Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alternator Magneton 70A - Słabo świeci kontrolka ładowania

fitos 26 Lut 2015 22:22 3342 45
    fitos
    Poziom 9  
    Oprysk Stonki,
    Zwarłem amperomierzem szczotki i zasiliłem przez D+ regulator. Dał do ograniczenia prądowego zasilacza (max. co może dać) 1.4A, przy napięciu już od ok 5V (siadało bo zasilacz max 1.4A)

Rozumiem że najczęściej padają diody główne w tych alternatorach ale w tym przypadku?
    1.Sprawdzane jak pisałem na 10A w obu kierunkach każda.
    2. Wzbudzenia testowanie na 3A
    3. Przebieg oscyloskopowy nie wskazuje na uszkodzenie żadnej z głównych diod... przebieg jest wprost idealny na B+, jak przy takim przebiegu (pod pełnym obciążeniem w samochodzie) może być coś nie tak z jakąkolwiek diodą głównego mostka?
  • Pomocny post
    Oprysk Stonki
    Poziom 29  
    Słaby zasilacz jak na tą zabawę. Zasil od plusa aku przez żarówkę reflektorową H4, jedno włókno, żarzy się dosyć mocno?
    I nie zwieraj szczotek to tego broń Boże! Zamontuj regulator.
    fitos
    Poziom 9  
    Nie wiem czy się zrozumieliśmy ale na szczotki podałem żarówkę H4, na D+ i masę akumulator. Żarówka świeci mocno, tak samo jak podpięta prosto pod akumulator.
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Kolego a ty to mierzyłeś na wolnych obrotach czy co?

Jakie odbiorniki miałeś załączone?
    I mierzysz napięcie na alternatorze czy akumulatorze?
    fitos
    Poziom 9  
    Strumien swiadomosci swia,
    Nie do końca rozumiem której części dotyczy Twoje pytanie?
    Jeśli tej:
    Przebieg oscyloskopowy nie wskazuje na uszkodzenie żadnej z głównych diod... przebieg jest wprost idealny na B+, jak przy takim przebiegu (pod pełnym obciążeniem w samochodzie) może być coś nie tak z jakąkolwiek diodą głównego mostka?

Tak, na wolnych obrotach.
    Światła były włączone.
    Napięcie (przebieg oscyloskopowy na B+) był pobierany tuż przy wyjściu B+ przy alternatorze.
    Poziom 43  
    Na wolnych obrotach pod obciążeniem to pomiary są wiarygodne jak wieści z ul. Wiejskiej.
    fitos
    Poziom 9  
    Strumien swiadomosci swia,
    Zatem jakie pomiary rzuciłyby światło na problem?
    fitos
    Poziom 9  
    Na wolnych obrotach pod obciążeniem to pomiary są wiarygodne jak wieści z ul. Wiejskiej.

Jeśli te pomiary nie są właściwe, jak powinny być realizowane aby pomogły rozwiązać problem opisany w tytule postu?
    Oprysk Stonki
    Poziom 29  
    Masz na foto, w poście #27. Jest ich wystarczająco.
    fitos
    Poziom 9  
    Ok, mam ładowanie na poziomie ok 14V, pod obciążeniem ok 13,8V. Przebiegi dokładnie takie same na B+ i D+. Dłużej nie sprawdzałem, mam nadzieję że awaria nie wróci po kilku dniach....
    Ku potomności. Uszkodzeniem okazało się przebicie między zwojowe stojana (tak wnioskuję gdyż przebicia do rdzenia nie było pod 230V). Po jego wymianie przebiegi na oscyloskopie na D+ i B+ identyczne (jak w pierwszym poście na B+). Dziękuję za pomoc!!!!

Jeszcze jedno. Między kabelek od regulatora a alternator wpiąłem diodę. Gdzieś znalazłem, że podbije to napięcie na B+. Z tą diodą napięcie jest ok 0,1-0,2V wyższe. Chyba ją zostawię.
    kwok
    Poziom 39  
    Nie chodzi o długość szczotek tylko czy nie mają śladów otarcia o szczotkotrzymacz. Takie podtarczie jest efektem bicia pierścieni co skutkuje słabym świeceniem kontrolki podczas pracy i spadkiem napięcia.
    Oprysk Stonki
    Poziom 29  
    kwok napisał:
    Takie podtarczie jest efektem bicia pierścieni co skutkuje słabym świeceniem kontrolki podczas pracy i spadkiem napięcia.

Widziałeś kiedy zowalizowane pierścienie w magnetonach? Miałeś kiedy konieczność wrzucania wirnika alternatora z jakiejkolwiek skody na tokarkę? Jaką ty masz praktykę warsztatową, powiedz mi szczerze!
    Poziom 43  
    fitos napisał:
    Z tą diodą napięcie jest ok 0,1-0,2V wyższe

Diode minimum 6A i podniesie o 0,6V.

Zwarcie międzyzwojowe skutkuje zwęgleniem izolacji .
    fitos
    Poziom 9  
    ok, jeszcze raz dziękuję i zamykam temat!