Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów do filtra (akwarystyka)

adamesce 23 Lut 2015 10:26 477 3
  • #1 23 Lut 2015 10:26
    adamesce
    Poziom 13  

Witam. Posiadam filtr wewnętrzny Aquael Turbo 1000 o mocy 11W. Poszukuje informacji w jaki sposób zrobić do niego regulator obrotów? Chodzi o najprostszy z możliwych. Dla 11W nie potrzeba nawet radiatora. Patrzyłem na kilka linków w opcji szukaj ale nie wiem podstawowego:

Nie wiem czy jest to silnik szczotkowy czy indukcyjny. Producent mi nie opisal.

0 3
  • #2 23 Lut 2015 12:57
    Keram480
    Poziom 16  

Chcesz zmniejszyć obroty aby tak nie hałasował czy jego wydajność. Ten filtr na zaworku posiada regulację przepływu.

0
  • #3 23 Lut 2015 13:01
    adamesce
    Poziom 13  

Chodzi mi o zmniejszenie jego wydajnosci. Gdy jest swiezy musze bardzo przymykac. Wole ekonomiczniej (mniejsze zuzycie energii) sterowac jego praca.

0
  • #4 23 Lut 2015 14:08
    Keram480
    Poziom 16  

Problem w tym że ekonomiczniej wcale nie znaczy taniej.
    Tam prawdopodobnie jest silnik indukcyjny z magnesem trwałym na wirniku więc w ograniczonym zakresie regulacji możesz spróbować jakiegoś prostego regulatora na triaku takiego jakie są stosowane do wentylatorów:
    http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1613.pdf
    lub zwykłego ściemniacza który działa na identycznej zasadzie poprzez regulację fazową.
    Regulacja poprzez zmianę częstotliwości tylko poprzez falownik jednofazowy ale to droższe niż twoja pompka

0