Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel/Micra - Mikrowłączniki obudowy Satel Micra

aruś 21 Feb 2015 22:38 5862 12
Optex
 • #1
  aruś
  Level 10  
  Witam
  Mam do Micry podłączony sygnalizator Satel SPL5010R, który ma pod swoją obudową styczniki.
  Jak podpiąć w takim układzie stycznik obudowy Micry?
  Podpinając jak na poniższym zdjęciu - nie działa.

  Satel/Micra - Mikrowłączniki obudowy Satel Micra


  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Optex
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  aruś wrote:
  Jak podpiąć w takim układzie stycznik obudowy Micry?
  Podpinając jak na poniższym zdjęciu - nie działa.


  Po pierwsze to nie stycznik, a mikrowłącznik sabotażowy. Po drugie, jeśli nie odróżniasz połączenia szeregowego od równoległego, boję się o etap programowania Twojej Micry jak i o poprawność działania całości "systemu"...

  Pozdrawiam.
 • Optex
 • #4
  aruś
  Level 10  
  Podłączyłem tak i działa. To poprawne rozwiązanie?

  Satel/Micra - Mikrowłączniki obudowy Satel Micra
 • #5
  henx_rc
  Level 9  
  Podłączyłeś dobrze - bo szeregowo.
  Sprawdź tylko czy wybrałeś odpowiednie zaciski mikrowyłącznika.
  Muszą to być te które dają zwarcie w momencie kiedy obudowa jest zamknięta.
 • #6
  aruś
  Level 10  
  Oba mikrowłączniki sabotażowe obudowy są podpięte jako NO.
  W oprogramowaniu jest zaznaczone 1:NC, na wyjściach NC odznaczone.
 • #7
  mil81
  Level 9  
  A jak podłączyć te same mikrowłączniki jako styki sabotażowe ale w obudowie alarmu Satel Micra. Wg schematu instrukcji jeden przewód idzie do com drugi do TMP. Ale tak nie działa.
 • #8
  MARAASM
  Level 10  
  henx_rc wrote:
  Podłączyłeś dobrze - bo szeregowo.
  Sprawdź tylko czy wybrałeś odpowiednie zaciski mikrowyłącznika.
  Muszą to być te które dają zwarcie w momencie kiedy obudowa jest zamknięta.


  Panowie. Ja mam podobny dylemat. Mikrowłączniki spiąłem w szereg wykorzystując ich końcówki NC i C. Całość została podpięta do modułu do zacisków COM i TMP. Ale kiedy zaprogramowałem Wejście TMP na typ 1:NC, czułość 300 ms, powrót 2s, i typ reakcji 1:24, to moduł sygnalizuje wejście TMP jasnozielonym kolorem (naruszenie). Nie ma też żadnej reakcji na zwolnienie styków mikrowłącznika z frontu obudowy. Czy mogę liczyć na jakąś podpowiedź? Nadmienię, że na razie nie podłączałem jeszcze sygnalizatora.
 • #10
  MARAASM
  Level 10  
  bhtom wrote:
  Witam,

  Od kiedy kolor jasnozielony to naruszenie...
  Proponuję zapoznać się z instrukcją.

  Pozdrawiam.


  Pouczasz, ale nie pomagasz...

  str. 14 instrukcji, cytuję:
  moduł alarmowy:  zielony – wejście w stanie normalnym;  niebieski – wejście zablokowane;  jasnozielony – wejście naruszone;  czerwony – alarm z wejścia;  bordowy – pamięć alarmu;  szary – wejście niewykorzystywane

  A z problemem uporałem się tak: uznawszy, że moduł reaguje dokładnie odwrotnie niż tego chcę, zmieniłem styki mikrowłączników. Są oczywiście nadal spięte w szereg z zaciskami modułu COM i TMP. Ale wykorzystałem styki nie NC a NO. Teraz wejście TMP modułu zaprogramowane jako NC (1:24) reaguje moim zdaniem poprawnie: każde otwarcie obudowy wywołuje alarm i jest zgłaszane jako sabotaż, a jej zamknięcie jako jego koniec. Tak chyba ma być prawda? Jeśli coś zrobiłem źle - proszę o sugestie. Czy dobrze rozumiem, że w ten sam szereg mogę wpiąć mikrowłącznik sabotażowy sygnalizatora, gdy będę go podłączał do modułu? Wtedy w trybie (1:24) dowolne przerwanie tego obwodu (oderwanie obudowy modułu/ sygnalizatora od podłoża lub otwarcie obudowy modułu/ sygnalizatora) będzie traktowane jako sabotaż.

  Dodano po 12 [minuty]:

  Jeszcze nurtuje mnie jedna sprawa: czy mogę zaprogramować moduł tak, żeby czujka bezprzewodowa kontrolująca pomieszczenie wejściowe w którym będzie zainstalowana bezprzewodowa klawiatura dała osobie wchodzącej nie tylko czas na użycie klawiatury (to już zrobiłem - wybierając typ reakcji - z opóźnieniem 60s.), ale wyzwalała w klawiaturze dźwięk towarzyszący jej sabotażowi - do momentu wpisania poprawnego hasła dezaktywującego alarm? Z takim rozwiązaniem kiedyś się spotkałem na sali wykładowej i uważam je za dobre - bo osobie wchodzącej do pomieszczenia sugeruje, że została zidentyfikowana przez czujkę i jeśli w ciągu minuty nie wpisze w piszczącą już klawiaturę hasła, to wywoła alarm. A może nawet dobrze byłoby, żeby wszystkie czujki czuwającego alarmu stwierdzając ruch aktywowały także dźwięk sabotażu klawiatury? Co o tym sądzicie? Czy Micra to potrafi?
 • #11
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  MARAASM wrote:
  Pouczasz, ale nie pomagasz...


  Zwracam honor - mój błąd :)

  MARAASM wrote:
  Czy Micra to potrafi?


  Nie potrafi. Micra to nie centrala ale prosty moduł alarmowy więc nie oczekujmy cudów... Jej klawiatura to tylko taki bezprzewodowy pilot z możliwością wpisania kodu. Komunikacja jest tylko jednokierunkowa...
  Moja jeszcze jedna, tym razem sprawdzona rada. Jeśli nie chcesz w przyszłości być mocno zdziwiony, że miałeś "alarm" a on nie zadziałał to nie stosuj czujek bezprzewodowych do Micry. Jeśli już musisz wykorzystać ten moduł do zabezpieczenia obiektu - zastosuj czujki przewodowe. Nawet nie wiesz jak łatwo można moduł zakłócić jeśli wykorzystujesz czujki bezprzewodowe.

  Pozdrawiam.
 • #12
  MARAASM
  Level 10  
  Dzięki za radę. Ta jest zdecydowanie bardziej konstruktywna. :) Sprawa wygląda tak że mam drugi dom w którym bywam raz na jakiś czas. Dom nie kusi przepychem więc raczej nie będzie w polu zainteresowania profesjonalistów. Liczę na to że drobnego zlodziejaszka odstraszy Micra. Może jak ją trochę potestuję to faktycznie dokupię czujki przewodowe. A czy możesz potwierdzić poprawność mojego rozumowania co do mikrowłącznikow sabotazu? Ile by ich nie bylo - calość spięta w jeden szereg na zaciskach COM i TMP modułu?
 • #13
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  MARAASM wrote:
  Ile by ich nie bylo - calość spięta w jeden szereg na zaciskach COM i TMP modułu?


  Tak, dobrze rozumujesz :) Pamiętaj tylko, że wejście TMP może tylko pracować jako NC - nie obsługuje EOL. Bardziej profesjonalnie będzie jeśli pod TMP podłączysz tylko obudowę, a zewnętrzne obwody sabotażowe pod linię przewodową ustawioną jako EOL z rezystorem w najdalszym urządzeniu od modułu.

  Pozdrawiam.