Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WOLF TGU-K-18 - WOLF TGU-K-18 - wadliwość płyty głównej

alia 22 Feb 2015 18:09 2157 2
 • #1
  alia
  Level 2  
  Witam,

  Jestem na etapie próby naprawy pieca WOLF TGU-K-18. Po dwóch latach od zakupu i pierwszego uruchomienia "podobno" zepsuła się elektronika - słynny błąd 17 - braku modulacji prądu i płyta główna pieca nadaje się do wymiany (koszt circa 2000zł). Reset nie pomaga (tzn. przez jakiś czas piec chodzi bez "17" ale gdy podejmuje działanie grzania CO lubCW od razu wyświetla "17").
  Instalator przyznał po czasie (szkoda, że nie przed zamontowaniem pieca), że piece te mają wadę braku zabezpieczeń przed spadkami napięć prądu w PL.
  W internecie też pojawiają się głosy na ten temat, opisujące problemy z płytą główną i koniecznością częstej wymiany płyty.

  Poszukuję informacji od osób, które miały "przygody" z tym piecem, po jakim czasie od zakupu wystąpił problem i czy wymiana na nową płytę ma sens, skoro winą jest brak zabezpieczeń i usterka płyty może równie dobrze wystąpić po dniu od jej zamontowania.
  Czy ktoś posiada schemat tej płyty głównej? Lub opis w jaki sposób zabezpieczyć się przed kolejną usterką po ewentualnym montażu nowej płyty? Producent na ten temat milczy.
  Czy ktoś próbował samodzielnie naprawiać tą płytę? z jakim skutkiem?

  Z góry dziękuję.
 • #2
  eLolek
  Level 16  
  Te kotły faktycznie miały problem z płytą główną i błędem nr17. W kotłach z polskiej dystrybucji producent/polska filia wymieniała te płyty na gwarancji jeszcze długo po ich sprzedaży. Problem w tym, że nie są już sprzedawane od wielu lat. Jednak po wymianie płyty głównej problem nie powinien się powtarzać, bo wadliwa była tylko seria płyt z pewnego okresu. Nie było reguły po jakim czasie błąd występował. W niektórych kotłach po roku, w innych po kilku latach a w jeszcze innych w ogóle nie wystąpił. Płyta jest faktycznie dosyć droga i może lepiej sprzedać kocioł na części i kupić inny - nowy na gwarancji.
 • #3
  pagaiczki
  Level 11  
  Nie jest to problem spadków napięcia (bzdura)...PCB ma wadę, którą już poprawiono...Szkoda tylko ,że producent nie podszedł do tego tematu na serio...I nadal trzeba płacić !!! za błędy w projekcie. W kraju dystrybucji, Wolf jest 3-cią ligą, bo Większość części z p.r.c. Pozdrawiam wszystkich nabitych w butelkę....P.S. stabilizator LM 317( lub podobny) i okolice... podpowiadam... :-)