Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Losowe ścinki w grach - obniżanie Core Voltage oraz Core Speed.

23 Lut 2015 00:14 1899 26
  • Poziom 11  
    Witam.
    Tak jak w temacie. Mam problem ze ścinkami w grach, w których normalnie gram na 30-60fps, co jakiś czas jest ścinka na 5-15 sekund. Dodam, że procesor często zmniejsza Core Voltage do 1.180V oraz Core Speed do 1GHz. Pasta była wymieniana rok temu.
    Parametry:
    procesor - AMD Athlon 64 X2 5200+
    karta graficzna - GeForce GT9600
    ram - 2GB goodram ddr2 (1kość)
    dysk - Maxtor 6L120M0 (122GB)
    zasilacz - OCZ CoreXStream Series 500W
    system - Windows 7 32bit
    płyta główna - GA-MA770-S3
    Zamieszczam parę screenów.
    Losowe ścinki w grach - obniżanie Core Voltage oraz Core Speed. Losowe ścinki w grach - obniżanie Core Voltage oraz Core Speed.
    Losowe ścinki w grach - obniżanie Core Voltage oraz Core Speed. Losowe ścinki w grach - obniżanie Core Voltage oraz Core Speed. Losowe ścinki w grach - obniżanie Core Voltage oraz Core Speed. Losowe ścinki w grach - obniżanie Core Voltage oraz Core Speed. Losowe ścinki w grach - obniżanie Core Voltage oraz Core Speed.

Benchmark i error scan dysku wrzucę jutro. Dodam, że kilka miesięcy temu takie ścinki nie miały miejsca.
  • Spec od komputerów
    Zrzuty ekranów z temperaturami wrzuć po obciążeniu komputera, procesor zbija napięcie gdy mu za ciepło. Przycinki mogą być też spowodowane np. uszkodzonym dyskiem.
  • Pomocny dla użytkowników
    delyew napisał:
    Dodam, że procesor często zmniejsza core voltage do 1.180 oraz core speed do 1Ghz.

Moim zdaniem, nie ma w tym niczego złego ani dziwnego. Tak działa AMD Cool n Quiet.

Jeśli chcesz zobaczyć parametry sprzętu w momentach ścinek, to jest pewien sposób, który może chociaż po części rzuci jakieś światło na problem.

Ściągnij program HWiNFO. Byłoby dobrze, jakbyś ustawił czas np. na telefonie komórkowym aby był identyczny co do sekundy, jak na PC. Zaraz dowiesz się dlaczego.

Uruchom program i tryb sensorów (Sensors-only). W programie, najpierw wejdź do opcji (ikona zębatki obok "X") i przy "Scan interval" wpisz 1000 a następnie kliknij "Set", później "OK". Teraz na dole, obok ikony z zegarem, będziesz miał ikonę z arkuszem i zielony plus, ona służy do logowania parametrów, normalnie to nie trzeba jej używać aby korzystać z programu, ale w twoim wypadku warto by prześledzić dokładnie każdą sekundę pracy komputera. Kliknij na tą ikonę, wprowadź nazwę pliku, zapisz. (Program cały czas musi działać) Włącz grę. Jak pojawią się ścinki, obadaj czas i najlepiej zapisz gdzieś na kartce. Pograj trochę i wyłącz grę. W programie kliknij tą samą ikonę co wcześniej (będzie miała czerwony krzyżyk) aby zatrzymać logowanie. Otwórz plik z parametrami (musisz mieć program obsługujący arkusze kalkulacyjne - CSV, np. Open Office) i sprawdź co się działo w momencie, kiedy miałeś w grze ścinkę. Może temp. dobijają do progu w którym zaczyna się throttling, może uruchamia się jakiś program w tle i mieli dyskiem na 100% itd. Najlepiej dołącz ten plik do załącznika w poście i napisz w której minucie i sekundzie były ściny.

Ten program, po włączeniu wyżej wymienionej opcji, loguje każdą sekundę działania komputera w postaci danych z sensorów, tam nie ma żadnych prywatnych informacji ani danych. Jeśli będziesz ewentualnie później otwierał log w Open Office, to gdy wyskoczy import tekstu, przy opcjach separatora musisz zaznaczyć "rozdzielony" i "przecinek".
  • Poziom 11  
    Niestety nie moge wrzucić tego arkusza a nie wiem jak to czytać więc wstawiam tylko hdtune i hwmonitor

Losowe ścinki w grach - obniżanie Core Voltage oraz Core Speed. Losowe ścinki w grach - obniżanie Core Voltage oraz Core Speed. Losowe ścinki w grach - obniżanie Core Voltage oraz Core Speed.
  • Poziom 43  
    Daj zakładkę Health bo te są zbędne. Przegrzewać się raczej nic nie przegrzewa, przynajmniej wg Hwmonitor. W jakich konkretnie grach tak się dzieje? Problem dotyczy każdej zainstalowanej gry?
  • Poziom 11  
    Health już dałem w pierwszym poście. Tylko w Skyrim nie zdarzały się ścinki, co najwyżej spadki fps do 20, ale to normalne. W CS:GO, Heroes Of The Storm oraz DMC Devil May Cry ścina co parę sekund.
  • Poziom 43  
    Fakt, przeoczyłem. Dysk wygląda na zdrowy. Więc w jakich grach masz te ścinki? Uruchom menadżera zadań (zakładka wydajność) uruchom grę i pograj z 15 min lub dłużej aż do wystąpienia ścinek, zminimalizuj i zrób screena z oknem menadżera.
    Grasz w multi?
  • Poziom 11  

Po 20 minutach grania w CS:GO, ścięło kilka razy co mnie nawet zdziwiło bo zazwyczaj ścina bardzo często
  • Poziom 43  
    Spore wykorzystanie pamięci, może jej brakować w pewnych sytuacjach bo 2GB to na dziś w sumie jest mało. W przypadku braku lub 99% wykorzystania Ram system odczytuje z pliku wymiany na HDD, a ten jest dużo wolniejszy i przez doczytywanie masz ścięcia. Nie masz gdzieś pod ręką z 1/2GB ramu?
    Wtedy można byłoby przetestować czy przycięcia będą nadal.
  • Poziom 11  
    Niestety nie mam a kasy narazie na ram też nie mam
  • Poziom 43  
    Spróbuj maksymalnie odciążyć/zwolnić pamięć przez wyłączenie niepotrzebnych aplikacji. Uruchom tylko CS i zagraj. Używasz Steam?
    Możesz jeszcze dać screen z zakładki Procesy.
  • Poziom 11  

Wyłączyłem wszystko co sie dało, cs w procesach zabierał ~600 000K, steam 30 000K a eksplorator 15 000K. Inne procesy to było mniej niż 5000k
  • Poziom 43  
    Na innych forach piszą że to steam powoduje spore ścinki w CSie. Spróbuj pograć bez steama.
  • Poziom 11  
    Wtedy mam załatwionego CS:GO, a co z innymi grami?
  • Poziom 43  
    Możliwe że brakuje pamięci, dokup 2GB to nie jest wielki koszt - 40zł na allegro/olx.
  • Poziom 11  
    To dziwne że teraz brakuje pamięci, jeszcze kilka miesięcy temu (3-4) nie było takich ścinek
  • Poziom 43  
    Tak czy siak 2GB to jest mało, tyle miałem kilka lat temu jeszcze pod Win XP. Nie napisałeś jaki posiadasz antywirus oraz czy system nie ma na 100% żadnej infekcji?
  • Poziom 11  
    2 tygodnie temu robiłem skana Malwarebytes i wykrył 6 trojanów.
  • Moderator na urlopie...
    delyew napisał:
    2 tygodnie temu robiłem skana malwarebytes i wykrył 6 trojanów

Zatem wykonaj, w podanej kolejności, skany:
    1. MBAM: https://www.malwarebytes.org/
    2. ADWCleaner: http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/dl/125/
    3. CCLeaner (opcja czyszczenia plików tymczasowych i opcja naprawy rejestru): http://www.filehippo.com/pl/download_ccleaner/download/78325cb97c23cd95a395335c7a6bc5bd/

4. Pobierz FRST http://www.bleepingcomputer.com/download/farbar-recovery-scan-tool/ Uruchom skanowanie i wygenerowane logi (frst.txt i addition.txt) zamieść jako załączniki.
  • Spec od komputerów
    Obok frst.exe utworz plik fixlist.txt z zawartoscia:
    GroupPolicy: Group Policy on Chrome detected <======= ATTENTION
    CHR HKLM\SOFTWARE\Policies\Google: Policy restriction <======= ATTENTION
    FF Extension: Roll Around - C:\Users\Bartek\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ldhtmh4y.default-1422405086434\Extensions\{bec0d06e-c92d-48a7-bc8b-4f7ee342b2ad}.xpi [2015-02-22]
    S2 32148148; "C:\Windows\system32\rundll32.exe" "c:\progra~1\pc_boo~1\AssistantSvc.dll",service
    S3 cpuz136; \??\C:\Windows\TEMP\cpuz136\cpuz136_x32.sys [X]
    S3 GPUZ; \??\C:\Windows\TEMP\GPUZ.sys [X]
    2015-02-23 13:52 - 2014-07-24 00:19 - 00000000 ___DC () C:\AdwCleaner
    2014-12-22 03:41 - 2014-12-22 03:41 - 0000008 _____ () C:\ProgramData\-
    EmptyTemp:

W FRST wybierz Fix.
  • Poziom 11  
    Zrobiłem to i swoją drogą nadal reklamy roll arounda wyskakują, a pokazały się 3 dni temu
  • Poziom 11  
    Spoiler:
    Fix result of Farbar Recovery Tool (FRST written by Farbar) (x86) Version: 23-02-2015 01
    Ran by Bartek at 2015-02-24 10:54:39 Run:2
    Running from C:\Users\Bartek\Downloads
    Loaded Profiles: Bartek (Available profiles: Bartek)
    Boot Mode: Normal

==============================================

Content of fixlist:
    GroupPolicy: Group Policy on Chrome detected <======= ATTENTION
    CHR HKLM\SOFTWARE\Policies\Google: Policy restriction <======= ATTENTION
    FF Extension: Roll Around - C:\Users\Bartek\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ldhtmh4y.default-1422405086434\Extensions\{bec0d06e-c92d-48a7-bc8b-4f7ee342b2ad}.xpi [2015-02-22]
    S2 32148148; "C:\Windows\system32\rundll32.exe" "c:\progra~1\pc_boo~1\AssistantSvc.dll",service
    S3 cpuz136; \??\C:\Windows\TEMP\cpuz136\cpuz136_x32.sys [X]
    S3 GPUZ; \??\C:\Windows\TEMP\GPUZ.sys [X]
    2015-02-23 13:52 - 2014-07-24 00:19 - 00000000 ___DC () C:\AdwCleaner
    2014-12-22 03:41 - 2014-12-22 03:41 - 0000008 _____ () C:\ProgramData\-
    EmptyTemp:

C:\Windows\system32\GroupPolicy\Machine => Moved successfully.
    C:\Windows\system32\GroupPolicy\GPT.ini => Moved successfully.
    "HKLM\SOFTWARE\Policies\Google" => Key deleted successfully.
    C:\Users\Bartek\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ldhtmh4y.default-1422405086434\Extensions\{bec0d06e-c92d-48a7-bc8b-4f7ee342b2ad}.xpi => not found.
    32148148 => Service deleted successfully.
    cpuz136 => Service deleted successfully.
    GPUZ => Service deleted successfully.
    "C:\AdwCleaner" => File/Directory not found.
    C:\ProgramData\- => Moved successfully.
    EmptyTemp: => Removed 257.7 MB temporary data.

The system needed a reboot.

==== End of Fixlog 10:54:50 ====

Edit:

Jeszce takie pytania nie na temat: Jak sprawdzić ile moja kość ram ma MHz? I czy jak kupię kość, która będzie miała więcej MHz, to będzie działało ze słabszą kością?

Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".

• Poziom 8  
    Najłatwiej byłoby ją wyjąć i przeczytać co na niej jest napisane :D
  • Poziom 11  
    Poszperałem i mam Goodram 2GB ram ddr2 pc2-6400 800MHz.
    Czy mogę do tego dokupić 2GB ramu od Kingstona 800MHz?
  • Poziom 34  
    Witaj

kiss39 napisał:

RAM - musi być o takich samych parametrach tzw. "identyczna" i może razem pracować w trybie "Dual Chanel" co zwiększa przepustowość danych. Jedna kość to 64bit, a działanie w parze np: (2x2GB)to "Dual" otwiera magistrale 128 bit co zwiększa przepustowość danych.

Płyta GA-MA770-S3 ma 4 banki pamięci (4x DIMM Obsługa pamięci DDR2 1066*/800/667 MHz)obsłuży do 16GB,czyli np:4x4GB w jednym banku kość tylko do 4GB RAM możliwość trybu "Dual Chanel" dla dwoch kości najlepiej zamontować 8GB=2x4GB lub 16GB=4x4GB a można i 2x2GB lub 4x2GB i taka może być możliwość umieszczenia kości w bankach DIMM. Wszystko zależy od zgodnych kości, które są obsługiwane przez płytę główną co wynika ze specyfikacji p.głównej. http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ma770-s3_10/download/

delyew napisał:
    system - Windows 7 32bit

Kupisz i po umieszczeniu dodatkowej 2GB to masz 4GB=2x2GB RAM w PC i zobaczysz to Bios-ie (oczywiście jak będzie zgodna) a w systemie 32bit tylko 3.5GB RAM

- sys. 32bit widzą z zamontowanej (4GB RAM) tylko do 3.5GB RAM,więc lepszym rozwiązaniem to instalcja 64bit systemu np WIn7 64bit , który "widzi" obsługuje większe kości RAM .