Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate st3250410asST32 - MHDD

20 Lut 2015 20:18 1212 23
  • Poziom 9  
    Witajcie,

Wyczytałem w internecie, że używając programu MHDD wskazane jest, aby dysk twardy ustawiony był jaki master (i, najlepiej, jako jedyny aktualnie podłączony). Jednak podczas uruchomienia programu na bardzo leciwym (14-letnim) komputerze stacjonarnym pojawia się takie oto okno (wybaczcie jakość zdjęcia).
    Zastanawia mnie, czemu dysk pokazywany jest w sekcji "PCI controllers". Skan dysku przeszedł w takiej konfiguracji bezproblemowo, jednak czy jest ona poprawna i można na niej "działać" dalej (czyt. zerowanie, remapowanie)?

Gwoli ścisłości:
    - w komputerze znajdują się 2 dyski twarde (stary, 80GB dysk ATA oraz ten, o którym mowa - 250GB Seagate SATA)
    - w momencie uruchomienia programu ten starszy został całkowicie odłączony
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Jest w sekcji PCI, ponieważ jest to dysk SATA. Wszystkie funkcje programu będą działać poprawnie.
  • Poziom 43  
    @Lech1991 Jeżeli skan nie wykazał problemów, to po co chcesz zerować i remapować?
    Daj polecenie:
    smart att
    i pokaż ekran.
  • Poziom 9  
    Dzięki za szybką odpowiedź.

Odnośnie samego dysku - nie, dysk nie jest sprawny. W teście MHDD dostałem cztery "errory" oznaczone jako UNC, a wykonałem go bo ostatnio komputer zaczął się dziwnie zachowywać (drastycznie zwolnił, uruchamia się około 5 minut i tak samo działa później), a dysk twardy zaczął wydawać dziwne dźwięki (czasami słychać, że dysk się "rozpędza" na nowo, choć nie zatrzymuje się całkowicie, zgrzyty i inne tego typu, szczególnie przy odczycie).

Wykonałem szereg testów wieloma programami, niestety większości testów nie potrafi nawet początkowo przejść (błędy już na samym początku), a szybkość odczytu w benchmarku wynosi max 3,1 MB/s, średnia zaś to około 1,7 MB/s... co wiele tłumaczy.

Tak więc chcę go więc wyzerować, bo (podobno) czasami pomaga to jeśli tylko dysk nie jest uszkodzony fizycznie. Stąd to pytanie.

Chętnie jednak wrzucę wyniki z wszystkich, jeśli tylko będzie dało się je jeszcze przeprowadzić.
  • Poziom 43  
    Skup się na MHDD. Wyzeruj poleceniem erase, pokaż ekran a potem zrób remap i ponownie pokaż ekran.
    Robert B napisał:
    Daj polecenie:
    smart att
    i pokaż ekran.
  • Poziom 9  
    @Robert B: Zanim to przeczytałem to zdążyłem już wykonać niektóre testy z poziomu systemu Windows, to już je tutaj wrzucę, a w międzyczasie wykonam to co mi poleciłeś. I znów dam znać

A oto wyniki testów:
    Seagate st3250410asST32 - MHDD Seagate st3250410asST32 - MHDD Seagate st3250410asST32 - MHDD Seagate st3250410asST32 - MHDD Seagate st3250410asST32 - MHDD Seagate st3250410asST32 - MHDD Seagate st3250410asST32 - MHDD Seagate st3250410asST32 - MHDD Seagate st3250410asST32 - MHDD

PS - zaskoczyło mnie, że niektóre z nich zostały wykonane (choć trwało to czasami wieki), mimo że wcześniej w ogóle nie chciały ruszyć. Nie udało mi się jednak zrobić testu Error Scan w HD Tune Pro, bo trwałby on około 2 dni...
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Pokaż SMART po wykonaniu zerowania i remapu.
  • Poziom 43  
    Lech1991 napisał:
    Nie udało mi się jednak zrobić testu Error Scan w HD Tune Pro, bo trwałby on około 2 dni...

I dobrze, bo na plaster on potrzebny. Totalnie nieprzydatne te wszystkie testy, które robiłeś.
    Zerowanie poleceniem
    erase
    i potem remap
    F4
    włączyć remap na ON
    F4
    Pokaż screen po zakończeniu.
    Po skanie z remapem mogą pojawić się jeszcze w nim UNC. Lepiej wykonać skan po wykonaniu zerowania i remapowania oraz załączyć jego wyniki oraz SMART.
    Robert B napisał:
    Lech1991 napisał:
    Nie udało mi się jednak zrobić testu Error Scan w HD Tune Pro, bo trwałby on około 2 dni...

I dobrze, bo na plaster on potrzebny. Totalnie nieprzydatne te wszystkie testy, które robiłeś.

I do tego skan w HDTune dyskowi z problemami może szkodzić.
  • Poziom 9  
    mati211p napisał:
    Po skanie z remapem mogą pojawić się jeszcze w nim UNC.

Mowa o skanie w HDTune czy tym przeprowadzonym w MHDD (2 x F4)?

Ok, zatem zerowanie, remap, wyniki z tego i SMART po wszystkim.
    Po wyzerowaniu dysku i wykonywaniu skanu z remapem w nim mogą pojawić się jeszcze UNC, których najprawdopodobniej w następnym skanowaniu już nie będzie.
    Tak jak piszesz:
    Zerowanie-->skan z remapem-->skan po wykonanym remapie i jego wyniki-->SMART.
  • Poziom 9  
    Właśnie zamierzałem się za to brać, kiedy podczas uruchomienia się systemu otrzymałem następujący komunikat:
    Po naciśnięciu F4 komputer po chwili zaczyna uruchamiać system, w pewnym momencie jednak pojawia się BSOD i następuje restart. I cykl się powtarza. System nie startuje więc już w ogóle.

Nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie?
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Zdjęcie ekranu informuje, że dyskowi coś się pogorszyło chyba. Pokaż aktualny SMART z MHDD bo wygląda na to, że wartość przeliczona któregoś atrybutu spadła poniżej progu. Jeśli chodzi o procedury do wykonania w MHDD to brak systemu nie ma wpływu na to.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Mylisz uruchomienie płyty z uruchomieniem systemu operacyjnego. To, co widzisz, to jest Bios płyty, sygnalizujący zły stan dysku i to jest całkiem normalne.
    Wykonaj zalecaną przez nas procedurę.
  • Poziom 9  
    SMART z MHDD po tym dziwnym komunikacie:

PS - Zerowanie właśnie leci
  • Pomocny post
    I nic nie da zerowanie, bo wystarczy spojrzeć na 05 w nowym SMART. Dysk trwale uszkodzony. Stan dysku mocno się pogorszył. Poza tym dziwna wartość w atrybucie 10(0A). Wartość Bieżący to tylko 96(nie do końca wiadomo z jakiego powodu, bo raw jest 0). Jest to natomiast przyczyna wyświetlania tego komunikatu podczas uruchamiania komputera i może świadczyć o problemach dysku z mechaniką.
  • Poziom 9  
    Czyli nie obejdzie się bez zakupu nowego dysku. No nic, dzięki za pomoc.
    Przy okazji - jak czytać parametry SMART? Czym są "Val", "Worst" i "Raw"? Nigdy do końca tego nie rozumiałem, mimo że czytałem wiele opisów tych parametrów.
  • Pomocny post
    Val/Value/Current jest to wartość bieżąca, czyli aktualna wartość przeliczona dla danego atrybutu. W zależności od modelu dysku może mieć ona różne wartości początkowe, np 100 czy 200. Pogarszający się stan dysku zwykle, ale niekoniecznie (jak w przypadku atrybutów 04, 09) powoduje jej spadek.
    Worst, czyli najniższa wartość przeliczona danego atrybutu jaka kiedykolwiek została zarejestrowana.
    Raw, czyli aktualna wartość liczbowa danego atrybutu, nie przeliczona. Wzrost wartości raw zwykle niesie ze sobą spadek wartości przeliczonej aktualnej, czyli Val. Można też wówczas oszacować na tej podstawie w jakim stanie jest dysk. Niewielka jej wartość w pewnych atrybutach może mówić o zaczynających się problemach. Należy patrzeć też na to, co oznaczają dane atrybuty, bo w nie każdym z nich wzrost raw oznacza problem z dyskiem, jak chociażby ilość przepracowanych godzin, która musi zawsze stopniowo wzrastać.
    Jest jeszcze 4 kolumna - Threshold, czyli wartość progowa/próg. Oznacza ona wartość przeliczoną atrybutu krytycznego, poniżej której spadek wartości przeliczonej w Val będzie sugerował możliwą utratę danych w każdej chwili. Będzie to powodowało także wyświetlanie komunikatów podczas uruchamiania komputera o złym stanie dysku, ale także w samym systemie (komunikat - "System Windows wykrył problem z dyskiem twardym...").
    Oczywiście zawsze lepiej kontrolować SMART i w przypadku jakichkolwiek przesłanek o pogarszającym się stanie dysku zabezpieczyć dane.
  • Poziom 16  
    Podobny przypadek dyski 250GB firmy Seagate.
    Zrzuty i log z Crystal Disk Info w celach naukowych.

Komputer z zainstalowanym dyskiem (Slave) stopniowo tracił na szybkości działania.
    Bywały problemy z uruchomieniem, najczęściej startował z drugim razem.
    Pojawiały się problemy z odczytem danych z dysku.
    końcowa faza awarii - komputer uruchamiał się bardzo powoli, dysk nie był widoczny pod Windowsem.
    Bios nigdy nie zgłaszał problemów SMART - parametry nie przekroczone.

Model:ST3250620A
    SN:5QE1SMPH
    Code:

[ST3250620A5QE1SMPHFIRST]
    Date=2012/10/26 20:24:41
    HealthStatus=1
    Temperature=38
    PowerOnCount=827
    01=110
    03=97
    04=100
    05=100
    ReallocatedSectorsCount=0
    07=59
    09=99
    0A=100
    0C=100
    BB=100
    BD=100
    BE=62
    C2=38
    C3=90
    C5=100
    CurrentPendingSectorCount=0
    C6=100
    UncorrectableSectorCount=0
    C7=200
    C8=100
    CA=100

[ST3250620A5QE1SMPH]
    Date=2014/11/22 14:12:29
    HealthStatus=2
    Temperature=43
    PowerOnCount=1865
    01=108
    03=96
    04=99
    05=49
    ReallocatedSectorsCount=2046
    07=60
    09=97
    0A=100
    0C=99
    BB=1
    BD=100
    BE=57
    C2=43
    C3=76
    C5=100
    CurrentPendingSectorCount=1
    C6=100
    UncorrectableSectorCount=1
    C7=200
    C8=100
    CA=99
    PowerOnHours=3155

[ST3250620A5QE1SMPHTHRESHOLD]
    01=6
    03=0
    04=20
    05=36
    07=30
    09=0
    0A=97
    0C=20
    BB=0
    BD=0
    BE=45
    C2=0
    C3=0
    C5=0
    C6=0
    C7=0
    C8=0
    CA=0

Poniżej zrzuty z MHDD
    ( SMART, próba remapowania, komunikat po próbie zerowania) Seagate st3250410asST32 - MHDD Seagate st3250410asST32 - MHDD Seagate st3250410asST32 - MHDD
  • Poziom 9  
    Dzięki za wytłumaczenie.
    mati211p napisał:
    Będzie to powodowało także wyświetlanie komunikatów podczas uruchamiania komputera o złym stanie dysku, ale także w samym systemie (komunikat - "System Windows wykrył problem z dyskiem twardym...").

Czyli dokładnie to, co napisał mi BIOS w poprzednim zdjęciu?

@guliski - faktycznie, wszystko pasuje do mojej sytuacji. No, z wyjątkiem tego startowania za drugim razem, bo dotychczas uruchamiał się - długo bo długo, ale zawsze jednak za pierwszym razem.

Ale skoro mowa o startowaniu za którymś razem - kilka dni temu wysiadł kondensator na płycie głównej (był popuchnięty), co objawiało się tym, że komputer uruchamiał się dopiero gdy "pochodził" kilkanaście minut i po tym czasie został zresetowany. Po wymianie kilku kondensatorów wszystko jednak wróciło do normy.
    Lech1991 napisał:
    mati211p napisał:
    Będzie to powodowało także wyświetlanie komunikatów podczas uruchamiania komputera o złym stanie dysku, ale także w samym systemie (komunikat - "System Windows wykrył problem z dyskiem twardym...").

Czyli dokładnie to, co napisał mi BIOS w poprzednim zdjęciu?

Tak, taka informacja zostanie wyświetlona.
    Lech1991 napisał:
    @guliski - faktycznie, wszystko pasuje do mojej sytuacji. No, z wyjątkiem tego startowania za drugim razem, bo dotychczas uruchamiał się - długo bo długo, ale zawsze jednak za pierwszym razem.

I tak będzie, bo zapewne za drugim razem lub po 50 minutach uruchomiłby się gdyby ilość niestabilnych sektorów była większa.
    Lech1991 napisał:
    Ale skoro mowa o startowaniu za którymś razem - kilka dni temu wysiadł kondensator na płycie głównej (był popuchnięty), co objawiało się tym, że komputer uruchamiał się dopiero gdy "pochodził" kilkanaście minut i po tym czasie został zresetowany. Po wymianie kilku kondensatorów wszystko jednak wróciło do normy.

W takiej sytuacji warto sprawdzić jeszcze zasilacz, gdyż on może być przyczyną uszkodzenia kondensatorów też, a także mogły uszkodzić się kondensatory w nim. Być może nawet wymiana, jeśli zasilacz jest kiepskiej jakości i nie trzyma już parametrów pod obciążeniem, gdyż sytuacja może się powtórzyć w krótkim czasie.
    gulinski napisał:
    Podobny przypadek dyski 250GB firmy Seagate.
    Zrzuty i log z Crystal Disk Info w celach naukowych.
    05=49
    ReallocatedSectorsCount=2046

W tym momencie dysk był na wykończeniu. Nie było komunikatu, bo żaden z atrybutów nie przekroczył progu, choć atrybut 05 był tego bliski - wartość Val oraz Worst wynosiła 49, a raw 2046. Tutaj nawet jeden realokowany sektor(1 w raw w atrybucie 05 kwalifikuje go do wymiany).
  • Poziom 9  
    Wracając do tematu jeszcze:

Czy dysk aby na pewno jest już nieodwracalnie uszkodzony? Po zerowaniu włączyłem remap, robił go bardzo długo i znalazł wiele błędów UNC oraz IDNF, więc go anulowałem, ale zapamiętałem gdzie skończyłem. Później, gdy włączyłem go na nowo, to do tego momentu remap przeszedł już bezbłędnie. Wnioskuję z tego, że faktycznie się mu poprawia (choć remapowanie całego w obecnym tempie mogłoby zająć nawet tydzień - szacowany czas ukończenia chwilami wynosił 300 godzin). Ale gdybym jednak to przemęczył, to dysk mimo to byłby nie do odratowania?
    Sprawdź sobie SMART a uzyskasz odpowiedź. Już ostatnio było 111 realokowanych sektorów. Teraz pewnie jest ich jeszcze więcej.
  • Poziom 9  
    Dysk padł na amen, praktycznie PC już się z niego nie uruchamia, a sam pacjent wydaje z siebie dziwne dźwięki. Kupiłem nowy dysk.

Temat do zamknięcia