Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka podświetlenia matrycy starszego laptopa na LED

Krzysiek1260 22 Lut 2015 21:55 3240 16
  • #1 22 Lut 2015 21:55
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

Witam. Posiadam starego laptopa Aristo, instrukcję do tego modelu znalazłem pod nazwą MAXDATA Vision 440T ( http://ftp.maxdata.de/MAXDATA_Notebooks/Archi...MAXDATA%20Vision%20440T/MANUAL_440T_MULTI.PDF ), niestety nie znalazłem do niego datasheet.
    Tego laptopa miałem już jako używanego, kiedyś z niego korzystałem, ale padło podświetlenie i przeszedłem na stacjonarny. Jest już mocno wyeksploatowany, więc nie opłaca się w niego inwestować. Ponieważ przydałby mi się jednak jakiś tani laptop którego mógłbym zabrać w razie czego na uczelnię, a ten jeszcze do prac biurowych wystarcza, to postanowiłem go odkurzyć i zastąpić świetlówkę taśmą led.
    Udało mi się zdobyć zbitą matrycę AUO B156XW02-V6 (datasheet - http://www.datasheetspdf.com/PDF/B156XW02-V6/703840/1 ), z której wyjąłem taśmę led. Jest zbudowana z 4 gałęzi po 9 diod, zasilana 94V.
    Wystarczy mi najprostsze rozwiązanie i efekt nie musi być idealny, nie potrzebuję przyciemniania, ewentualnie jakiś prosty wyłącznik na tranzystorze do automatycznego wyłączania podświetlenia, ale nie wiem, czy potrafiłbym taki układ zastosować.
    Problem w tym, że nie wiem za bardzo jak zasilić te ledy. Nie jestem pewien, gdzie znaleźć masę, ale przy gnieździe doprowadzającym zasilanie i sterowanie do płytki inwertera znalazłem napięcie (występuje nawet przy wyłączonym komputerze), które przy podłączonym zasilaniu sięga 19V, po włączeniu komputera spada do ok. 12V, a przy "pracy na baterii" spada poniżej 8V (bateria była dawno padnięta, komputer ponad rok nie ruszany, ale co ciekawe bez matrycy bateria pozwala na włączenie komputera, odpalenie XP i chwilę coś można porobić. Jeśli przy podświetleniu ledowym też by choć chwilę działało, to byłoby naprawdę super, może nawet jakiś linux w trybie tekstowym pozwoliłby dłużej popracować). Na wejściach inwertera chyba nie ma napięcia, możliwe, że padł bezpiecznik. Na zdjęciach płytka z inwerterem z obu stron.
    Przeróbka podświetlenia matrycy starszego laptopa na LED Przeróbka podświetlenia matrycy starszego laptopa na LED
    Myślałem, żeby mostkować diody co 4-5, dodać rezystory i podpiąć do tego zasilania, ale czy nie będzie za słabe, skoro tak spada? Taśmę i tak muszę skrócić, zmieści się 30 diod.
    Słyszałem też o takim rozwiązaniu, by z matrycy, z której pochodzą ledy, wyciąć fragment laminatu zawierający sterownik i tylko podłączyć zasilanie, ale nie wiem, czy to możliwe w tym przypadku. Na zdjęćiu fragment elektroniki matrycy, z której wyjąłem ledy.

W laptopie jest matryca Hyundai HT14X11-103, jej datasheet:
    http://www.datasheetlib.com/datasheet/1270587/ht14x11-103_hyundai-electronics.html .

0 16
  • Mitronik
  • #2 22 Lut 2015 22:13
    sosarek

Poziom 43  

Nie łatwiej było kupić i wymienić świetlówkę - koszt ok.10zł.

0
  • Mitronik
  • #3 22 Lut 2015 23:46
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

Nie opłacało mi się cokolwiek inwestować w ten komputer, już u poprzedniego właściciela był wyeksploatowany (wielokrotnie naprawiany), a potem i tak jeszcze długo służył. Gdyby było inaczej, to by nie leżał w kącie kilka lat. Zbitą matrycę miałem i tak za darmo, a większą satysfakcję miałbym z własnej przeróbki i może oszczędność energii, gdyby na tej baterii dał radę trochę pochodzić.

0
  • #4 22 Lut 2015 23:49
    sosarek

Poziom 43  

Podobne tematy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1790405.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1365101.html

0
  • #5 23 Lut 2015 19:09
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

Znam tamte i jeszcze parę innych tematów, przeglądałem je nawet kilkakrotnie, ale nie rozwiązują mojego problemu. Płytka inwertera to INN SUN 73A3S-01, zasilana 10 pinowym gniazdem.

Zmierzyłem napięcia między masą laptopa (metalową obudową) a pinami gniazda inwertera przy włączonym komputerze i w trybie czuwania:

1 2,99 ; 0,02
    2 18,7; 18,95
    3 1,33; 0,01
    4 1,47; 0,01
    5 3,19v; 3,26v
    6 0,25v; 0-5v (to chyba migająca dioda)
    7 4,56v ; 4,85v
    8 0,2V ; 0,2v
    9 4,97V; 5v
    10 4,97v ; 5v

Wygląda na to, że zasilanie idzie z 2 pinu, a masa najbardziej pasuje mi 8, bo najbliżej zera w obu przypadkach. Sygnał włączający podświetlenie to pewnie 3 lub 4, bo 1 to chyba ściemnianie. Spróbuję jeszcze podłączyć drugi monitor, to wysonduję które napięcia się zmieniają przy przełączaniu monitorów. Dobrze kombinuję?

0
  • #6 23 Lut 2015 22:00
    sk1977

Spec od komputerów

Zastanów się nad wykorzystaniem elektroniki matrycy-dawcy - będzie prościej no i pewnie taniej.
    Jest tam przetwornica dla podświetlania - porównaj sterowanie podświetlaniem i podłącz. Przy odrobinie inwencji uzyskasz pełną funkcjonalność (jeśli chodzi o sterowanie). Osobna kwestia to rozpraszanie punktowego światła LEDów, zamiast "ciągłego" świetlówki - tu ewentualnie może być niespodzianka.

0
  • #7 23 Lut 2015 22:45
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

Tylko nie wiem, jak do tej elektroniki w ogóle podejść, jak to sterowanie podświetleniem wydobyć i jak podłączyć, żeby działało. Na elektronice się nie znam. Z datasheet tylko tyle wywnioskowałem, że ktoreś piny odpowiadają za zasilanie, ale to wszystko. Zresztą i tak musiałbym jakoś naprawić taśmę od ledów, bo na zgięciu ścieżki były przerwane.
    Nie zależy mi na pełnej funkcjonalności (zresztą sterowanie już od początku nie zawsze działało), wystarczy by dało się coś przeczytać na matrycy, i tak już paprochy powłaziły między folie.
    Zaświeciłem prowizorycznie kilka diod i wsunąłem kawałek do matrycy. Było widać przerwy między diodami, ale tych kilka diod rozświetliło spory obszar matrycy, a światło dotarło odbijając się od krawędzi też do nieoświetlonej części. Myślę, że po wsunięciu całej taśmy nie będzie tak źle.

0
  • #8 23 Lut 2015 22:56
    sk1977

Spec od komputerów

Odetnij elektronikę matrycy-dawcy od szkła i wyjmij całą płytkę.
    Diody podłącz taj jak były do płytki.
    Na stronie 19 DS dawcy masz rozpiskę złącza.
    To co Cię interesuje to:
    31-33 - GND - tu podłączasz masę.
    35 - PWM - sterowanie jasnością (3,3V to max jasność)
    36 - EN - załączanie matrycy (3,3V włącza podświetlanie)
    38-40 - zasilanie (19V).

Reszty nie podłączaj - w ten sposób wykorzystasz przetwornicę zawartą w płytce matrycy-dawcy.

0
  • #9 26 Lut 2015 19:39
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

Próbuję tak zrobić, ale nie działa. Czy te napięcia co podałem mogą być, czy zbyt duże rozbieżności?

0
  • #10 26 Lut 2015 19:49
    sk1977

Spec od komputerów

Krzysiek1260 napisał:

1 2,99 ; 0,02 - EN
    2 18,7; 18,95 - zasilanie
    3 1,33; 0,01 - spróbuj jasność (ale testowo podepnij do EN)
    4 1,47; 0,01 - spróbuj jasność (ale testowo podepnij do EN)
    5 3,19v; 3,26v
    6 0,25v; 0-5v (to chyba migająca dioda)
    7 4,56v ; 4,85v
    8 0,2V ; 0,2v
    9 4,97V; 5v
    10 4,97v ; 5v

Powyżej sugestie podłączenia.
    Dodatkowo podaj jeszcze 3,3V na piny 2 i 3 - VDD Power Supply +3.3V.

0
  • #11 26 Lut 2015 20:57
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

Dalej nic nie działa. Może elektronika siadła?

0
  • #12 26 Lut 2015 21:03
    sk1977

Spec od komputerów

Teoretycznie powinno działać... Ale tylko teoretycznie.
    Może uszkodzona elektronika, może tasiemka.

0
  • #13 28 Lut 2015 15:16
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

Czy jest gdzieś dostępny dokładny schemat tej elektroniki z matrycy B156XW02-V6? To wtedy sprawdziłbym, czy ścieżki dochodzą tam, gdzie powinny, bo od razu znikają do wnętrza laminatu i tylko zasilanie wysondowałem dokąd dochodzi. Próbowałem szukać schematów, ale nie znalazłem tego modelu z końcówką -V6, zresztą musiałbym zdobyć punkty by móc pobrać.
    Zauważyłem, że gdy podłączam to zasilanie ok. 19V do elektroniki matrycy-dawcy, to słychać ciche cyknięcie, ale nie jestem pewien, czy to w płytce inwertera, czy w elektronice matrycy-dawcy.

0
  • #14 19 Lip 2015 12:10
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

Witam po przerwie. Podświetlenie zrobiłem po swojemu - przerobiłem pasek led do napięcia 19v i po podłączeniu do zasilania nawet całkiem nieźle podświetla matrycę. Na razie prowizorycznie wykorzystałem zwykły włącznik do wyłączania podświetlenia. Pomimo wieku i znacznego zużycia komputer po wgraniu linuxa przydał się do robienia notatek w czytelni, więc warto było naprawiać.
    Ale teraz musiałem naprawić nawiasy i pomyślałem, czy nie dałoby się zrobić tak, by przez jakiś tranzystor automatycznie włączać i wyłączać podświetlenie wykorzystując pin 2, gdzie napięcie sterujące wynosiło ok 2.99v. Szukałem czegoś na ten temat, ale dalej nie jestem pewien jak to zrobić i jaki użyć tranzystor, by działał na tych napięciach. Taki z odzysku mógłby być?
    Jest jeszcze jedna rzecz - podczas pracy komputera napięcie jakie wykorzystuję do podświetlenia nie jest stabilne - podświetlenie trochę miga. Czy można podpiąć jakiś kondensator, by to trochę ustabilizować? Podpinałem kondensator elektrolityczny i trochę pomógł, czy może zwykły byłby lepszy? Chyba, że na płytce inwertera byłoby gdzieś lepsze napięcie.

0
  • #15 09 Gru 2015 20:35
    Polikon
    Poziom 14  

Witam.
    Mam rozebraną nową matrycę i chciałbym wykorzystać ten pasek z diodami do oświetlania czegokolwiek. I mam pytanie odnośnie zasilania tej linijki. Czy potrzebne jest jakieś specjalne napięcie czy wystarczy zwykłe napięcie z zasilacza ?
    W linijce jest 6 ciągów po 9 diod. Podawałem nawet 19V i nawet śladu świecenia nie było tylko aluminiowa ramka się rozgrzała. Pasek który zasila te diody ma 10 ścieżek z tym że trzy przechodzą w jeden szeroki pasek pozostałe 7 idą do listwy z diodami pojedynczo.

0
  • #16 10 Gru 2015 12:24
    Krzysiek1260
    Poziom 7  

Jak listwa się rozgrzewa to może gdzieś robi jakieś zwarcie? 19v jest za małe na 9 diod, one są na wyższe napięcia, jakie wytwarza przetwornica w elektronice matrycy. W datasheet matrycy powinno być opisane jakie. Ja swoją musiałem przerobić, mostkując co 4 diody drucikami i raczej nie ma sensu tak się bawić. Do robienia oświetlania lepiej kupić taśmy led - można je dzielić na kawałki, są wyposażone od razu w rezystory i wystarczy tylko podłączyć do zasilacza 12v. Są dość tanie i w sklepach detalicznych z elektroniką lub oświetleniem można kupować odcinki dowolnej długości.

Ewentualnie możesz spróbować zrobić tak, jak radził mi sk1977 - odciąć elektronikę matrycy od szkła i podłączyć do niej tylko odpowiednio zasilanie i podłączyć taśmę tak jak była, tylko nie wiem czy warto psuć sprawną matrycę :)

0
  • #17 14 Gru 2015 09:52
    Polikon
    Poziom 14  

Matryca jest nowa ale pęknięta tak zapakowali w sklepie że nie wytrzymała trudów transportu. :)

0