Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

bosch litowo-jonowy 18 V - ładowanie połączonych ogniw litowo-jonowy w bosch

dobryklimat 23 Feb 2015 12:52 2364 5
    dobryklimat
    Level 10  
    Witam, kto z szanownych Kolegów wyjaśni mi jak to możliwe, że pakiety (aku) boscha złożone z szeregowego połączenia ogniw litowo-jonowy 18650 samsung ładowane są w oryginalnych ładowarkach bez żadnego balansera. Ładowarka dostaje z baterii tylko informację o temperaturze i napięciu na pakiecie.

Czy taki pakiet nie rozjedzie się po 50 ładowaniach? Ja kto jest? Jeśli załóżmy jedne ogniwo jest słabsze ( mniejsza pojemność) to czy przy ładowaniu pozostałe ogniwa naładują się do tylko tego samego poziomu ( pojemności)?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    goldi74
    Level 43  
    Rozkręcałeś obudowę tego akumulatora? Balanser powinien być w środku.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    dobryklimat
    Level 10  
    Właśnie w obudowie nie ma balansera- świadczy o tym brak odczepów z połączeń ogniw.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Pomiar napięcia dokonywany jest tylko na jednym ogniwie. Każda bateria powinna być wykonana tylko z jednakowych ogniw. Jeśli są one nowe, to w zasadzie mają jednakowy opór wewnętrzny. Dzięki temu wszystkie ogniwa ładują się do tego samego napięcia i pojemności. Jak długo tak będzie? Do czasu, aż jedno z ogniw nagle zwiększy swój Rw. Tak dzieje się właśnie z ogniwami Li-Ion.
    Brak balansera w tych bateriach jest chyba dla wszystkich oczywisty - ekonomia. Koszt takiej baterii jest znacznie niższy.
    dobryklimat
    Level 10  
    Masz rację, boschowi nie opłaca się zabezpieczać ogniw bo gwarancja na baterie to tylko 6 miesięcy. Koszt nowej to katalogowo ok 700 zł. A mini balanser w seryjnej produkcji to koszt kilka zł wiec mniej niż jedno ogniwo. Z ciekawości rozebrałem baterię metabo 5,2AH!. Tam jest układ nadzorujący ładowanie każdego ogniwa!!! , pojemność jest na najnowszych ogniwach sanyo- panasonic ur18650nxs, których nie znalazłem nigdzie wiarygodnych specyfikacji.
    Nie mniej jednak zdecydowanie lepsze metabo i znacznie tańsze 3 baterie+ładowarka 1200 zł i w dodatku ponad 15Ah a w boschu 9Ah.
    Dlatego całkowicie przechodzę na metabo :-)

A propos ładowania, to jak to jest, że membranki zabezpieczające przed wzrostem ciśnienia, przerywające obwód lecą w prawie we wszystkich ogniwach?
    Przecież w szeregowym połączeniu wystarczy, że jedno ogniwo wyleci i powinno przerwać degradacje pozostałych. Tak się nie dzieje. Chyba, że wzrost ciśnienia następuje z opóźnieniem do przeładowania. Wie ktoś z szanownych Kolegów, kiedy działają te zabezpieczenia?
    Lupo - baterie

Level 24  
    Ale brak balansera to częsty przypadek. O ile dobrze pamietam AEG i Hilti też ich nie stosuje.

Aporpos przerwania obwodu, to niejednokrotnie widziałem sytuacje, gdzie pomimo braku napięcia ogniwo dalej miało przejście. Te zabezpieczenia niestety nie są idealne.