Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka inwentorowa do domowego użytku

22 Lut 2015 20:34 14505 86
  • Poziom 10  
    Stanąłem przed dylematem jaką kupić spawarkę do domowego użytku. Będę nią spawał sporadycznie tylko w terenie, ponieważ mam już dużą spawarkę stacjonarną na 400V. Znalazłem kilka ofert ale nie wiem czy warte uwagi. Np.
    Spawarka inwertorowa 200A marki Kraft&Dele - podobno niemiecka, cena około 400 zł
    SPAWARKA INWERTOROWA INWERTER IGBT 200A MAGNUM PRO - też napisane że niemiecka, cena około 450 zł
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 21  
    Ze mnie kiepski spawacz robie to sporadycznie też stałem przy wyborze spawarki ja kupiłem dedre 200A. Majster który nia spawał był zaskoczony ze takie małe coś za mala kasę na przewodzie 60m tak fajnie i dobrze spawa. Takze wujek kupił dedre ale z przystawka Tiga i powiem ci obie spawarki maja oko 3 lat trochę już pospawały i jak na razie działają bez zazutu. Lepsi spawacze odemnie twierdza ze spwareczki moja i wujka w 100% dają rade jak na swój koszt co prawda troszkę droższe od twoich ale postanowiłem napisać ci moją opinie :)
  • Poziom 21  
    W tym zakresie cenowym to wszystko chińszczyzna, sprzedawana pod różnymi nazwami. Do okazjonalnego spawania kup, którą uważasz z gwarancją na 2 lata.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Michelson napisał:
    W tym zakresie cenowym to wszystko chińszczyzna, sprzedawana pod różnymi nazwami. Do okazjonalnego spawania kup, którą uważasz z gwarancją na 2 lata.

Dokładnie brać co ma dłuższą gwarancję lub solidniej wygląda. Tak to wszystko jedno i to samo. Ewentualnie parametrami dobrać do swojego zapotrzebowania (mniejszy prąd a dłuższy cykl, czy większy prąd a krótszy cykl).
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 10  
    Jacek-od-palnika napisał:
    Czy kolega może przybliżyć domowość w użytkowaniu spawarki?

Rury od kaloryfera? Zbrojenia w ścianach? Tralki na tarasie? Brama? Schody?

Mogą się trafić wszystkie te rzeczy i 100 innych. Na pewno nie potrzebuję spawarki do jakiejś ciągłej długotrwałej pracy. Po prostu w pracach przydomowych.
  • Poziom 15  
    Witajcie. Podłącze sie pod temat zakup inwertera. Jeśli ktoś nie miał w ręku nigdy spawarki, to lepszym wyborem jest zakup mig-a czy tig-a? Wiem że jeśli bym spytał o to że chce spawać oprócz stali także aluminium to wyboór będzie oczywisty ... TIG.
  • Poziom 19  
    Jeżeli nigdy ktoś nie spawał, to lepiej niech się nie zabiera za spawanie aluminium. Do alu to TIG AC, nie DC.

Jeżeli ktoś wogóle nie miał spawarki w ręce i chce coś kupić to najlepiej jak kupi małego inwertorowego miga, który też ma MMA. Szybciej się nim nauczy spawać i jego spawy będą mocniejsze.
  • Poziom 15  
    Źle mnie zrozumiałeś ... nie mam zamairu brac się za spawanie aluminium od razu. Po prostu zastanawiam się co będzie sensowniejszym wyborem do nauki, przy założeniu że spawy zaczną mi wychodzić to będę miał możliwość spawania alu tym samy sprzętem. Wiem że nie od razu kraków zbudowano ale nie chciałbym wywalić 1500 pln na sprzęt do nauki a apotem kupować 2 bo będę chciał spawać alu :(
  • Poziom 9  
    Mam w domu inwertorka mma ale po tym jak zobaczyłem jak spawa tig to nie mam już żadnych dylematów.
    Spawanie elektrodami w otulinie to jedna wielka porażka jeśli chodzi o garaż. Spawania 5 minut a później sprzątania godzinę, że nie wspomnę o tym że trzeba się ubrać w pancerne ubranie bo jak nie to trzeba później zaliczyć sklep z ciuchami bo po spawaniu wypalone dziury.
    Podobnie się ma sprawa w przypadku migomatu.
    A przy Tiga - w podkoszulku, w krótkich spodenkach i klapkach, jak się jeszcze ma sterowanie prądem w pedale to można spawać bez żadnego problemu blachy 0,5mm. Jak elementy są dobrze spasowane to można spawać bez użycia drutu podgrzewając jedynie krawędzie spawanych elementów. Do precyzyjnych prac i jak sądzę dla amatorów Tig plus maska samościemniająca i nawet totalny amator pospawa elementy których superfachowiec mma albo migomat może mieć problem. Wady Tiga i Migomatu to to że nie można spawać na wietrze no i to że trzeba mieć butlę z gazem, ale jeśli ktoś się ma tym bawić w garażu to zawsze się znajdzie kąt w którym można postawić butlę. Jak ktoś ma dylematy co wybrać polecam filmiki na youtube.
  • Poziom 19  
    @Zbig7305 Mam wrażenie, że nigdy nie spawałeś tigiem. Jeżeli sbyś spawał tigiem to miałbyś o nim inne zdanie. Nawet pedał ci nie pomoże przy blaszce 0,5 w tigu, taka cienizna to już trzeba mieć wiele lat praktyki.

@szumigt za 1500 nie kupisz tiga AC do alu.
  • Poziom 23  
    Spawarka inwertorowa 200A marki Kraft&Dele - kol. Lee38 mam ją parę lat zajeee.. i teraz tylko model który chcesz kupić a po za tym logo kraft
  • Poziom 15  
    @Jacek_od_palnika: .... przyznam się że się pogubiłem. Więc co radzisz, do nauki... jak rozumiem tylko stali. Mig-a, tak??

@ALIBABAI: Mówisz o takiej...Link
  • Poziom 15  
    No przyznam że na początek cel mój jest dość prosty, tzn w określeniu bynajmniej nie niem czy taki sam w spawaniu :) Kilka konstrukcji ze stalowych profili zamkniętych bądź kątowników (grubości ścianek 1,5-2mm). Potrzebne mi są stelaże pod określone budowle np stelaż pod panel słoneczny lub utrzymujący bojler gdzieś na strychu. To będzie na początek... jednak wychodzę z założenia że może nie ma jednego sprzętu do wszystkiego ale już nie raz się przekonałem że lepiej dołożyć parę gorszy i mieć sprzęt lepszy niż potem żałować 100 czy 200 pln np.
    Aluminium już jak rozumiem odjechało w siną dal :\
  • Poziom 19  
    Kup mały półautomat ( migomat ) Magnuma, np. mig 190. W zestawie z butlą, reduktorem i przyłbicą wyjdzie ok 1500-1600 zł. Ma on także funkcję MMA, także pospawasz także elektrodą jak zajdzie taka potrzeba. Do amatorskiego pospawania od czasu do czasu wystarczy w zupełności. Pospawasz nim dużo grubsze elementy niż te 2mm jeśli będziesz to robił z głową.
  • Poziom 15  
    Kilka tys?? Nieee. Ja planowałem za mma/tig dać ok 600 pln.. za mig/mag to wyjdzie ok 1200-1400pln ... Wieksze koszty to nie do nauki. Wiemże zaraz powiecie że to zabawki ale faktycznie wydawać 3-5k za kredki do nauki to sporo.
  • Poziom 19  
    Kup miga z MMA i będziesz zadowolony. To jest sprzęt do amatorskiego spawania, a nie profesjonalnego, więc niech niektórzy nie proponują spawarek po kilkadziesiąt tys.
  • Poziom 19  
    @Jacek-od-palnika Nie każdy kto chce się nauczyć spawać chce być od razu spawaczem zawodowym, najczęściej jest tak że ktoś chce pokleić raz na jakiś czas kilka kątowników i zrobić sobie jakąś ramkę, czy też naprawić coś co się urwie.
  • Poziom 21  
    Zgodził bym sie z kolega zdunkiem. Przecież czasami śrubka to za mało albo technicznie trudniej wykonac. Kolego Jacek masz racje laik na pewno nie wykona dobrego i pięknego spawu ja też jestem laikiem w tej dziedzinie ale nikt mi nie powie ze spawarka w domu sie nie przyda nawet jak sie nie ma wiedzy. Kolega niech sobie kupi jak załozył tania marketówke sądze ze starczy mu na długo a na srubki czasami czasu brak potrzeba szybkiego rozwiązania. Nie raz pekło dziadkowi np coś przy ciągniku a tu potrzeba było szybkiej i chwilowej naprawy gdzie spawarka marketowa i umiejetnosć lajka wystarczyła. Wiec ja nie uważam że kolega źle zrobi kupując tania zwykła spawarkę.
  • Poziom 19  
    Jacek-od-palnika napisał:
    Słyszał kolega aby ktoś hobbystycznie kupił stację lutowniczą? Mikrometr? Przecinarkę plazmową?

Tak np. ja i wielu innych
  • Poziom 15  
    zfenek_zdenek@ Punkt dla Ciebie. To też tak jak ja...
  • Poziom 23  
    Mówisz o takiej...Link Nie To jest IGBT -160N/KD827 dalsze dane i zdięcia póżniej a 160 A mi wystarcza