Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz lab. Korad KD3005D i podobne, modernizacja pogwarancyjna

22 Lut 2015 10:49 3135 6
  • Poziom 24  
    Jako że mój Korad KD3005D utracił już gwarancję postanowiłem się rozprawić z jego hałaśliwością.

Modernizacja ta bazuje w dużym stopniu na opisanej tutaj:
    http://www.leniwiec.org/2014/01/06/wyciszenie-zasilacza-korad-ka3005d/

Różnice:
    1. Opisany tam radiator jest niedostępny, użyłem dostępnego w TME i kilku innych sklepach radiatora SK81/100/SA. Pasuje idealnie.

2. Wyłącznik bimetaliczny 50°C to zdecydowanie nie jest dobry pomysł, bo jak już się załączy, to temperatura wyłączenia jest w okolicach 35°C co jest wartością zbyt niską i bardzo długo czekamy na wychłodzenie (o ile się doczekamy). Dałem wyłącznik na 60°C.

3. Zmodyfikowałem też obwód tak, że wyłącznik bimetaliczny zbocznikowany jest dobranym rezystorem 120Ω tak by wentylator kręcił się, ale bezgłośnie. Aby był faktycznie bezgłośny, warto (trzeba) dołożyć jeszcze kondensator 470 - 1000µF/25V który wybitnie wycisza hałas wentylatora (hałasuje on głównie przez dźwięk nieodfiltrowanego sygnału PWM).

4. Wymieniłem też wentylator na lepszy (bo taki miałem) ale wg mnie hałaśliwość oryginalnego wynika z sygnału PWM a nie z konstrukcji wentylatora, więc można go chyba zostawić.

5. W moim zasilaczu termistor mierzący temperaturę radiatora był luźno wetknięty (na odwal się) w mosiężną tulejkę przykręconą do radiatora. W nowym radiatorze dałem do tej tulejki pasy przewodzącej i dopiero wcisnąłem tam termistor aby faktycznie coś mierzył.

Schemat podłączenia wentylatora wygląda więc tak:

Zasilacz stał się wreszcie cichy, zaś wentylator bardzo rzadko wchodzi na wysokie obroty.
    Zasilacz lab. Korad KD3005D i podobne, modernizacja pogwarancyjna Zasilacz lab. Korad KD3005D i podobne, modernizacja pogwarancyjna Zasilacz lab. Korad KD3005D i podobne, modernizacja pogwarancyjna
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Przeprowadziłem też testy tego zasilacza (KORAD KD3005D)

1. Wahania napięcia na wyjściu:
    - napięcie wyjściowe 10V
    - prąd przed włączeniem obciążenia 0A, po włączeniu 1A
    - ograniczenie prądowe ustawione na 4A (nie włącza się aby nie zakłócać pomiaru)

Górna linia pokazuje kiedy obciążenie jest załączone, dolna linia skok napięcia na wyjściu zasilacza.
    Oś X: 2ms/dz
    Oś Y: 0,2V/dz
    Czyli niestabilności wywołane zmianą obciążenia potrafią trwać milisekundy co jest wadą zasilacza, bo przykładowo w stabilizatorze 7805 za kilka złotych takie niestabilności trwają mikrosekundy (tysiąc razy mniej). Sama wysokość tych fluktuacji nie jest szczególnie niska ale i zupełnie znośna (nie przekraczają 0,5V czyli 5% napięcia wyjściowego).

2. Wydajność prądowa:
    - napięcie wyjściowe 10V
    - prąd przed włączeniem obciążenia 0A, po włączeniu 4A
    - ograniczenie prądowe ustawione na 5A (nie włącza się)

Górna linia pokazuje kiedy obciążenie jest załączone, dolna linia prąd na obciążeniu.
    Oś Y: 1A/dz
    Nie jest źle, kształt wykresu jest OK. Zasilacz potrafi podać 4A bez większego problemu.

3. Szybkość działania ograniczenia prądowego:
    - napięcie wyjściowe 10V
    - prąd przed włączeniem obciążenia 0A, po włączeniu obciążenie wymuszałoby prąd 4A...
    - ale ustawiliśmy ograniczenie prądowe na 0,5A

Górna linia pokazuje kiedy obciążenie jest załączone, dolna linia prąd na obciążeniu.
    Oś Y: 1A/dz
    Widzimy że prąd jest na początku pełny, po czym zostaje ograniczony do wartości bliskiej nastawom po ok 2ms. To może tłumaczyć czemu mój Korad nie zalicza testu diody LED (ustawiamy prąd na 5mA, napięcie 12V lub wyższe i podłączamy diodę - błysk i spalona). Pytanie czy od zasilacza za 200zł należy wymagać by taki test zaliczył...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 21  
    Może nieco odświeżę temat.
    W dniu dzisiejszym przyjechał do mnie zasilacz Korad KA3005D i pierwsze co postanowiłem zrobić to test diody.
    Ustawiłem napięcie 12V ograniczenie prądowe 10mA i podłączyłem zieloną diodę led.
    U mnie śmiga bez problemu, być może od tego czasu poprawili konstrukcję.

Jak znajdę chwilę to pobawię się oscyloskopem i wrzucę screeny jak sobie radzi z obciążeniem.
  • Poziom 15  
    Szkoda że mało miejsca aby wcisnąć radiator z coolerem od kompa , duża powierzchnia chłodząca ... ale z wyciszeniem wentylatorka dobry pomysł, gdzieś jeszcze spotkałem układ który wraz ze wzrostem mocy wzrastały obroty na wentylatorze, podajże był to układ na Darlingtonie
  • Poziom 21  
    W moim przypadku już zmienili radiator. Teraz jest wielopoziomowy, więc nie tak łatwo zastąpić go innym.
    Ja wymianę radiatora z tego względu sobie odpuściłem, ale wymieniłem wentylator kupiony z allegro, ale równolegle dopiąłem kondensator 47uF.
    Kondziołek spowodował, że obroty troszkę wzrosły, ale za to wentylator przestał pierdzieć.
    Za niedługo spróbuję go pobadać oscyloskopem. Na razie do amatorskich zastosowań sprawuje się dobrze.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak możecie to zróbcie testy "oscyloskopowe".
    Też zastanawiam się nad zakupem ( być może wybiorę wersję z komunikacją z PC-tem)
    https://www.youtube.com/watch?v=VPM2v631rdI
    Na powyższym filmie był problem z przekaźnikiem, więc po włączeniu podawał napięcie na wyjściu.
  • Poziom 32  
    Widzę, że transformator sieciowy w tym zasilaczu nie jest jakichś imponujących rozmiarów. Jaki ma przekrój rdzenia?