Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

De Dietrich MS 24 MI FF - ciągła praca pompy c.o.

liptus 23 Lut 2015 13:01 1536 9
  • #1 23 Lut 2015 13:01
    liptus
    Poziom 10  

Dzień dobry! Nie mam wcześniejszego doświadczenia z kotłami gazowymi, nawet z perspektywy zwykłego użytkownika, ale od pół roku takim się staję, stąd i moje poniższe niepokoje.

W swoim kotle zauważyłem (usłyszałem) ciągły szum przy włączonej funkcji c.o., którego nie ma gdy włączona jest funkcja c.w.u. Zastanawiam się, czy jest to normalna praca kotła, ponieważ szum nie znika nawet gdy wszystkie grzejniki w mieszkaniu są skręcone na "zero". Co wydaje ten szum? Mnie się wydaje, że jest to pompa, bo cóżby to mogło być innego, ale czy powinna ona pracować, gdy nie ma przepływu wody w instalacji?

Nadmieniam, że nie jest to dźwięk wydawany przez palnik, który - notabene - również uruchamia się przy braku przepływu wody. Po co?

Może ktoś z Was wie, czy jest to prawidłowe zachowanie, czy powinienem wzywać serwis.

Z góry dzięki za wszelkie informacje.

Pozdrawiam!

0 9
  • #2 23 Lut 2015 19:18
    Jacek79
    spec od auto-elektro

Sprawdz co dokladnie szumi

0
  • #3 23 Lut 2015 19:34
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

liptus napisał:
    szum nie znika nawet gdy wszystkie grzejniki w mieszkaniu są skręcone na "zero"

Zapewne to pompa która się kręci pomimo tego że niby wszystkie grzejniki zakręciłeś. Ale skąd o tym ma wiedzieć sterownik kotła / pompa ?! Takim kotłem steruje się inaczej, tj. w pomieszczeniu priorytetowym musi byc termostat pokojowy podłączony do kotła (w tym pomieszczeniu należy też zdjąć głowicę termostatyczną). Temp. na kotle ustawić na jakieś 60-70 st.C.

0
  • #4 23 Lut 2015 20:09
    liptus
    Poziom 10  

No dobrze, ale bez termostatu pokojowego taki piec nie powinien włączac pompy tylko jeśli głowica pozwala na obieg wody w obwodzie?

0
  • #5 23 Lut 2015 21:46
    wawrzeczko_t

Skądże. Jeżeli w tym trybie pracy kotła pompa wyłączy się to już na wieczność.

0
  • #6 24 Lut 2015 12:01
    liptus
    Poziom 10  

Czyli można przyjąć, że ten kocioł bez zewnętrznego sterowania termostatem, to w zasadzie nierozumny półprodukt, który pełną funkcjonalność osiąga po doinstalowaniu dodatkowych elementów? Ale to dziwne, że deweloper sprzedaje lokale z nie w pełni funkcjonalnym systemem ogrzewania...

A jakie termostaty bezprzewodowe mogą wysterować piec? Chodzi mi o coś tańszego niż AD248.

0
  • #7 24 Lut 2015 17:11
    wawrzeczko_t

liptus napisał:
    Ale to dziwne

Mnie to nie dziwi.
    liptus napisał:
    A jakie termostaty bezprzewodowe mogą wysterować piec?

Salus, Auraton, Euroster, ... - jakieś 300 zł

0
  • #8 25 Lut 2015 11:20
    liptus
    Poziom 10  

Dzięki wielkie za sugestie. A czy istnieja piece, które sterują pompą nie za pomocą termostatu, a wykrytego przepływu, tak jak to mi się wydawało, że powinno być przy tym piecu?

I tak przy okazji - czy w funkcji c.w.u tego De Dietricha jest możliwość regulacji czułości przepływu? Czy może jest jedna, stała wartość przepływu, przy której piec zaczyna podgrzewać wodę? Zauważyłem, że jeśli ciepła woda w baterii nie jest odkręcona na dość duży strumień, to piec nie reaguje, w związku z czym woda leci zimna.

0
  • Pomocny post
    #9 25 Lut 2015 15:34
    wawrzeczko_t

liptus napisał:
    A czy istnieja piece, które sterują pompą nie za pomocą termostatu, a wykrytego przepływu

Jeśli chcesz zrobić to co myślę to należałoby zabudować sprzęgło hydrauliczne a za tym sprzęgłem zabudować pompę z elektroniczna regulacją obrotów. Ale to - w tym przypadku przerost formy nad treścią. Normalnie trzeba zabudować termostat pokojowy i Twój problem się skończy.
    liptus napisał:
    czy w funkcji c.w.u tego De Dietricha jest możliwość regulacji czułości przepływu?

Nie. Można tylko ograniczyć przepływ maksymalny.

0
  • #10 12 Mar 2015 07:51
    liptus
    Poziom 10  

Dziękuję za uświadomienie mnie, że zachowanie mojego pieca jest poprawne i wszystkie rady dotyczące termostatu.

Temat uważam za zamknięty.

0