Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba E-Studio 232 - Bardzo mocno brudzi kartki - wałek opc praktycznie czarny

20 Lut 2015 20:58 1137 8
  • Poziom 8  
    Witam

To już moja ostatnia deska ratunku - więcej już z neta nie jestem w stanie wyczytać.
    Posiadam drukarkę (urządzenie wielofunkcyjne) Toshiba E-studio 232 z przebiegiem 57tys kopii. Sprzęt dostałem w spadku po poprzedniku jako urządzenie rezerwowe (które niestety muszę jakoś uruchomić). Podstawowym problemem są bardzo brudne wydruki (czasami aż nieczytelne) - od poprzedniego właściciela wiem że wsadzili jakiś "dziwny toner" i drukarka trochę działała aż zaczęła sukcesywnie brudzić papier aż odstawili ją w kąt. Przebiłem się przez masę forów i dzięki jakiemuś poradnikowi przeczyściłem cały "drum unit" (z innej e-studio - ale akurat ten moduł wygląda identycznie). Rozebrałem i przeczyściłem to mniej więcej jak na zdjęciu.
    Cały unit po rozebraniu był praktycznie czarny od tonera - rozebrałem cały moduł i wyczyściłem z nadmiaru tonera (odkurzacz i sprzężone powietrze) wałki suchą delikatną szmatką. Cały developer znajdujący się w Developer Assembly (według zdjęcia) wysypałem odkurzyłem (był praktycznie pełny pod sam korek - ledwo co było widać łopatki mieszające). Całość zmontowałem włożyłem odpaliłem bez tonera puściłem około 20 wydruków - puste białe kartki czyli można wywnioskować że czyszczenie jest ok. Co się dzieje co mi się udało ustalić :

1)Włożyłem toner puściłem 20 kartek i…. wydruk nadal biały. Toner jest oryginalny nie regenerowany (jest go z połowa - jest pożyczony na innym modelu drukuje). Jednostka developera nadal .. bez developera. Puściłem ponownie 20 kartek nadal białe bez developera.
    2)Posiadam developer którym można dosypywać tonery - wsypałem trochę równomiernie na górne łopatki pojemnika - drukarka zaczęła lekko drukować - wydruk mało co widoczny (jak przy kończącym się tonerze) - ale strona już z lekkim szarym nalotem (zaczyna się pokazywać nalot na opc). Zasypałem do połowy łopatek górną część - wydruk już widoczny ale brudny - wałek opc z nalotem.
    3)Wyciągnąłem cały unit w celu przeczyszczenia samego opc i odsypania - skutek ten sam wydruk widoczny ale brudny - tak samo z wałkiem. No to w akcie desperacji wyciągnąłem toner (czemu ta drukarka działa bez tonera !?) puściłem około 50 kartek z wydrukiem w celu przemielenia nadmiaru developera - poszło około 200 kartek - i dzieje się to samo co w pkt 2 wydruk zaczyna być już nieczytelny z siwym nalotem (to samo wałek opc - też już cotaz mniejszy nalot)

Wiem że jest wałek opc do wymiany (ma wżery i rysy - przy czyszczeniu wyciągnąłem zszywkę wczepiła się w gumkę czyszczącą - podejrzewam że ona zrobiła takie spustoszenie) - ale o tym jeszcze zaraz.

Od razu mówię że jestem początkującym - minimum pojęcia elektronicznego posiadam.

Pytania do znawców - lub może ktoś już przerabiał coś podobnego i wpadnie na rozwiązanie.

1) Wygląda mi na to że cały moduł nie pobiera tonera - wnioskuję po tym że łopatki mieszające są czyste po przebiegu z tonerem (przypadek pkt 1) ? czy to jest coś innego ?
    2) Przy zasypanym module (górna część) minimalnie wydruk jest praktycznie nie widoczny ale już szary - co może być tego przyczyną ?
    3) Może nie potrzebnie dosypuję ten developer - czy ten cały pojemnik z łopatkami (na zdjęciu oznaczone developer assembly) ma być pusty ? - czy to jest pojemnik na pozostały developer ? czy coś innego ?
    4) Przy zasypanym module ręcznie pokazują się kreski na wydruku - to są bankowo te wżery na opc (kilka tematów na elektrodzie potwierdza tą teorię) - a nie chcę jeszcze inwestować w opc (nawet nie wiem jeszcze ile kosztuje) i mieć nadal tak samo
    5) Jestem w stanie pożyczyć nowy toner do niej - tylko czy to coś ta :/

Co mogę jeszcze z nią zrobić ? Co się z nią może dziać ?

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Witam

Ale namieszales zdrowo :). Kup developer do tej maszyny zainicjuj i dopiero wtedy toner. Ten element z mieszadlami to miejsce na developer ma go byc duzo. Toner z zasobnika jest przenoszony na beben wlasnie przez developer. Masz fantazje trzeba przyznac.

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Kup developer, bęben, listwę czyszczącą.
    Zainicjuj i nie cuduj :)

A niby nasz zawód taki prosty.
  • Poziom 8  
    cefram napisał:
    Witam

Ale namieszales zdrowo :). Kup developer do tej maszyny zainicjuj i dopiero wtedy toner. Ten element z mieszadlami to miejsce na developer ma go byc duzo. Toner z zasobnika jest przenoszony na beben wlasnie przez developer. Masz fantazje trzeba przyznac.

Pozdrawiam

w zasadzie ja ją tylko chciałem zreanimować :) i takiego trupa w zasadzie dostałem - drukarki to nie moja działka więc generalnie poznawałem to od zera :).

To tak jeszcze zapytam - wysypać z powrotem developer odkurzyć i wrzucić ten nowy ? czy dosypać tak żeby nie było widać łopatek ?
    Co to znaczy ma być go dużo ? zasypać pełne 500 gram jak są sprzedawane w górną część ?

Listwa czyszcząca jest w miarę czysta i nie dojechana - czy wymiana samego developera spowoduję braki "sypania" ? i pozostaną tylko smugi od zajechanego opc ?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Developera nie mieszaj. Wyczyść wywolywaczke i wsyp nowy caly.
    Listwy na oko nie oceniaj. Wymień na nowe listwę i bęben. Jak nie wiesz jak zainicjować i wykasować liczniki to pytaj.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Witam

Wyczysc calosc i wsyp caly developer - jest go tyle ile ma byc. Potem musisz wejsc w serwis i wykonac jego inicjalizacje - wskazac maszynie jaka ilosc tonera ma utrzymywac. Listwe i beben wymien bo i tak bedzie brudzic a i piec po jakims czasie zabrudzi.
    Jesli nie czujesz sie na silach to w sumie doplacisz pare groszy i serwis zrobi ci to szybko i skutecznie.

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    cefram napisał:
    Witam

Wyczysc calosc i wsyp caly developer - jest go tyle ile ma byc. Potem musisz wejsc w serwis i wykonac jego inicjalizacje - wskazac maszynie jaka ilosc tonera ma utrzymywac. Listwe i beben wymien bo i tak bedzie brudzic a i piec po jakims czasie zabrudzi.
    Jesli nie czujesz sie na silach to w sumie doplacisz pare groszy i serwis zrobi ci to szybko i skutecznie.

Pozdrawiam

Ok dzięki - o to mi chodziło - wiem już na czym stoję. Po artykułach z netu wiem jak rozebrać cały moduł - więc spokojnie sam się za to wezmę - chyba że polegnę. Na razie wymienię developer (bo akurat mam dostęp) jak będzie różnica to wezmę się za resztę.

Kody na formatowanie hdd mam, resetowanie termistorów też - ale na inicjację developera nie - to poprosiłbym jak ktoś ma pod ręką

Jeszcze raz dzięki za pomoc
  • Poziom 8  
    Witam

Wymiana bębna, wałka i developera przyniosła oczekiwany skutek - wszystko lata jak powinno.

Żeby nie zakładać nowego tematu jeszcze mam pytanko - jak wykasować wyskakujący cały czas komunikat : "Czas na okresową konserwację" ?

Czy można wykasować aktualny licznik wydruków ? (całkowity jest inny - więc kiedyś ktoś chyba kasował)
  • Poziom 21  
    swirek21 napisał:

Żeby nie zakładać nowego tematu jeszcze mam pytanko - jak wykasować wyskakujący cały czas komunikat : "Czas na okresową konserwację" ?

W Service Manualu masz odpowiedź. Na forum również już było.

swirek21 napisał:

Czy można wykasować aktualny licznik wydruków ? (całkowity jest inny - więc kiedyś ktoś chyba kasował)

Na jakiej podstawie wysnuwasz wniosek że całkowity jest inny?