Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Attiny13 - Program do obsługi zegara czasowego.

kataniak1994 22 Lut 2015 10:47 738 5
  • #1 22 Lut 2015 10:47
    kataniak1994
    Poziom 15  

Witam
    Potrzebuje program na mikrokontroler Attiny 13 który po wciśnięciu przycisku załączy przekaźnik na 7 godzin. Nie potrafie go sam napisać a jest mi bardzo potrzebny.
    Pozdrawiam

0 5
  • #2 22 Lut 2015 11:21
    gulson
    Administrator Systemowy
  • #4 22 Lut 2015 11:34
    ReprezentantWschodu
    Poziom 9  

Skonfiguruj przerwanie zewnętrzne INT0 pod przycisk. Gdy przycisk zostanie wciśnięty, w przerwaniu ustawiasz odpowiednia flagę zaczynająca odliczanie czasu, oraz załączasz przekaźnik.

Ustaw sobie jakiś timer np. timer0, preskaler 1024, w trybie overflow. Przy taktowaniu 1[MHz], częstotliwość przerwań wynosi ok. 4[Hz]. Co czwarte przerwanie timera, inkrementuj zmienna przechowująca wartość sekund, co 60s inną zmienną przechowująca minuty itd.

W pętli głównej sprawdzaj czy zmienna przechowująca godziny jest równa "7", jeżeli tak, to wyłączasz przekaźnik i gasisz flagę.

Program nie jest trudny do napisania, spróbuj sam napisać, jeżeli coś nie wyjdzie zawsze możesz wstawić kod na forum, aby ktoś przejrzał i znalazł ewentualne błędy.

0
  • #5 23 Lut 2015 19:08
    yokoon
    Poziom 28  

ReprezentantWschodu napisał:
    Skonfiguruj przerwanie zewnętrzne INT0 pod przycisk. Gdy przycisk zostanie wciśnięty, w przerwaniu ustawiasz odpowiednia flagę zaczynająca odliczanie czasu, oraz załączasz przekaźnik.

Ustaw sobie jakiś timer np. timer0, preskaler 1024, w trybie overflow. Przy taktowaniu 1[MHz], częstotliwość przerwań wynosi ok. 4[Hz]. Co czwarte przerwanie timera, inkrementuj zmienna przechowująca wartość sekund, co 60s inną zmienną przechowująca minuty itd.

W pętli głównej sprawdzaj czy zmienna przechowująca godziny jest równa "7", jeżeli tak, to wyłączasz przekaźnik i gasisz flagę.

Program nie jest trudny do napisania, spróbuj sam napisać, jeżeli coś nie wyjdzie zawsze możesz wstawić kod na forum, aby ktoś przejrzał i znalazł ewentualne błędy.

Witam.
    W nowym ATtiny13 oscylator pracuje z częstotliwością 9.6MHz z włączonym bitem
    CKDIV8, czyli F_CPU = 1,2MHz. Nie ma 1MHz.

0
  • #6 25 Lut 2015 09:27
    yokoon
    Poziom 28  

kataniak1994 napisał:
    Witam
    Potrzebuje program na mikrokontroler Attiny 13 który po wciśnięciu przycisku załączy przekaźnik na 7 godzin. Nie potrafie go sam napisać a jest mi bardzo potrzebny.
    Pozdrawiam

Sprawdź ten program, nie sprawdzałem nie mam Attiny13.

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0