Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odpalenie starego laptopa Compaq Armada 7800

frandzelek 22 Lut 2015 15:44 807 18
  • #1 22 Lut 2015 15:44
    frandzelek
    Poziom 10  

Witam!
    Wczoraj robiąc porządki w moich starociach, znalazłem laptopa Compaq Armada 7800. Dzisiaj znalazłem kabel zasilający (koniczynkę) ponieważ pamiętałem że miał on zepsuty zasilacz i musiał być podłączony. Podłączyłem kabel i działa. Na początek włącza się napis '' Compaq '' i jest nic. Potem spróbowałem włożyć płytę nic. Potem próbowałem wyłożyć dysk twardy i coś tam poszło. Ale był napis że Non-System disc or disc error. System chciałem wgrać, na moim obecnym laptopie płytę wyszukało z windowsem 95 a na laptopie pracuję nagrywarka ale nic. Nie działa u mnie że F10 to bios itp. Jedynie działa to że jak się klika Fn+ESC to pokazuję wersję BIOS która jest z 98 roku. Potem wyjąłem i rozkręciłem dysk twardy i te piny były powyginane i niewpięte. Zajęło mi to trochę czasu ale wszystkie naprostowałem i podpiąłem tak jak trzeba. I nadal to samo. Chciałbym odpalić tego trupa ale nie wiem jak, w czym tkwi problem. Jeżeli się dam to chciałbym odpalić jakoś dysk z Pendrive, próbowałem ale jak mówiłem nie działa u mnie F1, F2, F3... itp. Jak za mało informacji to piszcie co mam podać.

0 18
  • #2 22 Lut 2015 16:04
    sosarek

Poziom 43  

Do Biosu nie wchodziło się poprzez wybranie F2 lub F10?
    Jak to "rozkręciłeś" dysk - otwarłeś jego obudowę?
    Podłączałeś zewnętrzną klawiaturę w celu sprawdzenia czy wbudowana nie jest uszkodzona?

0
  • #3 22 Lut 2015 16:09
    frandzelek
    Poziom 10  

Nie, w tym laptopie po prostu wyjmuję się z boku CD-ROM, dysk twardy i akumlator. Klawiatura nie jest uszkodzona ponieważ gdy jest ten napis Non-System... to jak coś klikam to miga ten napis.

Dodano po 2 [minuty]:

Teraz jak go odpaliłem zobaczyć co się stanie to mam napis Compaq a nad nim napis 1720-SMART Hard Drive detectes iminent failure. A pod napisem compaq taki niebieski kwadrat a w nim napis f1 ignore a jak klikam f1 to się nic nie dzieje

0
  • #4 22 Lut 2015 16:12
    sosarek

Poziom 43  

Ok, a bez napędu, dysku i baterii nie masz możliwości wejścia do Biosu?

0
  • #5 22 Lut 2015 16:33
    frandzelek
    Poziom 10  

Chodzi że mam to wszystko wyłożyć?
    Jeżeli tak to nie. Teraz mi się załącza napis Compaq i od razu przechodzi do napisu. Dokładnie ten napis brzmi:
    Non-system disk or disk error
    replace and strike any key when ready

Aha i jeszcze jedno. Jak jest ten napis i klikam F11 i F12 to napis nie miga. Zaraz sprawdzę na podłączonej klawiaturze.

Dodano po 1 [minuty]:

Na podłączonej klawiaturze też nie działają F11 i F12 to mże z tym coś trzeba tam zrobić?

Dodano po 12 [minuty]:

Mi się wydaję że dysk twardy jest uszkodzony, ale może da się uruchomić z pendrive. USB działa bo klawiatura którą podłączyłem jest pod USB

Dodano po 3 [minuty]:

Niestety na razie nie będzie mnie na komputerze ale moje GG: 31730362

0
  • #6 22 Lut 2015 19:03
    sosarek

Poziom 43  

Napis informuje o tym, że na dysku nie ma systemu (lub jest uszkodzony) - czy laptop posiada stację dysków?

0
  • #7 22 Lut 2015 19:10
    frandzelek
    Poziom 10  

CD-ROM ma a uszkodzony może być twardziel

0
  • #8 22 Lut 2015 19:38
    sosarek

Poziom 43  

Pytanie czy napęd optyczny także nie jest uszkodzony, skoro ma problemy z odczytem (płyta z systemem oryginalna czy nagrywana?).

0
  • #9 22 Lut 2015 19:46
    frandzelek
    Poziom 10  

Płyta nagrywana

0
  • #10 22 Lut 2015 19:53
    sosarek

Poziom 43  

frandzelek napisał:
    Płyta nagrywana

Jeśli była nagrywana z jakąś prędkością rzędu x16 lub wyżej ten wiekowy napęd może jej nie odczytać i tyle.

0
  • #11 22 Lut 2015 20:47
    frandzelek
    Poziom 10  

kiedyś na niej instalowałem windows JP (windows xp przerobiony na 7) nie jestem pewien czy tak się nazywał jakoś XJ cyz coś takiego. I też zwykłego xp. Nagrywarka jest taka co była od nowości, gdyby to był komputer przełożył bym z komputera i to sprawdził. Compaq *58125* tak jest na niej napisane

Dodano po 2 [minuty]:

dokładnie windows JG

Dodano po 4 [minuty]:

A tak jeszcze dodam do tematu czy z tego pendrive da się zrobić dysk twardy. Co prawda laptop ma 1 port USB ale mam USB HUB z 1 na 6 portów i bym podłączył i bym wsadził 1 pendrive 4GB na windows JG a drugiego mam nieużywanego 16GB i dałbym go jako dysk twardy. Kiedyś instalwoałem winde z pendrive i się dało, ale to ustawienia biosu a nie moge tutaj do niego dojść. Czytałem że trzeba jakąś dyskietke ale ja nie mam stacji na dyskietki i biosa tutaj on ma. Ewentualnie zaktualizowałbym biosa jakbym tutaj wgrał system itp. Albo po prostu kupie jakiś dysk za 5zł bo dysk do takiego laptopa i na dodatek 10GB tego dysku to jest mało

0
  • #12 22 Lut 2015 23:02
    sosarek

Poziom 43  

Być może płyta źródłowa jest uszkodzona.
    Kolejna kwestia - możesz podłączyć dysk do komputera (za pomocą odpowiedniego adaptera) i sprawdzić czy jest sprawny.

0
  • #13 22 Lut 2015 23:06
    frandzelek
    Poziom 10  

Raczej takiego adaptera nie znajdę ponieważ aktualnie mam 2 laptopy tego którego używam teraz i tego starocia. Teraz jakoś to zrobiłem że odpaliłem (trochę się tam bawiłem) i po polsku miałem napisane że Nieprawdiłowy dysk twardy, wymień dysk i wciśnij odpowiedni klawisz. Więc już mam pewność że to jest zły dysk. Gdybym wiedział jak wejść w bios to bym ustawił sobie pendrive jako dysk twardy i drugi pendrive z systemem. Ale jak w 3 dni tego nie znajdę to postaram się znaleźć jakiś dysk twardy do tego, ewentualnie cd-rom

0
  • #14 22 Lut 2015 23:09
    sosarek

Poziom 43  

Nie jestem pewien czy miał opcję Bootowania z USB - w końcu to staruszek.
    Adapter do dysku możesz kupić na Alle... za parę złotych (podłączany pod USB).
    Spróbuj użyć innego nośnika instalacyjnego.
    W Bios wchodziło się za pomocą któregoś z klawiszy F (lub CTRL+F).

0
  • #15 22 Lut 2015 23:18
    frandzelek
    Poziom 10  

Już długo szukam różnych przycisków które pomogą mi otworzyć BIOS. Nieraz jest napisane że trzeba włożyć dyskietke. Ale jeżeli tak to w Compaq Armada 7800 SB albo w Compaq Armada 7800 FN bo w moim nie ma stacji dyskietek. Jeszcze poszukam w internecie instrukcji obsługi bo na jednym forum znalazłem właśnie takie rozwiązanie. A i propo tego że nie muszę włożyć dyskietki to raczej nie muszę bo po kliknięciu FN+ESC wyskakuje niebieskie okno z napisem
    Compaq
    BIOS
    System
    07/04/98

0
  • #17 22 Lut 2015 23:39
    frandzelek
    Poziom 10  

Z tego co widze to jednak można to właśnie kupić, nie wiedziałem :D
    Ale wolałbym kupić coś takiego, że przełoże dysk twardy z pojego zepsutego komputera (tym razem nie laptopa) dopiero co go naprawiałem bo padł zasilacz i płyta główna, a tu mi też chyba system padł ale tu już mi się go nie chciało naprawiać, chociaż sam w sobię komputer był dobry. Ale nie odbiegając od tematu czy jest taka przejściówka/adapter żebym ten dysk podłączył do tego laptopa?

0
  • #18 22 Lut 2015 23:43
    sosarek

Poziom 43  

Dysk jest ATA czy SATA, 2,5" czy 3,5"?

0
  • #19 23 Lut 2015 00:45
    frandzelek
    Poziom 10  

poczekaj, sprawdzę

Dodano po 6 [minuty]:

Nie mogę znaleźć śrubokręta ale z tego co zauważyłem jest to dysk Seagate Barracuda 7200.01 Ten dysk jest raczej 3,5 ale nie wiem na tym się nie znam. Jest to dysk od komputera stacjonarnego.

Dodano po 58 [sekundy]:

EDIT dysk to Seagate Barracuda 7200.10
    Zauważyłem że są takie i takie więc sorry za błąd :D

Dodano po 7 [minuty]:

A złącze to SATA

Dodano po 45 [minuty]:

I na tyle tego laptopa są 2 takie dziwne wejścia jakby pod dysk twardy. Ten z laptopa ma właśnie takie samo wejściue tylko że mniejesze.

Jak możesz to napisz na gg: 31730362
    Wyśle ci zdjęcie, mam nadzieje że się znasz na dyskach ;)

0