Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja TV i satelity w domu oraz dobór sprzętu

sectoid1 20 Lut 2015 21:50 3816 13
  • #1 20 Lut 2015 21:50
    sectoid1
    Poziom 5  

Witam,

To moj pierwszy post, wiec prosze o wyrozumialosc :)

Czy moglby mi ktos pomoc z instalacja satelitarna i TV naziemna? Nie za bardzo sie na tym znam... Mianowicie w domu mam 4 pokoje i lacznie 5 gniazdek TV/sat. Dom dopiero sie buduje, wiec jeszcze jest czas na zmiany (do poniedzialku) :)

Obecnie do 1 z 5 gniazdek pociagniete sa 3 kable pod TV i sat (w pokoj 1 jak na rysunku ponizej). Do pozostalych gniazdek pociagniete sa 2 kable do kazdego. Mieszkam w UK (Manchester) i chcialbym miec mozliwosc odbierania Astry 19.2E (FTA), Astry 28.2E (Freesat - FTA) i Hotbirda 13.0E (cyfrowy polsat albo nc+) za pomoca jednej anteny satelitarnej oraz dodatkowo telewizje naziewmna. Rozumiem, ze do odbioru satelit potrzebuje 3 konwentery (LNB), tak?. W pokoju numer 1 chcialbym miec mozliwosc odbioru wszystkich tych satelit, lacznie z mozliwoscia nagrywania jednego kanalu i ogladania innego, a w innych pokojach wystarczy odior tylko Astry 28.2E (Freesat) lub Astry 19.2E oraz TV naziemnej.

Pytania jakie mam sa nastepujace:

1. Czy takie okablowanie jest wystarczajace? Czy potrzebuje miec po 3 kable w kazdym pokoju zeby ogladac sat i TV naziemna?
    2. Jakie konwentery potrzebuje kupic? Czy twin pod kazda satelite wystarczy, np Technoomate Tm-2, czy potrzebuje quad, jak np Technomate Tm-4?
    3. Jaki multiswitch/DiSeq bylby w tym przypadku najlepszy?

Bardzo dziekuje za odpowiedz.

0 13
  • #2 20 Lut 2015 22:21
    romeok01
    Poziom 35  

sectoid1 napisał:
    Pytania jakie mam sa nastepujace:

1. Czy takie okablowanie jest wystarczajace? Czy potrzebuje miec po 3 kable w kazdym pokoju zeby ogladac sat i TV naziemna?
    2. Jakie konwentery potrzebuje kupic? Czy twin pod kazda satelite wystarczy, np Technoomate Tm-2, czy potrzebuje quad, jak np Technomate Tm-4?
    3. Jaki multiswitch/DiSeq bylby w tym przypadku najlepszy?

Jak już masz położone tak kable, to Ci wystarczą, bo można sumować sygnały tv i sat i rozdzielić gniazdkiem tv sat i wtedy trzeba przeanalizować czy taniej wyjdzie pociagnięcie dodatkowego kabla, czy zakup sumatorów tv sat i gniazdek tv sat i ciagnięcie jednego kabla, no ale kable już masz i wystarczy tyle.

Nie zrobisz to na jednym multiswitchu, bo nie ma takich na 3 satelity, do muliswitcha stosuje się konwertery Quattro. Można to zrobić na 3 multiswitchach i wtedy wystarczyłoby 5 kabli, bo do każdego pokoju po jednym i w jednym pokoju gdzie byłby dekoder pvr 2 kable. W multiswitchu mozna sumować sygnał tv i sat, a rozdziela się to ganiazdkiem tv sat. Wtedy miałbyś wszystkie satelity w każdym pokoju + tv naziemna, no ale trzeba kupić co najmniej 2 multiswitche i gniazdka tv sat.

Konwerter quad posiada 4 wyjścia do 4 odbiorników, a twin 2 wyjścia. Do tych konwerterów stosuje się przełaczniki diseqc, jak chcesz mieć parę satelit, musisz sobie to przemyśleć, gdzie chcesz jakie satelity, bo to zależy czy zastosujesz twin lub quad.

Nie wiem czy tam w UK złapiesz na jednej antenie te wszystkie satelity, ale raczej tak, bo w Polsce robią to tak -> Link

W UK jest silniejszy sygnał z Astry 28,2 a chyba słabszy z Hotbirda.

Podsumowując będą potrzebne 2 przełaczniki DiseqC 4/1, 3 konwertery Quad i rozdzielacz sygnału TV 4 drożny.

Z każdego konwertera pójdzie kabel do przełacznika diseqc, czyli 3 kable do przełacznika x 2, co daje 6 kabli, a od przełacznika beda szły, już 2 kable do pokoju na parterze.

Na każdym konweterze zostanie po 2 wolne porty i tu już sobie dwolnie połaczysz zależnie od tego gdzie jakie mają być satelity.

0
  • #3 21 Lut 2015 00:47
    sectoid1
    Poziom 5  

Dzieki wielkie za odpowiedz!!

Mam niestety wiecej pytan :cry:

Cytat:
    Nie zrobisz to na jednym multiswitchu, bo nie ma takich na 3 satelity, do muliswitcha stosuje się konwertery Quattro. Można to zrobić na 3 multiswitchach i wtedy wystarczyłoby 5 kabli, bo do każdego pokoju po jednym i w jednym pokoju gdzie byłby dekoder pvr 2 kable. W multiswitchu mozna sumować sygnał tv i sat, a rozdziela się to ganiazdkiem tv sat. Wtedy miałbyś wszystkie satelity w każdym pokoju + tv naziemna, no ale trzeba kupić co najmniej 2 multiswitche i gniazdka tv sat.

Czy o takie rozwiazanie ci chodzilo czy calkiem to pomylilem?

Cytat:
    Nie wiem czy tam w UK złapiesz na jednej antenie te wszystkie satelity, ale raczej tak, bo w Polsce robią to tak -> Link

Tak, wlasnie tak mam zamiar zainstalowac konwertery.

Cytat:
    W UK jest silniejszy sygnał z Astry 28,2 a chyba słabszy z Hotbirda.

Tak, troche, ale roznica jest nieduza i talerz 60 cm wystarczylby do odbioru tych 3 satelit. Ja jednak zamatuje 80 cm, bo tu bez przerwy pada :)

Chyba jednak zdecyduje sie na takie rozwiazanie (zapomnijmy o 5 gniazdku - nie bede przeciez uzywal 2 gniazdek w tym samym pokoju w tym samym czasie :) ):

1. W pokoju 1 chce miec wszytkie 3 satelity oraz TV naziemna - odbior przez NC+ lub polsat oraz wbudowany tuner satelitarny w telewizorze.
    2. W pokoju 2 chce miec tylko Astre 19.2 i 28.2E oraz TV naziemna.
    3. A w pozostalych 2 pokojach tylko TV naziemna.

Rozumiem, ze dalej poterzuje konwertery quad, na Astre 19.2 i 28.2E, ale czy na Hotbirda tez? Oczywiscie chce miec opcje prv.

Cytat:
    Podsumowując będą potrzebne 2 przełaczniki DiseqC 4/1, 3 konwertery Quad i rozdzielacz sygnału TV 4 drożny.

Z każdego konwertera pójdzie kabel do przełacznika diseqc, czyli 3 kable do przełacznika x 2, co daje 6 kabli, a od przełacznika beda szły, już 2 kable do pokoju na parterze.

Na każdym konweterze zostanie po 2 wolne porty i tu już sobie dwolnie połaczysz zależnie od tego gdzie jakie mają być satelity.

czyli taki schemat?

tylko nie za bardzo zowumiem gdzie ida dalej kable od diseqc.

Wybacz, ze takie banalne pytania zadaje, ale staram sie te cala sprawe zrozumiec :)

Bardzo dziekuje za odpowiedz!

0
  • #5 21 Lut 2015 10:18
    romeok01
    Poziom 35  

Na 3 multiswitchach odpada, bo niewykonalne, pomyliłem się :) ale znalazłem multiswitche na 3 satelity i wtedy byłby Ci potrzebny multiswitch 13/6 - 6 wyjść wystarczy.
    Są takie -> Link

Zobacz na schemat jakby to wyglądało

Wtedy miałbyś sygnał z wszystkich satelit + naziemna tv w każdym pokoju i byłoby to najlepsze rozwiązanie bez zbędnych kombinacji.

Wtedy zakładasz 3 konwertery Quattro, 2 gniazdka tv/sat na parterze - 3 kable i po jednym kablu i gniazdku tv/sat do pokojów na piętrze.

W każdym pokoju masz wszystkie satelity i naziemną, schemat będzie taki

Przy antenie o rozmiarze 80 cm, powinny zmieścić się konwertery obok siebie, bo przy 60 cm, mógłby być problem.

W multiswitchu podłaczasz jak na schemacie, bo na pierwszym miejscu musi być Hotbird, a na 2 Astra, bo dekodery NC+ nie mają możlwiosci zmiany tego, mają tak ustawione na stałe fabrycznie, że w konfiguracji przełacznika diseqc 1(A) - Hotbird, 2(B) Astra 19,2.

Jak w pokoju na parterze chcesz mieć dekoder PVR i jeszcze sat w telewizorze, to trzeba dociągnąć jeszcze jeden kabel, bo sygnał sat potrzebuje niezależne kable.

Multiswitch 13/6 kosztuje 100 funtów -> Link ale będzie to już zrobiona instalacja na lata, bo kiedyś jakby ci się zachciało np satelite w innych pokojach, to musiałbyś wszystko zmieniać w tym konwertery, gniazdka, diseqc itd...

1
  • #6 21 Lut 2015 10:38
    sectoid1
    Poziom 5  

Super, wlasnie o cos takiego mi chodzilo. Jeszcze raz dzieki wielkie obydwu panom :) .
    ---
    Mam jeszcze jedno pytanko. romeok01, z tego co napisales wyzej rozumiem, ze przez dekoder nc+ lub polsatu nie bede mogl odbierac trzeciej satelity (Astra 28.2E), tak? Co w takim razie z TV naziemna? Czy musze oprocz takiego dekodera dokupic jeszcze jakis inny (przypuscmy, ze bede mial telewizor narazie tylko w pokoju 1 i w zadnym innym)?

Z tego co gdzies wyczytalem taki multiswitch wymaga obslugi DiSeqc 2.0 przez dekoder. Tak? Czy te nowe dekodery nc+ i polsatu maja opcje DiSeqc 2.0. Jesli potrzebuje jakis inny, moglibyscie polecic cos?

Moderowany przez _PREDATOR_:

Nie pisz posta pod postem!

0
  • #7 22 Lut 2015 07:20
    romeok01
    Poziom 35  

Na dekoderach NC+ i Polsatu można odbierać tylko Astre 19,2 E i Hotbirda.
    W tych dekoderach jest ładowana automatycznie lista kanałów ustalona przez operatora i brak jest możliwości jej edycji i zmiany kolejności. Na listach tych są kanały z Astry i Hotbirda, nie ma więc możliwości wyszukania kanałów z Astry 28,2 E.

Dekodery NC+ przynajmniej starsze typy (np. Philips PVR z dyskiem) nie miały możliwości konfiguracji DiseqC, należało podłaczyć do instalacji, która ma na 1 miejscu Hotbird, a na drugim Astre i przełączanie satelit działało.

Teraz do nowych umów dają Wifibox+ i Premiumbox+ z dyskiem 500 GB.

W Premiumbox+ konfiguracja satelit wygląda tak

Do wyboru jest tylko Hotbird i Astra i można zmieniać konfiguracje np. Hotbird -> LNB1 do LNB4, u Ciebie zgodnie z schematem instalacji należy ustawić:

Hotbird -> LNB1
    Astra -> LNB2

Po tej konfiguracji następuje automatyczne pobieranie listy kanałów ustalonej przez NC+ -> Link
    Kanały z Astry są powyżej numeru 500.

W dekoderach Polsatu jest podobnie.

W Twojej instalacji jest wymagne, aby dekoder miał obsługę DiseqC i nie jest ważne czy to będzie DiseqC 1.0 czy 2.0, DiseqC 2.0 jest kompatybilne w dół, czyli obsłuży także DiseqC 1.0.
    Prawie wszystkie dekodery na rynku mają obsługę DiseqC.

Dekodery NC+ i Polsat, które obecnie wydają nie mają wbudowanego DVB-T, ale przecież DVB-T będziesz miał w telewizorze, bo chyba kupisz jakiś nowy.
    DVB-T to naziemna telewizja cyfrowa.

Możesz sobie kupić telewizor z DVB-S i DVB-T wtedy masz możliwość oglądania tv naziemnej i sat z dowolnego satelity.

1
  • #8 22 Lut 2015 09:36
    sectoid1
    Poziom 5  

romeok01 bardzo dziekuje Ci za pomoc! Wyczerpujace odpowiedzi i wszystko jasno - rzadko sie takie spotyka :D

Telewizor mam akurat z DVB-S i DVB-T, a jesli nc+ czy dekoder polsatu moga odbierac astre 19.2 i HB jednoczesnie to mam nadzieje ze nie bedzie problemu z ogladaniem tych wszystkich satelit i naziemnej :)

Dzieki jeszcze raz za pomoc! Bardzo Ci jestem wdzieczny! :)

0
  • #9 22 Lut 2015 09:45
    irekr
    Moderator

Odnośnie dobru anten z własnego doświadczenia:

Do odbioru Freesat 28,2 w UK - i na wiązce UK - jak na razie - wystarcza nawet mała antena - 60 cm to nawet jest z zapasem, ale jak sam napisałeś "ciągle pada"... więc nie ma co oszczędzać na wielkościach anten.
    Cała platforma Freesat jest pomyślana jako przeznaczona do odbioru na małych antenach i przekazy jakie tam są, to niemal wyłącznie w SD. Ale przykładowo na 10.847, 11.023, 11.068, 11.097 i 11.126 - propagandy na 11.225 nie liczę - lecą przekazy HD. Dlatego licz się z tym ze za rok lub dwa będzie potrzebna większa antena, bo ilość przekazów HD będzie rosła.
    Natomiast w przypadku Astry 19,2 i Hotbird 13 sprawa jest nieco inna . Sygnał w Szkocji jest już dość słaby i w Edynburgu u kumpla ostatnio zakładałem 90kę, sygnały wcale nie były takie silne.
    Do tego krajowi operatorzy satelitarni - tak NC+ jak i CP zapowiadają - i dość energicznie się do tego przygotowują - że w połowie bieżącego roku większość przekazów satelitarnych będzie nadawana w DVB-S2 MPEG4 - tak dla SD jak i HD. W praktyce dla abonentów posiadających stare dekodery SD oznaczać to będzie ich wymianę - co zresztą Obsługa Klienta intensywnie robi oferując nowe dekodery "za złotówkę". Pozostaje problem anten, bo nie zawsze abonenci są o tym informowani. Stare małe anteny nie bardzo się nadają jak tylko przyjdzie jakaś chmura czy zacznie padać.

Analogiczna sytuacja jest na Astrze 19,2, zdominowanej głównie przez przekazy niemieckie. Transpondery nadające SD na DVB-S są sukcesywnie "upgradowane" do DVB-S2. W Niemczech jak na razie nie mówi się głośno o "powiększaniu anten", ale z tego co obserwowałem, to dużych anten jest coraz więcej.

Jeżeli dom jest "w budowie" to z doświadczenia dam dwie rady:
    1. Nie oszczędzaj na antenach. Nie baw się w ZEZY na 13/19,2, to półśrodek. Kumplowi w Edynburgu postawiłem dwie niezależne anteny 90 cm na Hotbirda i na Astrę, stoja "w ogródku" kilka metrów od domu, bo na dachu - takim typowo szkockim z kominkami na bocznych ścianach - nie bardzo było jak założyć. W ogródku nikomu nie przeszkadzają, są osłonięte zielenią i jest dobrze. Antenę na Freesat możesz założyć tak jak Angole to robią, "do ściany na dwóch gwoździach". Ale lepiej założyć coś porządnego. Trzecia patelnia w ogródku mile widziana.

2. Jeżeli dom jest w budowie, to może masz jeszcze czas, by do każdego z gniazd dociągnąć kable w peszlach. Nie chodzi tutaj "by ładnie wyglądało", ale technika zmienia się bardzo szybko i nie wiesz czy za kilka lat nie będziesz wszystkiego wymieniał. Dziś wciągasz kable koncentryczne, za rok lub dwa będziesz wymieniał na światełka. I przy wciąganiu kabli nie zapomnij o dwóch skrętkach na każde "gniazdko"....

Sukcesów..

0
  • #10 22 Lut 2015 19:22
    sectoid1
    Poziom 5  

Dziekie irekr. Myslalem o antenie 80 cm, ale chyba poslucham twojej rady i kupie cos wiekszego. Jesli chodzi o 2 anteny, to niestety nie mam takiej mozlisci, zeby zamontowac 2. Bede musial niestety uzyc zeza. Ale nie bede kupowal monobloka, tylko pojedyncze konwertery 0.1 dB.

Tez myslalem o zamontowaniu kabli w peszlach. Niestety tu (w UK) standardy budowy domow wygladaja inaczej i nie mialem takiej mozliwosci.

Moglby mi jeszcze ktos polecic jakis dobry dekoder HD do odbioru tym 3 satelit? Rozumiem, ze sygnal bedzie z nich biegl przez multiswitcha przez jeden kabel do dekodera, tak? Jesli podpisze umowe z nc+ lub cyfrowym polsatem to wystrarczy od nich kupic tylko modul CAM CI, tak?

Dzieki

0
  • Pomocny post
    #11 22 Lut 2015 20:11
    romeok01
    Poziom 35  

sectoid1 napisał:

Moglby mi jeszcze ktos polecic jakis dobry dekoder HD do odbioru tym 3 satelit? Rozumiem, ze sygnal bedzie z nich biegl przez multiswitcha przez jeden kabel do dekodera, tak? Jesli podpisze umowe z nc+ lub cyfrowym polsatem to wystrarczy od nich kupic tylko modul CAM CI, tak?

Dzieki

Ja bym polecał coś na linuksie np. VU+ DUO 2 posiada 2 wejścia na moduły CI i 2 czytniki kart, podwójną głowicę DVBS2 i możliwość zamontowania dysku ->Link

Tak sygnał będzie biegł jednym kablem z 3 satelit, do dekoderów z podwójną głowicą potrzebne są 2 kable i mamy jednoczesne nagrywanie i oglądanie innego kanału.

NC+ nie posiada teraz w ofercie samych modułów, do nowych umów dają dekoder Wifibox+ lub Premiumbox+ z dyskiem 500 GB.

Chyba, że sobie kupisz kartę NC+ MIX z BSKA/BSLA -> Link
    Po miesiącu wybierasz umowę na tą kartę przez internet na wybrany pakiet ->
    Link
    Tylko trzeba wyciagnąć z karty RSA i wtedy karta, działa w czytniku kart na dekoderze z Linuks i warunkiem jest karta z dekodera BSKA/BSLA.

Cyfrowy Polsat można kupić z modułem CI.

Tylko np. NC+ w regulaminie ma zapisane, że oferuje usługi tylko na terenie Polski, więc raczej umowy z adresem w UK nie podpiszesz, tak samo CP.

0
  • #12 22 Lut 2015 22:33
    sectoid1
    Poziom 5  

romeok01, dziekuje za sugestie, bo dekoder ktory poleciles jest super, ale niestety nie bedzie mnie stac zeby wydac tyle kasy na sam dekoder, zwlaszcza ze zakup reszty sprzetu tez bedzie spory. Moze znasz jeszcze jakies inne dekodery, ale troche tansze.

Zawsze moge na poczatek zamowic dekoder od NC+ czy CP, ogladac tylko Astre 19.2E i HB oraz TV naziemna, a w innym pokoju ogladac tylko Astre 28.2E na telewizorze w wbudowanym tunerem sat. Da sie tak, prawda? Wiem, ze rozwiazanie nie najlepsze, ale tansze o 1700 zl :)

O regulaminie wiem, dlatego nie bede podpisywal umowy na adres UK :)

EDIT:

Romeok01, tak patrze na ten deoder i wydaje sie byc naprawde super. W Uk jest troche tanszy niz w PL (jak zreszta wiekszosc rzeczy RTV), ale mozna go tez taniej sprowadzic z niemiec.

I teraz takie pytanko. Ja do mojej konfiguracji satelitarnej potrzebuje tak naprawde tylko jedno wejscie DVB-S2, tak? Czyli jeslibym zamowil dekoder z dual DVB-S2 tunner, to jedno wejscie bedzie wolne. Dobrze rozumuje?

Wybacz, ze tak marudze :)

0
  • #13 23 Lut 2015 06:57
    romeok01
    Poziom 35  

Głowica Dual posiada 2 wejścia sat i umożliwia odbiór 2 niezależnych kanałów.

W odbiorze satelitarnym jest tak, że jak odbiera się kanał, to tylko z jednego transpondera. Na transponderze jest kilka kanałów, po przełączeniu na kanał nie ma możliwości odbioru z innych transponderów, dlatego żeby odbierać jednocześnie jeden kanał, a nagrywać drugi potrzebna jest druga głowica i drugie niezależne połączenie z konwerterem.

Jeżeli chcesz mieć taką funkcję, to potrzebne są 2 niezalezne połączenia sat i podwójna głowica.

Nie ma sensu brać 2 platform NC+ i CP naraz, bo kanały się dublują na obu.

Wtedy można kupić jakis tańszy dekoder, ja polecałbym coś z VU+, może SOLO2, jest trochę tańszy albo MIRACLEBOX -> Link

1
  • #14 23 Lut 2015 19:29
    sectoid1
    Poziom 5  

Romeok, dziekuje jeszcze raz za pomoc. Jakbym mogl Ci dac medal za pomoc to dostalbys taki najbardziej swiecacy :) Dzieki!

0