej pojemności to raczej mało prawdopodobne ale trzeba mieć na uwadze, szczególnie w lecie.
  • Poziom 15  
    Racja jest bateria ogniw, a dla pewności jak można się zabezpieczyć przed przekroczeniem napięcia?
  • Poziom 15  
    A tak z ciekawości jak długo takie ogniwa li-ion musiałyby być ładowane żeby zagroziło przegrzaniem lub co gorsze zapłonem?
  • Poziom 34  
    Nic nie napisałeś o solarze a to podstawa do oceny, jeżeli zwykły panel z popularnych lampek, to raczej nigdy się nie przegrzeje ogniwo, módl się raczej aby naładowało się choćby do 80%
  • Poziom 15  
    Solar z latarki najprostszy z możliwych bez żadnej elektroniki tylko dioda na plusie od panelu, napięcie przy oświetleniu pokojowym niecałe 3V.
  • Poziom 17  
    Wydaje się że przeładowanie nie grozi o czym pisano wyżej. Podczas pierwszych prób monitoruj napięcie na ogniwach. Przy okazji tego tematy chciałbym polecić zastępowanie akum. NI-MH ogniwami Li-ion, akumulatory NI-MH w tej chwili są tak marnej jakości i to nawet tzw. markowe że warto to robić. Ja osobiście zrobiłem zasilanie aparatu foto na akum. Li-ion i jestem bardzo zadowolony.
  • Poziom 15  
    Dzis zmierzyłem w pełnym słońcu napięcie z solara i jest 4,4V, a latarka stoi na parapecie nie nasłonecznionym i max ma 4V wiec nie powinno się nic stać?