Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips LC4345 - naprawa uszkodzonego balastu

pawel527 22 Lut 2015 14:31 1305 0
  • #1 22 Lut 2015 14:31
    pawel527
    Poziom 9  

Witam
    Trafił w moje ręce projektor Philips lc4345. Po kilku sekundach od włączenia zaczynała migać dioda sygnalizująca uszkodzenie lampy. Sądziłem, że lampa po prostu zakończyła swój żywot, zresztą tak zapewniał poprzedni właściciel sprzętu.
    Postanowiłem kupić xenon 35w i przerobić balast.
    W środku znajdował się balast o oznaczeniach: EUC 200 C/00

Zgodnie ze wskazówkami dolutowałem więc rezystor 10k i podłączyłem palnik (xenon 35w). Niestety nie wystartował. Po kilku próbach z różnymi palnikami zabrałem się za sam balast. Elektrolity nie były popuchnięte, ale profilaktycznie powymieniałem.
    Okazało się się , że jeden z tranzystorów mosfet (irf640ns) jest przebity oraz wyparował w jego pobliżu rezystor. Z wymianą tranzystora nie będzie problemu natomiast potrzebuję pomocy w rozszyfrowaniu jaki rezystor się tam znajdował.

Philips LC4345 - naprawa uszkodzonego balastu Philips LC4345 - naprawa uszkodzonego balastu

Na zdjęciu płytka pionowa z której wylutowałem tranzystor. Na zielono zaznczyłem brakujący rezystor.

Nie jestem pewien natomiast czy uszkodzenie to mogło być spowodowane tym, że podczas mostkowania wcześniej, z czystej ciekawości transoptora za którymś razem nie odpiąłem zasilania balastu przez co mógł on pracować chwilę bez lampy.
    Co ciekawe oryginalna lampa UHP 150W na moje oko wygląda jak nowa. Na bańce widać tylko niewielki szarawy nalot, który jak czytałem mógł powstać z niespalonych gazów.

Z powodu braku odzewu i schematów postanowiłem podstawić mosfet bez brakującego rezystora. Okazało się, że projektor ruszył jedynie trzeba było nieco doregulować ograniczenie mocy potencjometrem. Okazało się także, że lampa jest prawie nowa.
    Pojawił się kolejny problem. Kolor czarny był wyświetlany jako czerwony. Powodem był słaby styk taśmy jednego z trzech lcd(czerwonego). Aktualnie
    projektor działa i ma się dobrze. Wymaga jednak jeszcze czyszczenia optyki
    ale o tym już w oddzielnym temacie.
    Mam nadzieję, że informacje tutaj zawarte komuś się przydadzą.

0 0