Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obniżenie napięcia DC kontrolera

22 Lut 2015 22:08 708 3
  • Poziom 10  
    Posiadam układ paneli off-grid o mocy 240 W + kontroler ładowania + przetwornica sinus 12 V - 220 V. W przypadku dużego nasłonecznienia, kiedy prąd i napięcie ładowania aku są wysokie mam też wysokie napięcie na wejściu przetwornicy (jest zasilana z kontrolera ładowania). Mając prąd paneli ponad 10 A i napięcie bliskie 15 V i mało obciążoną przetwornicę np 3-5 A cały czas mam problem z jej chwilowym wyłączaniem - uruchamia się zabezpieczenie zbyt wysokiego napięcia a i wentylator pracuje jak szalony. Gdy obciążenie przetwornicy jest duże napięcie spada i jest OK.

Myślałem, by w celu obniżenia napięcia wstawić szeregowo diodę (y) prostowniczą, by nieco obniżyć napięcie poniżej granicy zadziałania zabezpieczenia . Jak wyczytałem równoległe łączenie regulatorów napięcia typu 7805 raczej nie wchodzi w grę. Potrzebuje układu, gdzie natężenie na wyjściu będzie do 16 A przy pracy ciągłej, a napięcie w granicach 12 V -14 V.

Będę wdzięczny za porady.
  • Poziom 16  
    Witam!
    Może moge pomóc, ale potrzebuję do tego informację,
    dotyczacą modelu panela, kontrolera ładowania oraz przetwornicy.
    Pozdrawiam
    Wojtek
  • Poziom 33  
    Może wstaw akumulator i będzie ok.
  • Poziom 10  
    Nie jesteś osamotniony z takim problemem ...

wg mnie układ powinien wykorzystywać zasadę działania stabilizatora/reduktora

napięcia z "szerokim zakresem napięcia wejściowego" (cytat ze strony techtrona)

bardzo możliwe, iż będziemy mieli do czynienia ze stratami (sprawność), ale mogą

być one do przyjęcia jak przetwornica będzie po prostu działać niezawodnie.