Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Creative T7900 - Końcowka mocy TDA7378 przednie 2 głośniki nie grają ? ? ?

23 Lut 2015 15:15 4356 6
  • Poziom 31  
    Witam

Posiadam zestaw Creative T7900 już jakiś czas temu przestały mi grać dwa głośniki przednie.

Znajdują się w tym zestawie 3 końcówki mocy CT1975-SAM, TDA7378, TDA7372A.

Po przejrzeniu różnych tematów na forum związanych z głośnikami Creative, okazuje się że:

CT1975-SAM zamiennik TDA7360 (datasheet) ma 22W czyli obsługuje w tym zestawie subwoofer który ma 24W.

TDA7372A (datasheet) ma 4x 6W obsługuje 2 głośniki tylne i 2 głośniki środkowe które mają po 8W.

TDA7378 jest najprawdopodobniej podłączony jako stereo/bridge i obsługuje 2 głośniki przednie które mają po 8W i głośnik centralny który ma 20W.
    Niestety nigdzie nie można znaleźć pinologi do tego TDA7378.
    Znalazłem też te zamiennikiem 1:1 TDA7378 jest TDA7377 (datasheet).

W tej chwili jak włączę test głośników w panelu sterowania to oprócz 2 głośników przednich reszta gra normalnie.
    W głośnikach przednich słychać dźwięk testu tylko wtedy jeżeli głośność na pilocie odkręci się na max i to też słychać bardzo cicho.

Od razu dodam że to nie wina pilota, bo wiem że to też była bolączka głośników Creative sprawdzałem ten efekt na pilocie z zestawu 5.1 P580, było tak samo, dodatkowo piloty były przeczyszczone preparatem "Kontakt PR" co dało im drugą młodość :)

Więc mam zamiar wymienić tą końcówkę TDA7378 zamieniając ją na TDA7377 która jest ogólnie dostępna i bez problemu można ją kupić na aukcjach.

Tylko jeżeli słychać po pogłośnieniu na max coś w głośnikach to czy to na pewno wina końcówki ? ? ?

Czy może popsuł się jakiś inny przedwzmacniacz czy coś (na ostatnim zdjęciu zaznaczyłem te elementy o których czytałem na forach że też potrafią się psuć i dają objawy podobne do uszkodzonej końcówki mocy) ? ? ?

Poproszę o pomoc, bo szkoda by było tego zestawu naprawdę ładnie grał.

Creative T7900 - Końcowka mocy TDA7378 przednie 2 głośniki nie grają ? ? ? Creative T7900 - Końcowka mocy TDA7378 przednie 2 głośniki nie grają ? ? ? Creative T7900 - Końcowka mocy TDA7378 przednie 2 głośniki nie grają ? ? ? Creative T7900 - Końcowka mocy TDA7378 przednie 2 głośniki nie grają ? ? ? Creative T7900 - Końcowka mocy TDA7378 przednie 2 głośniki nie grają ? ? ? Creative T7900 - Końcowka mocy TDA7378 przednie 2 głośniki nie grają ? ? ? Creative T7900 - Końcowka mocy TDA7378 przednie 2 głośniki nie grają ? ? ? Creative T7900 - Końcowka mocy TDA7378 przednie 2 głośniki nie grają ? ? ? Creative T7900 - Końcowka mocy TDA7378 przednie 2 głośniki nie grają ? ? ?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 12  
    prosty test działania wzmacniacza to podanie sygnału z ''palca'' na wejście układu, powinno być słychać silny brzęk w głośniku co oznacza że wzmacniacz jest sprawny.

Dodano po 1 [minuty]:

oczywiście sprawdziłeś występowianie poprawnuch napięć zasilania w danej koncówce.

Dodano po 3 [minuty]:

zaznaczone układy na zdjęciu to wzmacniacze/przedwzmacniacze operacyjne uszkadzają się żadko można zamienić miejscami w kanałach i potwierdzić ich sprawnść
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 31  
    Mógł by ktoś potwierdzić albo sprostować to co napisałem względem tego która końcówka jest do których głośników w tym zestawie.

Oraz to czy TDA7377 to zamiennik 1:1 dla TDA7378 i czym ewentualnie się różnią.
  • Poziom 12  
    podłącz zasilanie i głośniki i dotykaj palcem pinów wzmacniaczy to zobaczysz które głośniki będą się odzywać
  • Poziom 25  
    eldan napisał:
    podłącz zasilanie i głośniki i dotykaj palcem pinów wzmacniaczy to zobaczysz które głośniki będą się odzywać

Witam.

A czy Kolega nie zapomniał o takim czymś jak "mute" czy tam "stand-by"
    Nie zawsze pada końcówka mocy, problem może być w układzie wyciszenia.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    nouki ale skoro inne głośniki grają to dla czego miały by nie grać tylko 2 przednie ?

ZMIANA :

CT1975-SAM zamiennik TDA7360 - obsługuje głośnik centralny.

TDA7378 podłączony jako stereo/bridge - obsługuje 2 głośniki tylne i subwoofer.

TDA7372A 4x 6W obsługuje 2 głośniki przednie i 2 głośniki środkowe.

Od 2 głośników przednich jest też układ "4556AD JRC"

Końcówka TDA7372A raczej na 99% jest do wymiany bo pozostałe końcówki były ledwo co ciepłe a TDA7372A konkretnie gorąca.

Creative T7900 - Końcowka mocy TDA7378 przednie 2 głośniki nie grają ? ? ?

TDA7372A już zamówiona za kilka dni się okaże.

Układzik TDA7372A wczoraj dotarł, dziś głośniczek już po "operacji", sprawdziłem tylko na 2 głośnikach podłączonych pod przednie wyjścia ze źródłem dźwięku z MP3 - wszystko gra :)
    Około 18 podepnę wszystko i posprawdzam.

Operacja wymiany banalnie prosta, wystarczy mieć dostęp do lutownicy igłowej, odsysacza cyny, kalafonii oraz oczywiście cyny, pasty termoprzewodzącej, 20-25min czasu i po sprawie :)
    Zaaplikowałem pastę MX-4 to końcówka będzie miała dobre odprowadzenie ciepła.

Już podłączone :)
    Wszystko gra :)

Powyższy opis które końcówki mocy do których głośników może się komuś przyda.
    Głośniki grają jak nowe :)

Pozdro

Moderowany przez Dzimi:

Na prośbę Autora tematu - odblokowuję.

• Poziom 31  
    Niestety głośniki pograły wczoraj i dziś około 2 godzinki i znowu 2 przednie głośniki nie grają :cry: :(

Teraz właśnie włączyłem głośniki i test nie gra lewy głośnik a prawy gra, przed godziną nie grały obydwa :(

Co to może być ?