Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

25 POr40C grundfos - Pompa wypycha wodę poza zbiornik wyrównawczy.

Andu 22 Lut 2015 15:01 2769 15
  • #1 22 Lut 2015 15:01
    Andu
    Poziom 11  

Witam,

Problem generalnie jak w tytule.
    Nie pisałem jeszcze w temacie CO bo to nie moja działka i nie wiem jakie informacje są potrzebne więc napisze wszystko co wydaje mi się ważne. Jak trzeba będzie coś uszczegółowić to tak też zrobię.

Jak wygląda system CO w moim domku.

Kocioł CO Saunier Duval Thema
    Kominek z płaszczem wodnym i pompą umieszczoną na dopływie do kominka czyli fachowo chyba nazywa się to "na powrocie"
    Pompa Grundfos 25 POr40C
    Bojler na ciepłą wodę zasilany gazem lub ogrzewany wężownicą zasilaną przez kominek
    Kocioł CO umieszczony jest na poziomie "-1"
    Pompa do zasilania kominka na poziomie "-1"
    Kominek na poziomie "0"
    Zbiornik wyrównawczy pod samym sufitem na poziomie "1"

Sytuacja obecna:
    Gdy chcę korzystać z kotła CO to odcinam dwoma zaworami kominek. Robię w ten sposób układ zamknięty.
    Następnie włączam kocioł CO i wszystko działa bez zarzutów. Ciśnienie w instalacji nie spada. Praktycznie nie musiałbym schodzić do kotłowni przez cały sezon grzewczy.
    Wniosek - instalacja grzejników jest szczelna

Problem

Gdy chcę ogrzewać dom za pomocą kominka z płaszczem wodnym otwieram zawory wspomniane powyżej co powoduje że system zaczyna pracować w trybie otwartym.
    Włączam pompę w trybie ręcznym (praca ciągłą bo mam uszkodzoną termoparę)
    I wszystko jest ok.
    Do czasu gdy zapowietrzają się grzejniki na poziomie "1". Wtedy idę na poziom "-1" do kotłowni i dolewam wodę do systemu. Robię tak 1 raz w tygodniu i dolewam ok 20 litrów wody!
    Ktoś powiedział żebym sprawdził czy może wężownica w bojlerze na wodę nie ma dziury. Odciąłem więc zworami bojler żeby to sprawdzić - bez zmian. Wody ucieka tak dużo że jedynym podejrzanym w tej sprawie pozostał zbiornik przelewowy umieszczony na poziomie "1" który odprowadza przelewającą się wodę wprost do kanalizacji. Zbiornik był do niedawna zabudowany i nie mogłem zweryfikować.

Co i jak ustaliłem:
    Nalałem wodę do instalacji tak aby przelała się w zbiorniku wyrównawczym.
    Odkręciłem rurkę od zbiornika wyrównawczego aby zobaczyć czy pompa wypycha wodę
    Włączyłem pompę na max - czyli na 3 bieg.

Efekt:
    woda była wypychana ze zbiornika.
    Po wyłączeniu pompy woda nie wylatywała.

Zrobiłem tak jeszcze w trybie min. - czyli na 1 bieg. Taki sam efekt - woda była wypychana - tylko że wolniej.

Hydraulik który widział tą sytuację powiedział że może rozwiązaniem będzie umieszczenie pompy na zasilaniu. Czyli że w domyśle ciśnienie rozłoży się na instalacji. Co mam zrobić aby pozbyć się tego problemu.

PS:
    Czy na wyżej opisaną sytuację może lub mogło mieć wpływ następujące zdarzenia:

3 lata temu nie zauważyłem że w instalacji jest naprawdę mało wody. Rozpaliłem w kominku. Kaloryfery nie grzały, kominek rozgrzał się mocno aż nawet poczułem taki specyficzny zapach. Zorientowałem się że jest za mało wody w instalacji i trochę spanikowałem. Stłumiłem ogień w kominku i naprawdę bardzo powoli dopuściłem wody do instalacji. To właśnie wtedy spaliła się termopara. Dostęp do niej jest bardzo utrudniony stąd na początku pisałem że włączam pompę w trybie ręcznym.

Czy ktoś z Was myśli że to przegrzanie kominka (jeśli to w ogóle możliwe żeby przegrzać kominek) mogło spowodować że jakaś rurka w kominku się lekko przytkała. To uzasadniało by że woda "woli" płynąć do zbiornika wyrównawczego cienką rurką fi 15 mm zamiast do instalacji znacznie grubszą.
    WAŻNE - instalacja grzeje bez zarzutów. Oczywiście nie biorąc pod uwagę tego powyżej.

Proszę o pomoc
    Andrzej

0 15
  • #3 23 Lut 2015 09:32
    Andu
    Poziom 11  

Dziłękuję za pomoc i wklejenie dwóch linków.

Przeczytałem je ale nie jestem w stanie zrozumieć tej tematyki.

Czy jest coś niejasnego w tym co napisałem co powoduje że nie możesz odpowiedzieć na wprost ? Opisałem co i jak zrobiłem oraz jaki mam problem. Stoję przed dylematem czy pompę przemontować czy nie .

Może ktoś inny pomoże bo pomimo chęci kolego dalej nie wiem co mam zrobić

pozdrawiam

1
  • #4 24 Lut 2015 06:38
    wijo
    Poziom 12  

Proponuję zablokować automatyczne odpowietrzniki i twój problem zniknie.

0
  • #5 28 Lut 2015 11:47
    Andu
    Poziom 11  

Dziękuję za informację,

ale nie mam ani jednego automatycznego odpowietrznika

pozdrawiam
    Andrzej

Dodano po 19 [minuty]:

Czy naprawdę nikt nie zna rozwiązania tego problemu ???
    Za chwilę będę miał koniec remontu i będę zmykać szachty techniczne z rurami.

dziękuję za pomoc

0
  • #6 28 Lut 2015 16:09
    Sono2020
    Poziom 19  

Bez oględzin na miejscu nikt Ci nie wywróży co masz skopane z instalacją bo po twoim opisie osobiście wnioskuję tak jak przedmówcy że masz źle podłączoną pompę która wypycha Ci wodę do naczynia ale dlaczego ? Na ten temat moja szklana kula milczy !!!
    Najlepiej zanim zamkniesz szachty zaproś jakiegoś bardziej kumatego hydraulika z okolicy może Ci pomoże.

0
  • #7 28 Lut 2015 18:29
    Andu
    Poziom 11  

Hydraulik już był (jak zresztą pisałem wcześniej) i nie ma pojęcia dlaczego tak się dzieje.

To właśnie jego propozycja żeby przełożyć pompę. Pytałem czy to ma sens bo czuję że to jest coś na zasadzie badania sprawy metodą prób i błędów.

Zastanawiające jest to że wcześniej problem o którym piszę praktycznie nie istniał instalacja ma może z 10 lat - pompa się sama nie przemontowała z dobrego miejsca na to w którym się teraz znajduje :)

Poniżej uproszczony schemat mojego systemu CO i wymyślona przeze mnie zmiana. Czy tak można zrobić ? 25 POr40C grundfos - Pompa wypycha wodę poza zbiornik wyrównawczy. 25 POr40C grundfos - Pompa wypycha wodę poza zbiornik wyrównawczy.

0
  • #8 28 Lut 2015 19:39
    Sono2020
    Poziom 19  

Zmiana podłączenia naczynia wyrównawczego Ci nie pomoże bo wypycha wodę nie dlatego że naczynie jest nad pompką tylko robi się za pompką nadciśnienie i raczej przyjrzał bym się podłączeniu tego wszystkiego bo gdzieś masz słabszy przepływ i woda nie nadąży wpływać w rury i dlatego uchodzi naczyniem ale jak pisałem wcześniej zaproś innego hydraulika bardziej kumatego bo to że u Ciebie już był to wiemy a bez zobaczenia na żywo instalacji to gdybanie z fusów.
    Coś gdzieś się w jakiś sposób zmieniło w instalacji skoro było dobrze a jest źle.
    P.s. mam nadzieje że filterki (sitka) poczyściłeś !!!
    Rozkręć wszystkie kaloryfery na max przepływ i zobacz czy dalej wypycha wodę.

0
  • #9 28 Lut 2015 20:27
    gersik
    Poziom 31  

Jeśli do tej pory wszystko działało poprawnie to gdzieś masz przytkany przepływ między zasilaniem z kominka i instalacją do trojaka w który jest wpięty kocioł gazowy i tu bym szukał przyczyny. Może po drodze jest jakiś przytkany zawór zwrotny lub filtr, albo zasilanie z kominka jest zapowietrzone i pompa pcha do naczynia. Narysuj dokładnie instalację z wszystkimi zaworami i poziomami na których znajdują się te urządzenia. Bez dokładnego obejrzenia nikt ci nie powie jaka jest przyczyna źle działającej instalacji. Spróbuj zaprosić innego instalatora.

0
  • #10 28 Lut 2015 23:01
    Andu
    Poziom 11  

Moje podejrzenie też padło na filterek.

Ale filtr jest na powrocie, tuż przed samą pompą.
    Ale mam problem z tym filtrem - nie mogę za cholerę go odkręcić. Za jasne diabły.
    Postaram się rano to zrobić jeszcze raz.

Byłbym bardziej pewny że chodzi o filtr gdyby był na zasilaniu

pozdro
    Andrzej

0
  • #11 01 Mar 2015 14:23
    gersik
    Poziom 31  

Filtr może być przytkany ale to nie jest przyczyną twojego problemu. To jest coś miedzy kominkiem a zasilaniem z kominka.

0
  • #12 01 Mar 2015 16:28
    Ptak3124
    Poziom 24  

Instalacja jest wykonana nieprawidłowo.
    Jeśli dobrze przeczytałem, to instalacja grzewcza kominka razem z otwartym naczyniem przelewowym jest podłączona na sztywno z instalacją kaloryferów z kotłem i naczyniem przeponowym. Odcięte to jest dwoma zaworami. (((Dobrze zorientowałem...?)))

Obieg kominka i kotłowy powinny być "fizycznie" rozdzielone wymiennikiem ciepła.
    Kominek, obieg otwarty z naczyniem przelewowym, pompą i zaworem zwrotnym. Drugi obieg z kotłem np. na gaz i obieg zamknięty z naczyniem przeponowym. Pozbędziesz się kłopotu z przestawianiem zaworów...

Pompa obiegowa, jaka by nie była, sama z siebie nie wypompuje wody z układu, bo podciśnienia nie zrobi... W miejsce przelewającej się wody z układu zaciągane jest powietrze. Jeśli problemu nie było, a się pojawił po zdarzeniu zagotowania wody w kominku to pod lupę bierz naczynie przelewowe.

0
  • #13 01 Mar 2015 17:05
    mitsurugi
    Poziom 24  

Ptak3124 napisał:
    Instalacja jest wykonana nieprawidłowo.
    Jeśli dobrze przeczytałem, to instalacja grzewcza kominka razem z otwartym naczyniem przelewowym jest podłączona na sztywno z instalacją kaloryferów z kotłem i naczyniem przeponowym. Odcięte to jest dwoma zaworami. (((Dobrze zorientowałem...?)))

Obieg kominka i kotłowy powinny być "fizycznie" rozdzielone wymiennikiem ciepła.
    Kominek, obieg otwarty z naczyniem przelewowym, pompą i zaworem zwrotnym. Drugi obieg z kotłem np. na gaz i obieg zamknięty z naczyniem przeponowym. Pozbędziesz się kłopotu z przestawianiem zaworów...

Pompa obiegowa, jaka by nie była, sama z siebie nie wypompuje wody z układu, bo podciśnienia nie zrobi... W miejsce przelewającej się wody z układu zaciągane jest powietrze. Jeśli problemu nie było, a się pojawił po zdarzeniu zagotowania wody w kominku to pod lupę bierz naczynie przelewowe.

A ja doczytałem że rura wznosząca do naczynia to tylko fi 15 - zdecydowanie za mała średnica.

0
  • #14 01 Mar 2015 17:42
    Ptak3124
    Poziom 24  

Słuszna uwaga!

Ja natomiast dodam więcej... (po chłopsku) Rura do dna naczynia przelewowego powinna być podłączona jak najbliżej zasilania kominka sposób taki, by się nie zapowietrzała. Średnica wew. rury min. 25mm. Jeśli naczynie przelewowe nie jest narażone na zamarzanie, to przed naczyniem na rurze montujemy trójnik i łączymy go z bokiem lub górą naczynia przelewowego -dla bezpieczeństwa.
    Jak znam życie i twórczość instalatorów, to do naczynia przelewowego jest podłączone tak samo zasilanie kominka jak i powrót. Czyli "otwarty kaloryfer". Pompa cyrkuluje wodę przez naczynie. Problem w tym, że niektóre naczynia podłączenia z boku mają nad lustrem wody. Zależy, którą rurką do zbiornika pompa podaje wodę, występują dwa zjawiska. Jak pompa zaciąga powietrze niezalanym bokiem naczynia, to oczywiste. Jeśli natomiast prawidłowo pompa zasysa z dna naczynia, to wlewa z boku. Jeśli ten wlew jest nad lustrem wody, to woda "chlupie" i się wzbogaca o pęcherzyki powietrza i z powrotem do instalacji powodując zapowietrzenie np. kaloryferów. Nadmiar wody wypływa przez naczynie i trzeba dolewać. Dlatego sugeruje podłączyć do naczynia rurki pod lustrem wody.

0
  • #15 01 Mar 2015 20:11
    Andu
    Poziom 11  

Naprawdę dziękuję za wszystkie wasze komentarze.

Rozwiązałem ta zagadkę. Walczyłem ponad godzinę aby odkręcić nakrętkę od filtra. Nie dała rady żadna żabka. W końcu oczkowy 30 dał radę!

Wyciągnąłem siatkę i myślałem że nie mam szczęścia bo była praktycznie czysta, ale coś mnie pokusiło żeby włożyć palec do tego zaworu. Strzał w 10-kę. Było tam pełno syfu!!! jak w pierniczonej studni na dnie. Odkręciłem wodę a ciśnienie wody samo zrobiło swoją robotę. Tyle że zachlapałem kotłownię. Pani licho kotłownię :)
    Działa. Woda nie jest wypychana z układu. Swoją drogą filtr jest przed pompą praktycznie razem z nią skręcony na powrocie. Odległość od kominka to może z 5 metrów, a trzymał całą wodę z systemu i powodował moją udrękę.

Dziękuję za wsparcie a pomysł kolegi PTAK 3124 wprowadzę w życie po okresie grzewczym. Jakbyś mógł narysować jak to powinno wyglądać to byłbym naprawdę wdzięczy. Pokarzę hydraulikowi i poproszę aby tak to zmontował.

Pozdrawiam
    Andrzj

0
  • #16 02 Mar 2015 08:34
    Ptak3124
    Poziom 24  

Proponuje jak na szkicu

25 POr40C grundfos - Pompa wypycha wodę poza zbiornik wyrównawczy.

Zakładam z góry, że kocioł gazowy fabrycznie jest wyposażony w pompę obiegową ogrzewania i cwu -jako dwufunkcyjny.
    Urządzenie rozdzielające obiegi, to wymiennik ciepła -płytowy. (Nie mylić ze sprzęgłem hydraulicznym)

Pompa 1 i pompa 2 muszą pracować jednocześnie, a kocioł musi wyłączyć obieg do kaloryferów by ogrzewać cwu i kaloryfery w domu z kominka. Na okres wieczornych chłodów wiosną i jesienią, kiedy nie trzeba grzać w domu kaloryferami, ale miło pogrzać nogi przy kominku, mamy możliwość dogrzania tylko cwu. Włączamy tylko pompę nr. 1.

Co może załączyć pompy?
    Może to być przekaźnik włączany przez termostat (taki ze starego bojlera) jeśli temp. wody w kominku zagrzeje się do np. 60'C. Ten sam przekaźnik może też "oszukać" kocioł gazowy stykając lub otwierając wyjście na termostat pokojowy.
    Tyle w teorii... w praktyce są na rynku dostępne regulatory pomp kominka. Być może nawet jako moduł sterowania do kotła gazowego. Regulator taki powinien też dbać o maksymalną temp. kominka i w razie potrzeby włączyć pompę kaloryferów by zapobiec zagotowaniu w nim wody.

W efekcie, jeśli zimą rozpalimy w kominku i zagrzejemy go do ponad 60'C, to kocioł gazowy będzie w miarę potrzeby dogrzewał cwu i nie będzie grzał kaloryferów.
    Jeśli w kominku wygaśnie, to samoczynnie kocioł zacznie grzać cały dom.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo