Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner Thomson DPL 550 HT - brak stereo, układ LA1837

22 Feb 2015 17:48 2862 7
 • Level 19  
  Witam. Temat który opisuję był poruszany na wielu forach. Wszystkie przeczytałem i wykonałem wg zaleceń, ale bez skutku. Problem polega na braku stereo w amplitunerze Thomson DPL 550 HT, w tunerze pracuje znany i często stosowany w innych markach układ LA 1837. Radio wyszukuje automatycznie stacje, dostrojenie na pin 6 jest, RDS pracuje prawidłowo, napięcia jakie zasila układ to 9V, ale stereo nie działa. Miliwoltomierz podłączony jak pod pin 26 i 28 (fotka) i strojenie cewką na nap 0V nie powoduje zał. stereo. Napięcie na mV waha w granicach +/- 5 mV. Może ktoś zna sposób, aby zaskoczyło stereo?
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 39  
  Po dostrojeniu na pinie 7 nie ma zmiany stanu na niski?
 • Tube devices specialist
  U ciebie faktyczno nie ma sygnału Sterea czy nie świeci dioda LED w reżimie sterea? Sprawdź jak zmienia się napięcie na pin 15 przy naciśnięciu przycisku Stereo.
 • Level 19  
  Witam i dziękuję za zainteresowanie się tematem. Na pinie 7 powinien być stan niski jeśli jest stereo , w moim przypadku nie ma. Tylko na pin 6 zmienia sie po dostrojeniu. Nawet na odsłuchu w słuchawkach słychać ze pracuje w trybie mono. Na początku myślałem ze procesor nie przełączał w stereo w tym celu nawet zasymulowałem na pinie 15 że ma być stereo ale nic nie zmieniło. Czasami przy jakieś słabszej stacji zamruga wskaźnik stereo i na odsłuchu w słuchawkach odczuwa się stereofoniczną przestrzeń. Na tym forum znalazłem schemat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2858367.html
 • Level 19  
  Z cewki detektora wymontowalem kondensator i zastąpiłem kondensatorem zewnętrznym 82pF ( wg dokumentacji LA 1837) i stereo nadal nie pojawilo sie , udalo się dokładniej dostroić napiecie pomiedzy 26-28 pin +- 2,5 mV a nawet mniej. Na słabszych stacjach czasami stereo pulsuje albo na szumach pomiedzy stacjami zapala wskaźnik stereo. Ma ktoś pomysł na naprawę?
 • Level 39  
  Xtal LC72131 stabilne ?
 • Level 19  
  Nie sprawdzałem , ponieważ uznałem że kwarc od syntezy nie ma wpływu na załączenie sygnału stereo w LA1837. Pin 15 był odłączony od LC 72131 wiec jest na stałe załączone jest stereo a nie zaskakuje. Jutro sprawdzę co to zmieni.
 • Level 19  
  Witam ponownie. Trochę odświeżę temat ponieważ amplituner został naprawiony. Zanim to jednak nastąpiło to podmieniałem głowicę , filtry 10,7 MHz , filtr dyskryminatora stereo, a nawet kwarc od syntezy 7,2 MHz jak kolega wyżej pisał. Niestety wszystkie te elementy okazały się sprawne , wróciły na miejsce. Wymiana scalaka LA1837 oraz ponowne dostrojenie filtrem okazały się strzałem w dziesiątkę. Stereo łapie na każdej stacji na kawałku drutu jako antena.