Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dobór pompy - Dobór pompy glębinowej lub powierzchniowej samozasysającej

asxsn19 22 Feb 2015 08:34 1395 26
Computer Controls
    asxsn19
    Level 9  
    Witam , koledzy potrzebuje pomocy przy dobraniu pompy do wody.
    Pompa bedzie zamontowana w zbiorniku wody pitnej i ma przepompowywac wode z jednej komory przetłoczyc ja przez filtry mechaniczne nastepnie 2 kolumny weglowe i zostac przelana do 2giej komory
    Mam do wyboru zastosowanie glebinówki lub pompy nawierzchniowej samozasysającej obie o mocy max 5.5 kw 400v
    Pompa nawierzchniowa bedzie musiala zassac z okolo 3-3,5 merta max glebokosci
    i przeslac wode na odleglosc okolo 4 metrów i teraz kolejno na filtrach mechanicznych potrzebuje cisnienie okolo 5 bar bedą to 2 równolegle nitki czyli 2 filtry mechniczne i 2 kolumny weglowe
    wydajnosc filtrów mechanicznych 10000 l/h 2 x (2 równolegle nitki) i 2 kolumny weglowe po 8000 l/h przylacza po 1,5 cala na filtrach mechanicznych jak i kolumnach
    moje pytanie o jakiej wydajnosci i podnoszeniu wybrac wybrac pompe aby osiagnac
    okolo 5 bar na filtrach mechanicznych i przepływie okolo 260-280 l/m i borac pod uwage spadek cinienie na filtrach weglowych powinno byc kolo 4 bar
  • Computer Controls
    andrzejk77
    Level 12  
    powinieneś dobrać pompę tak - potrzebujesz 4bar i 280l/m na wyjściu więc dolicz do tego spadek ciśnienia na filtrach oraz wysokość podnoszenia 3,5m, ja dobrałbym jeszcze jakieś parę procent więcej niż wynik
    asxsn19
    Level 9  
    kolego ale wiekszosc pomp bedzie miala wyjscie 1,5, cala ewentalnie 2 cale a jak ja przed filtrami zrobie z tego trojakiem 2x 1,5 cala to co sie stanie z cisnieniem?? spadnie przez polowe?? bo wydajnosc czyli sam przepływ chyba bedzie taki sam rozumiem??
  • Computer Controls
    andrzejk77
    Level 12  
    to nie problem, pompa ma przyłącze dobrane do swojej wydajności, dając trójnik na wyjściu z ciśnieniem nic się nie dzieje - rozdzielisz przepływ z pompy na dwie gałęzie i dopóki nie przekroczysz max wydajności pompy to utrzyma ona swoje ciśnienie nominalne bez problemu, istotny jest więc pobór wody
    asxsn19
    Level 9  
    kolumny beda miec maksymalna wydajnosc 8000l/h 2 x i najlepiej aby cinienie na nich docelowo miec kolo 4 bar ,na filtrach mechanicznych tych które bede zastosowane bedzie starata okolo 0,6 bara mozesz zasugerowac która pompe wentualnie brac pod uwage lub które pompy??

pozdrawiam
    andrzejk77
    Level 12  
    minimum to 5bar(lub wys podnoszenia cieczy 50m) przy potrzebnej Tobie wydajności żeby na wyjściu spokojnie 4 bar otrzymać
    ja bym brał 6bar przy 265l/m ze względu na kolumny taki pobór możesz mieć maksymalnie(ich przepływ max 16000l/h)
    rodzaj pompy czy głębinowa czy zasysająca to kwestia miejsca montażu - jak najwygodniej żeby było i najtaniej :)
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Nie wiem po co aż tak duża moc. W zupełności wystarczy taka : pompa głębinowa belardi. Oczywiście jest ona przystosowana do wody pitnej.
    asxsn19
    Level 9  
    moze jakis konkretny model???
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Przecież link prowadzi do konkretnego modelu. :cry:
    asxsn19
    Level 9  
    kolumny tyle nie przepuszcza co spowoduje wzrost cisnienia miedzy pompa a kolumnami , ta pompa ma za duza wydajnosc i za duze cisnienie nie bedzi na tych 4 metrach podnoszenia az takich spadówd wydajnosci i cisienienia tak mi sie wydaje
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    asxsn19 wrote:
    Witam , koledzy potrzebuje pomocy przy dobraniu pompy do wody.

moje pytanie o jakiej wydajnosci i podnoszeniu wybrac wybrac pompe aby osiagnac
    okolo 5 bar na filtrach mechanicznych i przepływie okolo 260-280 l/m i borac pod uwage spadek cinienie na filtrach weglowych powinno byc kolo 4 bar

Biorąc pod uwagę, że wydajność podaje się w litrach na minutę a nie metr :!:
    uważam, że dobrze dobrałem.
    andrzejk77
    Level 12  
    o mocy pompy nie dyskutujemy, takie parametry kolega potrzebuje więc i pompa mocna potrzebna jest, Belardi to też moc 5,5kW - nic nie poradzisz mniejsza moc - mniejsza wydajność/ciśnienie, asxsn19 - nawiasem do czego ma służyć ta instalacja?

piszesz że ma pompować z komory do komory - wtedy nie potrzebujesz takiego ciśnienia dużego tylko odpowiednią wydajność...
    asxsn19
    Level 9  
    instalacja ma filtrowac wode surową (zródla + wode z ujecia) dla jednej wioski
    ma polegac na przepompowywaniu wody z jednej komory na 2-ga przetłaczajśc ja przez filtry mechaniczne samopłuczace i kolumny weglowe
    maksymalna wydajnosc kolumn to 8000l/h x2 filtry mechaniczne przepuszcza nieco wiecej bo po 10000 l/h

Dodano po 7 [minuty]:

filtry mechaniczne najlepiej plukac sie bedą miedzy 4-5 bar płukaly sie beda automatycznie po przekroczenieu pewnego cisnienia lub wedlug czasu , a same kolumny weglowe dzialaja od okolo 2 bar jednak regeneracja zloza potzrebuje troche wieksze sicnienie płucza sie wstecznie a nastepnie formuje zloze , przepływem raczej nie mozna przekroczyc tych dajmy 260l/m juz po wszystkich spadkach bo sprawnosc oczyszczania spadnie
    andrzejk77
    Level 12  
    tak więc pompa musi tylko pokonać opory na filtrach i wys podnoszenia - jak pisałeś na filtrach 0,6bara i 3,5m wysokości to wystarczy spokojnie pompa 1,5 - 2 bary przy potrzebnej Ci wydajności 265l/min - zaoszczędzisz dużo kasy na zakupie pompy i na rachunkach za prąd :), chyba że w docelowej komorze potrzebujesz mieć ciśnienie właśnie 4 bary wtedy parametry pompy jak wyżej plus automatyka lub wyłącznik ciśnieniowy...
    asxsn19
    Level 9  
    nie woda z przefiltrowanej komory płynie grawitacyjnie pod własnym cisnieniem na wioske , wszytsko musi dzialas samo , dlatego samo automatycznie sie bedzie czyscic ewentualnie raz w tyg kros podjedzie tego dogladnac z racji trudnego dostepu nie ma tam dojazdu a zbiornik jest w srodku lasu
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    andrzejk77 wrote:
    tak więc pompa musi tylko pokonać opory na filtrach i wys podnoszenia - jak pisałeś na filtrach 0,6bara i 3,5m wysokości to wystarczy spokojnie pompa 1,5 - 2 bary przy potrzebnej Ci wydajności 265l/min - zaoszczędzisz dużo kasy na zakupie pompy i na rachunkach za prąd :), chyba że w docelowej komorze potrzebujesz mieć ciśnienie właśnie 4 bary wtedy parametry pompy jak wyżej plus automatyka lub wyłącznik ciśnieniowy...

Czy umiesz czytać ze zrozumieniem ?
    W pierwszej wypowiedzi jest napisane, że filtry stawiają opór przy przepływie maksymalnym 4 bary. Jak więc można przepchnąć taką ilość wody pompą generującą maksymalnie jedynie 2 bary :?:
    asxsn19
    Level 9  
    moze napisze tak:

pompa glebinowa musi podniesc wode na wysokosc okolo 4 metrów-
    nastepnie równolegle 2 filtry mechaniczne atlas filtrii o przylaczu 1,5 cala ,na nich spadek okolo 0,6 bara
    nastepnie kolumny weglowe na wejsciu których potrzebuje cisnienie okolo 4 bar tez równolegle 1,5 cala wydajnosc okolo 265l/m
    andrzejk77
    Level 12  
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    andrzejk77 wrote:

Czy umiesz czytać ze zrozumieniem ?
    W pierwszej wypowiedzi jest napisane, że filtry stawiają opór przy przepływie maksymalnym 4 bary. Jak więc można przepchnąć taką ilość wody pompą generującą maksymalnie jedynie 2 bary :?:

tak umiem :) spadek ciśnienia na filtrze to nic innego jak opór jaki stawia on przepływającej cieczy - proponuję się dokształcić:) wcześniej nie wspominał kolega o potrzebie regeneracji i płukaniu filtrów, poza tym jak zbiornik otwarty to nie zbudujesz na filtrach ciśnienia 4bary tylko takie jaki opór dają filtry...

Dodano po 3 [minuty]:

asxsn19 wrote:
    moze napisze tak:

pompa glebinowa musi podniesc wode na wysokosc okolo 4 metrów-
    nastepnie równolegle 2 filtry mechaniczne atlas filtrii o przylaczu 1,5 cala ,na nich spadek okolo 0,6 bara
    nastepnie kolumny weglowe na wejsciu których potrzebuje cisnienie okolo 4 bar tez równolegle 1,5 cala wydajnosc okolo 265l/m

mając otwarty zbiornik nie otrzymasz takiego ciśnienia na kolumnach
    asxsn19
    Level 9  
    wlasnie nie takie proste dobranie pompy do tego bo nikt nie jest w stanie okreslic jaki opór stawiaja kolumny, jeszcze bore pod uwage fakt ze wyjscie z kolumn bedzie polaczone trójnikiem w jedna rure pp63 czyli wewnetrzna scianka kolo 42 mm i tam dac zawór którym ewentualnie mozna by wylot kolumn troche przydlawic i tym samym przed kolumnami by sie podnioslo cisnienie lub spadlo
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    andrzejk77 wrote:

tak umiem :) spadek ciśnienia na filtrze to nic innego jak opór jaki stawia on przepływającej cieczy - proponuję się dokształcić:)

.....

Dlaczego doradzasz skoro brak Ci elementarnej wiedzy ?

Na przykładzie:
    Filtr stawia podobnie opór jak dysza zraszacza która ....... cały czas jest otwarta :!:

W takim razie jakim cudem producentowi udaje się uzyskiwać różne ciśnienie i wydajność ( za każdym razem większą od atmosferycznego ) przy różnych typach dysz . zraszacz Hunter PGJ4 :?:

Dodano po 6 [minuty]:

asxsn19 wrote:
    wlasnie nie takie proste dobranie pompy do tego bo nikt nie jest w stanie okreslic jaki opór stawiaja kolumny, jeszcze bore pod uwage fakt ze wyjscie z kolumn bedzie polaczone trójnikiem w jedna rure pp63 czyli wewnetrzna scianka kolo 42 mm i tam dac zawór którym ewentualnie mozna by wylot kolumn troche przydlawic i tym samym przed kolumnami by sie podnioslo cisnienie lub spadlo

Proszę zlećcie to jakiemuś inżynierowi niech wykona projekt, gdyż temat dla Ciebie jest nie do przeskoczenia. Wioska/gmina powinna mieć na to pieniądze tak jak na pompę, instalatorów i kopaczy. :D
    andrzejk77
    Level 12  
    andrzejk77 wrote:

tak umiem :) spadek ciśnienia na filtrze to nic innego jak opór jaki stawia on przepływającej cieczy - proponuję się dokształcić:)

.....

Dlaczego doradzasz skoro brak Ci elementarnej wiedzy ?

Na przykładzie:
    Filtr stawia podobnie opór jak dysza zraszacza która ....... cały czas jest otwarta :!:

W takim razie jakim cudem producentowi udaje się uzyskiwać różne ciśnienie i wydajność ( za każdym razem większą od atmosferycznego ) przy różnych typach dysz . zraszacz Hunter PGJ4 :?:

proste- dysza zraszacza działa jak kryza czyli zdławienie przepływu - nie o to tutaj chodzi, więc nie zaśmiecaj tematu i nie dyskutuj na temat czyjejś wiedzy skoro sam jej nie masz

naśmiewasz się z gościa że takiej wielkiej mocy chce pompę (5,5kW)a sam proponujesz mu pompę 5,5kW... ? jaki cel mają takie posty, nie wiem

Dodano po 6 [minuty]:

asxsn19 wrote:

OK zdławienie na wyjściu da efekt wzrostu ciśnienia, tylko straty będą duże, może zasięgnij rady producenta kolumn i filtrów jak będą się zachowywać i pracować przy mniejszym ciśnieniu?
    asxsn19
    Level 9  
    projekt maja jakos szybko wykonany bo chcieli sie zalapac na jakies tam dofinansowanie i zalapali co z tego jak to co jest w projekcie nie trzyma sie calosci , projektant ten który to projektowal pierdolnol robota i pojechal do Holandii a pompa tam byla nawierzchniowa zaprojektowana do podnoszenia cisnienia o wydajnosci okolo 350l/m i cisnieniu ponad 9 bar ale nie podobao mi sie jej zasysanie i z tego co mi wiadomo to ona nie zassie z wiekszej glebokosci niz 2 metry
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    andrzejk77 wrote:

proste- dysza zraszacza działa jak kryza czyli zdławienie przepływu

Dokładnie tak samo działa filtr :!:

andrzejk77 wrote:

naśmiewasz się z gościa że takiej wielkiej mocy chce pompę (5,5kW)a sam proponujesz mu pompę 5,5kW... ? jaki cel mają takie posty, nie wiem

Gdybym robił całą inwestycję za pieniądze pewnie starczyła by mi z naddatkiem moc 4kW :D
    asxsn19
    Level 9  
    aai jeszcze jedno 5,5 kw to nie moc jakiej ma byc pompa to maksymalna moc do wykozystania tam na zbiorniku
    andrzejk77
    Level 12  
    andrzejk77 wrote:

proste- dysza zraszacza działa jak kryza czyli zdławienie przepływu

Dokładnie tak samo działa filtr :!:

andrzejk77 wrote:

Gdybym robił całą inwestycję za pieniądze pewnie starczyła by mi z naddatkiem moc 4kW :D

dokładnie tak działa filtr więc jeśli spadek ciśnienia na nim jest 0,6bara to choćbyś 10-cio barową pompą pompował to nie mając dławienia na wylocie i otwarty zbiornik, otrzymasz na wejściu filtra właśnie te 0,6bara

Dodano po 7 [minuty]:

asxsn19 wrote:
    aai jeszcze jedno 5,5 kw to nie moc jakiej ma byc pompa to maksymalna moc do wykozystania tam na zbiorniku

rozwiązanie z dławieniem na wyjściu to najprostsze ale nieekonomiczne- powoduje wzrost zapotrzebowania mocy, trzeba zawsze dążyć do optymalnego układu i najmniejszej potrzebnej mocy do zasilania...
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    asxsn19 wrote:
    projekt maja jakos szybko wykonany bo chcieli sie zalapac na jakies tam dofinansowanie i zalapali co z tego jak to co jest w projekcie nie trzyma sie calosci , projektant ten który to projektowal pierdolnol robota i pojechal do Holandii a pompa tam byla nawierzchniowa zaprojektowana do podnoszenia cisnienia o wydajnosci okolo 350l/m i cisnieniu ponad 9 bar ale nie podobao mi sie jej zasysanie i z tego co mi wiadomo to ona nie zassie z wiekszej glebokosci niz 2 metry

Masz dwie możliwości :

1) Dokładnie trzymać się wykonanego projektu ;
    2) Zlecić wykonanie kolejnego projektu.

Nie znam nikogo, kto dysponując odpowiednią wiedzą zrobi Ci to za darmo.