Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel/Micra - Mikrowłączniki obudowy Satel Micra

aruś 21 Lut 2015 22:38 3726 12
  • #1 21 Lut 2015 22:38
    aruś
    Poziom 9  

Witam
    Mam do Micry podłączony sygnalizator Satel SPL5010R, który ma pod swoją obudową styczniki.
    Jak podpiąć w takim układzie stycznik obudowy Micry?
    Podpinając jak na poniższym zdjęciu - nie działa.

Z góry dziękuję za pomoc.

0 12
  • #3 22 Lut 2015 00:19
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

aruś napisał:
    Jak podpiąć w takim układzie stycznik obudowy Micry?
    Podpinając jak na poniższym zdjęciu - nie działa.

Po pierwsze to nie stycznik, a mikrowłącznik sabotażowy. Po drugie, jeśli nie odróżniasz połączenia szeregowego od równoległego, boję się o etap programowania Twojej Micry jak i o poprawność działania całości "systemu"...

Pozdrawiam.

0
  • #4 22 Lut 2015 22:53
    aruś
    Poziom 9  

Podłączyłem tak i działa. To poprawne rozwiązanie?

0
  • #5 22 Lut 2015 22:59
    henx_rc
    Poziom 7  

Podłączyłeś dobrze - bo szeregowo.
    Sprawdź tylko czy wybrałeś odpowiednie zaciski mikrowyłącznika.
    Muszą to być te które dają zwarcie w momencie kiedy obudowa jest zamknięta.

2
  • #6 22 Lut 2015 23:25
    aruś
    Poziom 9  

Oba mikrowłączniki sabotażowe obudowy są podpięte jako NO.
    W oprogramowaniu jest zaznaczone 1:NC, na wyjściach NC odznaczone.

1
  • #7 14 Mar 2016 21:27
    mil81
    Poziom 8  

A jak podłączyć te same mikrowłączniki jako styki sabotażowe ale w obudowie alarmu Satel Micra. Wg schematu instrukcji jeden przewód idzie do com drugi do TMP. Ale tak nie działa.

0
  • #8 08 Lut 2017 17:27
    MARAASM
    Poziom 9  

henx_rc napisał:
    Podłączyłeś dobrze - bo szeregowo.
    Sprawdź tylko czy wybrałeś odpowiednie zaciski mikrowyłącznika.
    Muszą to być te które dają zwarcie w momencie kiedy obudowa jest zamknięta.

Panowie. Ja mam podobny dylemat. Mikrowłączniki spiąłem w szereg wykorzystując ich końcówki NC i C. Całość została podpięta do modułu do zacisków COM i TMP. Ale kiedy zaprogramowałem Wejście TMP na typ 1:NC, czułość 300 ms, powrót 2s, i typ reakcji 1:24, to moduł sygnalizuje wejście TMP jasnozielonym kolorem (naruszenie). Nie ma też żadnej reakcji na zwolnienie styków mikrowłącznika z frontu obudowy. Czy mogę liczyć na jakąś podpowiedź? Nadmienię, że na razie nie podłączałem jeszcze sygnalizatora.

0
  • #10 09 Lut 2017 12:12
    MARAASM
    Poziom 9  

bhtom napisał:
    Witam,

Od kiedy kolor jasnozielony to naruszenie...
    Proponuję zapoznać się z instrukcją.

Pozdrawiam.

Pouczasz, ale nie pomagasz...

str. 14 instrukcji, cytuję:
    moduł alarmowy:  zielony – wejście w stanie normalnym;  niebieski – wejście zablokowane;  jasnozielony – wejście naruszone;  czerwony – alarm z wejścia;  bordowy – pamięć alarmu;  szary – wejście niewykorzystywane

A z problemem uporałem się tak: uznawszy, że moduł reaguje dokładnie odwrotnie niż tego chcę, zmieniłem styki mikrowłączników. Są oczywiście nadal spięte w szereg z zaciskami modułu COM i TMP. Ale wykorzystałem styki nie NC a NO. Teraz wejście TMP modułu zaprogramowane jako NC (1:24) reaguje moim zdaniem poprawnie: każde otwarcie obudowy wywołuje alarm i jest zgłaszane jako sabotaż, a jej zamknięcie jako jego koniec. Tak chyba ma być prawda? Jeśli coś zrobiłem źle - proszę o sugestie. Czy dobrze rozumiem, że w ten sam szereg mogę wpiąć mikrowłącznik sabotażowy sygnalizatora, gdy będę go podłączał do modułu? Wtedy w trybie (1:24) dowolne przerwanie tego obwodu (oderwanie obudowy modułu/ sygnalizatora od podłoża lub otwarcie obudowy modułu/ sygnalizatora) będzie traktowane jako sabotaż.

Dodano po 12 [minuty]:

Jeszcze nurtuje mnie jedna sprawa: czy mogę zaprogramować moduł tak, żeby czujka bezprzewodowa kontrolująca pomieszczenie wejściowe w którym będzie zainstalowana bezprzewodowa klawiatura dała osobie wchodzącej nie tylko czas na użycie klawiatury (to już zrobiłem - wybierając typ reakcji - z opóźnieniem 60s.), ale wyzwalała w klawiaturze dźwięk towarzyszący jej sabotażowi - do momentu wpisania poprawnego hasła dezaktywującego alarm? Z takim rozwiązaniem kiedyś się spotkałem na sali wykładowej i uważam je za dobre - bo osobie wchodzącej do pomieszczenia sugeruje, że została zidentyfikowana przez czujkę i jeśli w ciągu minuty nie wpisze w piszczącą już klawiaturę hasła, to wywoła alarm. A może nawet dobrze byłoby, żeby wszystkie czujki czuwającego alarmu stwierdzając ruch aktywowały także dźwięk sabotażu klawiatury? Co o tym sądzicie? Czy Micra to potrafi?

0
  • #11 09 Lut 2017 15:03
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

MARAASM napisał:
    Pouczasz, ale nie pomagasz...

Zwracam honor - mój błąd :)

MARAASM napisał:
    Czy Micra to potrafi?

Nie potrafi. Micra to nie centrala ale prosty moduł alarmowy więc nie oczekujmy cudów... Jej klawiatura to tylko taki bezprzewodowy pilot z możliwością wpisania kodu. Komunikacja jest tylko jednokierunkowa...
    Moja jeszcze jedna, tym razem sprawdzona rada. Jeśli nie chcesz w przyszłości być mocno zdziwiony, że miałeś "alarm" a on nie zadziałał to nie stosuj czujek bezprzewodowych do Micry. Jeśli już musisz wykorzystać ten moduł do zabezpieczenia obiektu - zastosuj czujki przewodowe. Nawet nie wiesz jak łatwo można moduł zakłócić jeśli wykorzystujesz czujki bezprzewodowe.

Pozdrawiam.

0
  • #12 09 Lut 2017 15:27
    MARAASM
    Poziom 9  

Dzięki za radę. Ta jest zdecydowanie bardziej konstruktywna. :) Sprawa wygląda tak że mam drugi dom w którym bywam raz na jakiś czas. Dom nie kusi przepychem więc raczej nie będzie w polu zainteresowania profesjonalistów. Liczę na to że drobnego zlodziejaszka odstraszy Micra. Może jak ją trochę potestuję to faktycznie dokupię czujki przewodowe. A czy możesz potwierdzić poprawność mojego rozumowania co do mikrowłącznikow sabotazu? Ile by ich nie bylo - calość spięta w jeden szereg na zaciskach COM i TMP modułu?

0
  • #13 09 Lut 2017 15:51
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

MARAASM napisał:
    Ile by ich nie bylo - calość spięta w jeden szereg na zaciskach COM i TMP modułu?

Tak, dobrze rozumujesz :) Pamiętaj tylko, że wejście TMP może tylko pracować jako NC - nie obsługuje EOL. Bardziej profesjonalnie będzie jeśli pod TMP podłączysz tylko obudowę, a zewnętrzne obwody sabotażowe pod linię przewodową ustawioną jako EOL z rezystorem w najdalszym urządzeniu od modułu.

Pozdrawiam.

0