Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Możliwości zamiany mikroinstalacji istniejącej na nowobudowaną.

dioda_007 06 Lis 2015 22:08 5718 66
  • #31 06 Lis 2015 22:08
    AreksRos
    Poziom 10  

faktycznie dzięki za przypomnienie :)
    to ja może zacytuje maila jakiego dostałem od ZE może któryś z Was będzie w stanie wyjaśnić mi to łopatologicznie"

"Witam,

Zgodnie z art.41 ust. 3 ustawy o OZE: „Obowiązek zakupu energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji zmodernizowanej po dniu wejścia w życie rozdziału 4 dotyczy wyłącznie energii wytworzonej proporcjonalnie do przyrostu łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej tej instalacji.” Z tego wynika, że jeżeli zmodernizuje Pan mikroinstalacjię po 01.012.2016 to mamy obowiązek zakupić część wyprowadzanej energii proporcjonalną do przyrostu mocy zainstalowanej.

Cena w okresie od 01.01.2016r. będzie zgodna z ceną ogłaszaną przez Prezesa URE na podstawie art. 23 ust. 2 punkt 18a ustawy - Prawo energetyczne, zmiana ceny będzie się odbywać każdorazowo poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została ogłoszona jej zmiana przez Prezesa URE.

Zgodnie z art.41 ust. 15 „Sprzedawca zobowiązany jest obowiązany do zakupu energii elektrycznej z nowobudowanych instalacji odnawialnego źródła energii, od wytwórcy energii z mikroinstalacji o mocy powyżej 3 kW do 10 kW włącznie po określonej stałej cenie jednostkowej, która w przypadku następujących rodzajów instalacji odnawialnych źródeł energii wynosi odpowiednio … 6) energia promieniowania słonecznego – 0,65 zł za 1 kWh ”. Modernizowana mikroinstalacja, to nie to samo co nowobudowana więc cena 0,65 zł/kWh w tym przypadku nie obowiązuje. "

• #32 06 Lis 2015 22:28
    Tech132
    Poziom 21  

Tu jest napisane co innego:
    7. Energia elektryczna wytworzona z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji zmodernizowanej po dniu wejścia w życie rozdziału 4 może zostać zakupiona wyłącznie w przypadku, gdy:
    1) w wyniku modernizacji mikroinstalacji nastąpił przyrost mocy zainstalowanej elektrycznej, ale nie więcej niż do 40 kW;
    2) nakłady na modernizację mikroinstalacji wyniosły nie mniej niż 30% wartości początkowej modernizowanej mikroinstalacji;
    3) urządzenia wchodzące w skład zmodernizowanej mikroinstalacji, służące do wytwarzania energii elektrycznej, zamontowane w czasie modernizacji zostały wyprodukowane nie później niż w terminie 48 miesięcy przed dniem wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w zmodernizowanej mikroinstalacji.

• #33 08 Lis 2015 14:14
    AreksRos
    Poziom 10  

tak, wiem czytałem to ale tak jak przytoczyłem odpowiedź z ZE to mają inne zdanie na ten temat i kwestia tego jak to faktycznie będzie wyglądało. Stoję bowiem przed dylematem czy rozbudować o tyle aby pokryć moje roczne zapotrzebowanie czy zrobić niemalże maksymalnie tyle ile mam miejsca na dachu i liczyć na taryfy gwarantowane aczkolwiek w przypadku ich nie otrzymania inwestycja z nadmiarową moc przestaje mieć sens...

• #34 08 Lis 2015 17:10
    dioda_007
    Poziom 11  

Odnośnie punktu 3 kolegi Tech132 to nie źle to sobie wymyślili. Używany sprzęt wykluczony na starcie. Ciekawe czy ZE będzie sprawdzał z którego roku panele są. Inwerter jeszcze by dało rade pewnie ale czy na dach będzie się ktoś wspinać?

• #35 08 Lis 2015 19:47
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

A co jak ktoś kupił leżak magazynowy?
    Fabrycznie zapakowany w kartonik i pachnący fabryką, ale taki co leżał i czekał na swojego nowego właściciela.
    Z drugiej strony ciekawy zapis, bo analizując od strony językowej wychodzi dziwnie:
    "wyprodukowane nie później niż w terminie 48 miesięcy przed dniem"
    wyprodukowany nie później - czyli wyprodukowane wcześniej

• #36 08 Lis 2015 21:04
    dioda_007
    Poziom 11  

Strasznie to wszystko skomplikowane, normalnie jakby to przynajmniej jakieś miliony móc wyrwać. Co to jeszcze wymyślą. I chyba nie da się już za bardzo nic zrobić co by ze starej instalacji zrobić nową. A nawet nie wiadomo czy faktycznie coś robić. Planuję od nowego roku dołożyć do mojej instalacji by w sumie miała 10kW. Aktualnie jest tak
    http://www.pvmonitor.pl/user.php?idinst=35

• #37 08 Lis 2015 22:40
    PV_Albert
    Poziom 19  

Tech132 napisał:
    nie później niż w terminie 48 miesięcy przed dniem wytworzenia

To jest oburzające i bezczelne. Jak mogą zmuszać do kupowania tylko nowych urządzeń?
    Lodówki też starej nie mogę kupić?
    Wg mnie jest to forma lobbingu zachodnich producentów. Ktoś pisał "lub czasopisma".

• #38 09 Lis 2015 08:52
    dioda_007
    Poziom 11  

Niestety takie czasy nastały. A Ze tak zapytam jeszcze wracając do tematu planuje ktoś jakoś swoją instalację zamienić ze starej na nową?, w sensie co by z już uruchomioną instalacją załapać się na lepszą kasę. Nie chodzi mi o rozbudowę ale przerzucenie całej instalacji.

• #39 09 Lis 2015 09:20
    AreksRos
    Poziom 10  

z tego co wiem to jedynym pewnym wyjściem jest wypowiedzenie umowy, przepisanie licznika na inną osobę i ta osoba zgłasza od nowa dokumenty odnośnie odbioru instalacji... .

• #40 09 Lis 2015 18:02
    marcinbbb
    Poziom 22  

Pomysł śmierdzi na odległość. W ZE nie wiedzą że z jakiegoś powodu został już założony licznik 2 kierunkowy i że instalacja nie jest nowa. Dodatkowo nie zostały spełnione założenia z ww. postu:
    - nakłady na modernizację mikroinstalacji wyniosły nie mniej niż 30% wartości początkowej modernizowanej mikroinstalacji.

Poza tym jak chciałbyś uzasadnić przepisanie licznika z ojca np. na syna? Spadek, darowizna czy ojciec się wyprowadza z chałupy?

• #41 09 Lis 2015 18:33
    prose
    Poziom 32  

@marcinbbb Kolego potwierdź to prawnie przepisami że nie można tak zrobić , zrywam umowę i stawiam drugą instalację po czasie zaczynam od nowa chyba że w umowie jest inaczej że drugi raz ci nie wolno instalacji zainstalować.Tu licznik nie gra roli .

• #42 09 Lis 2015 18:45
    marcinbbb
    Poziom 22  

@prose nie reprezentuje ZE i nie jestem ich prawnikiem, a to im będziesz musiał udowodnić wedle prawa że to nowo wybudowana instalacja a nie modernizacja. Stąd jak widzisz nie ja muszę Ci coś udowodnić lecz Ty wedle prawa przekonaj mnie (ZE) że taką instalację należy traktować jako nową.
    Obawiam się że ZE niezależnie od argumentów odpowie nope. A jeśli ich odpowiedź nie satysfakcjonuje Cię zawsze możesz przekonać ich wyrokiem sądu od którego mogą się odwołać.

Zapytam inaczej i hipotetycznie idę dziś do "czystyzysk" dogaduje się że przepisują licznik na mnie, Ciebie i 2 inne osoby. 40kWp dzielimy na 4 sekcje po 10 kW i zgodnie z prawem Czystyzysk za naszym pośrednictwem zgarnia 0,65gr/kwh ;)
    Idac tym tropem troszkę dalej, przewymiarujemy każdą instalację o jakieś 15-20% czyli do inwerterów 10kW wpinamy po 12kW albo i troszkę więcej.

• #43 09 Lis 2015 19:18
    prose
    Poziom 32  

Nie zgarnie bo w tedy zmieni umowę ,a ty musiał byś być właścicielem posesji na której jest zainstalowana instalacja jak by zerwał umowę podzielił działkę na 4 sekcje i każdy by był swojej działki właścicielem i na każdej działce osobny licznik to czemu nie.

Mi chodziło o to zdanie dlaczego nie mogę drugi raz po zerwaniu umowy.Zrywam umowę i stawiam drugą instalację po czasie zaczynam od nowa chyba że w umowie jest inaczej że drugi raz ci nie wolno instalacji zainstalować . Nie cytowałem kolegi @AreksRos

• #44 09 Lis 2015 20:07
    marcinbbb
    Poziom 22  

Muszę być właścicielem posesji... a gdybym tak podpisał umowę użyczenia i udowodnił że z prezesem czystyzysk jesteśmy bardzo, bardzo daleką rodziną nikt nawet nie musiał by od tego opłacić podatku.
    Więc teren wcale nie musi być mój, bo mam odrębną umowę użyczenia i mogę z gruntem na którym jest instalacja robić co chcę. Równie dobrze podzielić teren i wynajmować część terenu Tobie i 2 innym którzy chcą nowe przyłącze i w ten sposób znów sprzedajemy energię za 0,65 gr/kWh z istniejącej nie modernizowanej instalacji.

• #45 09 Lis 2015 20:41
    prose
    Poziom 32  

A dlaczego nie jak poprzednik zrezygnował podpisujemy zgłaszamy od nowa na nową instalację ,podpisujemy nową umowę i produkujemy na nowych warunkach.gdzie jest to w prawie napisane że tak nie wolno ?

• #46 09 Lis 2015 20:42
    AreksRos
    Poziom 10  

marcinbbb napisał:
    Pomysł śmierdzi na odległość. W ZE nie wiedzą że z jakiegoś powodu został już założony licznik 2 kierunkowy i że instalacja nie jest nowa. Dodatkowo nie zostały spełnione założenia z ww. postu:
    - nakłady na modernizację mikroinstalacji wyniosły nie mniej niż 30% wartości początkowej modernizowanej mikroinstalacji.

Poza tym jak chciałbyś uzasadnić przepisanie licznika z ojca np. na syna? Spadek, darowizna czy ojciec się wyprowadza z chałupy?

taką informację uzyskałem z dwóch niezależnych źródeł z ZE (od jednego z tych "źródeł" pochodzi również cytat z maila który wkleiłem kilka postów wcześniej)

• #47 09 Lis 2015 21:06
    marcinbbb
    Poziom 22  

Pytanie czy te "źródło" to oficjalne stanowisko danego ZE, i czy można się na nie powoływać w trakcie takich zabiegów? Jeśli tak to chyba nie jest tajemnicą personalia źródeł, oraz nazwy ZE w których pracują - prawda?

Tym samym Twoje źródła w oczach czytających straciły miano "źródła". A są opinią podrzędnego pracownika ZE.

• #48 09 Lis 2015 21:23
    dioda_007
    Poziom 11  

O dyskusja nabiera rumieńców. To dobrze. Nie chcę tu niczego robić nie legalnie czy jak to nazwać. Po prostu jest mnóstwo ludzi, którzy szukają dziur w przepisach i na tym jadą. No nie tak? Jak pytałem u mnie w ZE to w sumie jeszcze można założyć drugi nowy licznik ( np na garaż, stodołę czy jakiś inny budynek) Opłata za zainstalowanie 15 kW to coś koło 700 zł. Umowa oczywiście na kogoś innego. I wtedy starą instalację zapiąć pod ten licznik a później i dom swój. A na końcu zrezygnować ze swojego licznika. Może by to tak obejść.

• #49 09 Lis 2015 21:37
    AreksRos
    Poziom 10  

przedstawiłem tyko informację jaką uzyskałem nic nie ubarwiając także czytający może wziąć to pod uwagę albo olać.....
    Poza tym, tak na zdrowy rozum raczej nikt oficjalnie nie przyzna (objętnie jakiej dziedziny by to dotyczyło) w jaki sposób obejść przepisy dotyczące danej instytucji.

Dodano po 11 [minuty]:

dioda_007 napisał:
    O dyskusja nabiera rumieńców. To dobrze. Nie chcę tu niczego robić nie legalnie czy jak to nazwać. Po prostu jest mnóstwo ludzi, którzy szukają dziur w przepisach i na tym jadą. No nie tak? Jak pytałem u mnie w ZE to w sumie jeszcze można założyć drugi nowy licznik ( np na garaż, stodołę czy jakiś inny budynek) Opłata za zainstalowanie 15 kW to coś koło 700 zł. Umowa oczywiście na kogoś innego. I wtedy starą instalację zapiąć pod ten licznik a później i dom swój. A na końcu zrezygnować ze swojego licznika. Może by to tak obejść.

ja nie szukam dziur w przepisach i nie chce mi się kombinować za te "parę złotych", dołączyłem do tego wątku tylko po to by dowiedzieć się czy ktoś oprócz mnie zna oficjalne stanowisko ZE (w oparciu o ustawę, która była tu już też cytowana) odnośnie chęci rozbudowy istniejącej instalacji i uruchomienie nowej po nowym roku

• #50 20 Lis 2015 11:50
    dioda_007
    Poziom 11  

Wszystko się wyjaśnia powoli jak to będzie. Przyszło do mnie pismo, że od nowego roku będą bilansować (tam jakoś inaczej to pisze, ale o to chodzi raczej) wyprodukowane kWh z pobranymi. Bilansowanie nie będzie dotyczyć kosztów przesyłu. Rozliczenie 2 razy w roku na początku i w połowie. Chłopcy z ZE poczytajcie sobie o tym co byście wiedzieli co ludziom mówić.

• #51 22 Lis 2015 02:24
    grzegorz dob.
    Poziom 20  

dioda_007 napisał:
    Chłopcy z ZE poczytajcie sobie o tym co byście wiedzieli co ludziom mówić.

Oni jak zwykle wiedzą ostatni.

• #52 28 Lis 2015 08:56
    dioda_007
    Poziom 11  

A co z tymi którzy będą uruchamiać instalacje po pierwszym stycznia i będą mieć urządzenia starsze niż 48 miesięcy?

• #53 28 Lis 2015 09:23
    prose
    Poziom 32  

dioda_007 napisał:
    A co z tymi którzy będą uruchamiać instalacje po pierwszym stycznia i będą mieć urządzenia starsze niż 48 miesięcy?
    Ale tylko ci co biorą dofinansowanie to ich obowiązuje.

• #54 28 Lis 2015 11:01
    umcus
    Poziom 15  

No dobra, chyba lekko zostały przez Was (i kiedyś przeze mnie) poplątane przepisy ustawy o OZE.

Są takie opcje:
    1) mamy instalację zgłoszoną przed 01.01.2016. Wtedy obowiązuje nas stawka 100% średniej ceny sprzedaży na rynku. Po rozbudowie instalacji po 01.01.2016 stawka pozostaje bez zmian.

2) mamy instalację zgłoszoną po 01.01.2016. I wtedy:
    a) korzystaliśmy z dofinansowania Prosument - obowiązuje stawka 100% średniej ceny sprzedaży. Po rozbudowie instalacji (niezależnie czy z dofinansowaniem, czy bez) pozostaje ta sama stawka.
    b) nie korzystaliśmy z dofinansowania, ale moc mikroinstalacji przekracza 10 kW - obowiązuje stawka 100% średniej ceny sprzedaży. Rozbudowa instalacji nic nie zmienia.
    c) nie korzystaliśmy z dofinansowania, moc instalacji do 3 kW - stawka 75 groszy. Rozbudowa instalacji do 3 kW - stawka pozostaje ta sama. Rozbudowa powyżej 3 kW ale do 10 kW - stawka spada do 65 groszy. Po przekroczeniu 10 kW stawka 100% średniej ceny sprzedaży.
    d) nie korzystaliśmy z dofinansowania, moc instalacji od 3 do 10 kW - stawka 65 groszy. Rozbudowa instalacji do 10 kW - stawka bez zmian. Rozbudowa powyżej 10 kW - stawka 100% średniej ceny sprzedaży.

Jaśniej już chyba się nie da. Reasumując - jeśli masz instalację uruchomioną (tzn. zgłoszoną) przed 01.01.2016 - rozbudowa instalacji w żadnym wypadku nie spowoduje, że jakaś część energii będzie rozliczana wg tzw taryf FiT.

Jedyną opcję na FiT jaką widzę w takim przypadku, to "demontaż" instalacji i ponowne zgłoszenie jako nowo wybudowana instalacja. Aczkolwiek to śliski temat i można się spodziewać jakiś problemów ze strony albo ZE albo URE. A trzeba pamiętać, że to URE (a nie ZE) decyduje o przyznaniu taryf FiT.

Oczywiście pisząc instalacja mam na myśli mikroinstalację do 40 kW, której właścicielem jest osoba fizyczna.

Dla czepialskich - fragmenty ustawy traktujące o modernizacji mikroinstalacji nie dotyczą osób fizycznych tylko przedsiębiorców. Jeśli ktoś - osoba fizyczna - rozbuduje swoją mikroinstalację, to ZE bez żadnych "ale" odkupi każdą ilość wprowadzonej do sieci energii. Pytanie tylko, po jakiej stawce - odpowiedź napisałem wyżej.

• #55 28 Lis 2015 11:46
    dioda_007
    Poziom 11  

Czyli wiek nie ma znaczenia, jeśli nie bierzemy kasy z Prosumenta. Pytam bo znam kilka osób, które zrobiły sobie instalacje z nazwijmy to nie nowego sprzętu i czekają do następnego roku ze zgłoszeniem. Czyli wtedy są te stawki 65 i 75 gr. I jeszcze jedno: bo nie widzę tu nic o net-meteringu. A to na pewno będą mieć instalacje już uruchomione, bo mam już pismo z zakładu, że tak będzie. I moje pytanie: czy będzie po nowym roku nowe instalacje będą mogły z tego korzystać?

• #56 28 Lis 2015 12:17
    prose
    Poziom 32  

Net net-meteringu nie będzie ,będzie bilansowanie.

• #57 28 Lis 2015 13:45
    dioda_007
    Poziom 11  

No tak tylko ale to prawie to samo nie będzie bilansowana opłata za przesył tylko gołe kWh czyli taki pół net-metering. A kto będzie nim objęty?

Dodano po 1 [godziny]:

I jeszcze jedna kwestia czy jeśli nie korzysta się z Prosumenta będzie można jakoś wybrać po nowym roku czy chce się bilansowanie czy te 65 (75)gr?

• #58 28 Lis 2015 14:12
    prose
    Poziom 32  

dioda_007 napisał:
    A kto będzie nim objęty?
    Wszyscy po nowym roku , będzie bilansowanie te 65 (75)gr dla nowych.Dla starych 100% samej energii .

• #59 04 Gru 2015 22:05
    AreksRos
    Poziom 10  

prose napisał:
    Wszyscy po nowym roku , będzie bilansowanie te 65 (75)gr dla nowych.Dla starych 100% samej energii .

Możesz wyjaśnić mi jak to ma być z tym rozliczaniem po nowym roku, mam na myśli m.im opłaty dystrybucyjne itp "kwiatki" . Na ten moment mam instalację o mocy 1,25kW odebraną w sierpniu i na ten moment ja płacę do ZE kwotę za energię pobraną a oni mi płacą za energię oddaną, czyli na podstawie wartości jakie podaje licznik. Dzisiaj byłem byłem z ZE i przyjęli moje zgłoszenie na modernizację instalacji (zwiększenie o 3kW) ale termin uruchomienia wpisałem na 03.01.2016r (choć i tak taryfy gwarantowane nie będą mnie obejmować) ale jako że mam instalację jeszcze nie złożoną a zakupione panele mogę odsprzedać i biorąc pod uwagę te opłaty dystrybucyjne zastanawiam się co zrobić, założyć tylko 6 paneli aby zbilansować sobie z zapasem 20% energię pobraną do wytworzonej czy zamontować wszystko czyli 13szt paneli i tą sporą nadwyżkę "skonsumować" (przesiadać się za gazu na prąd") bo przecież nie sprzedać żeby mi dowalili jeszcze opłatę dystrybucyjną...

Mam nadzieję że nie zagmatwałem...

• #60 04 Gru 2015 22:32
    prose
    Poziom 32  

W twoim przypadku będziesz miał 100% ceny bez dystrybucji energii za sprzedaż dystrybucję zapłacisz jak będziesz odbierał wieczorem, zwiększanie instalacji o 3 kWp dostaniesz z tego tylko 30 % fit reszta po staremu.