Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zmywarka bosch spv69t30eu/07 - błąd E 15

Ausia 40 23 Lut 2015 19:40 8583 5
  • #1 23 Lut 2015 19:40
    Ausia 40
    Poziom 2  

Help me please dokładnie 2 tygodnie po terminie gwarancji , a na zmywarce bosch spv69t30eu/07 wyświetla się kran z wodą i błąd E15 , wyłączałam ją z kontaktu kilka razy , bo myślałam ,że może coś się zresetuje , a tu wciąż to samo , coś w niej warczy , nie wiem jakby się wodą zachłysnęła i chciała se odkaszlnąć :D żaden przycisk nie dział , nie da się tego wyłączyć inaczej niż z kontaktu , ratunku co robić , wzywać serwis ? czy może ktoś mi tu pomoże jakąś dobrą radą :oops:

• #2 19 Lip 2015 17:29
    smerf20001
    Poziom 2  

Witam czy można prosić o jakąś radę - u mnie w zmywarce dzieje się to samo co wyżej opisane - błąd e15 i buczenie - czy mogę prosić o podpowiedź co to za awaria i czy mogę samodzielnie ją usunąć .
    Przechyliłem zmywarkę na plecy i raz pomogło ale po paru myciach stało się to samo - więc z tego wynika że chyba coś się zepsuło.
    Dziękuję z góry za podpowiedzi.

• #3 19 Lip 2015 17:53
    peter falk
    Specjalista AGD

Coś na pewno się zepsuło bo zmywarka leje pod siebie. Rozkręcić i ustalić miejsce wycieku.

• #4 19 Lip 2015 18:45
    smerf20001
    Poziom 2  

Dziękuję bardzo będę działał i napisze jak zlokalizuje co cieknie - tylko się boje że część z której cieknie będzie za droga i nie będzie się opłacało naprawiać.

• #5 16 Sie 2015 18:32
    Agata_j
    Poziom 1  

Znalazłam rozwiązanie na stronie angielskojęzycznej i zadziałało. Błąd E:15 to tryb zalania lub problem z nadmierną ilością piany. Buczy bo pompa co chwilę próbuje odprowadzać wodę. Trzeba zmywarkę przechylić do przodu pod kątem 45 stopni i poczekać aż woda z odpływu się całkowicie wyleje (podłożyć ścierkę z lewej strony). Następnie wyczyścić odpływ i wlać galon czystej wody. U mnie rozwiązanie się sprawdziło.

• #6 03 Sty 2017 21:43
    dgtal
    Poziom 10  

Witam
    Piszę KU PRZESTRODZE dla potomnych gdyż przerabiałem temat w ostatnich dniach na sobie. Co prawda problem dotyczył innej zmywarki BOSCH z systemem Aquastop (model SMI58M95EU), ale kody błędów dla tych zmywarek nie zmieniały się raczej przez lata pomiędzy modelami zbyt mocno.

Przyczyna błędu to dokładnie woda w misce na spodzie zmywarki - najczęścięj przeciek spowodowany zużyciem uszczelki między komorą myjącą a spodem gdzie są wszystkie części zmywarki. Pływak uruchamia wyłącznik bocznikujący elektronikę sterującą i załącza pompę wody aby wypompowywała ile się da.

U W A G A: WBREW NAJPOPULARNIEJSZEMU POSTOWI Z ELKTRODA.PL Z ROKU 2008 - NOWSZYCH ZMYWAREK (MOJA JEST Z 2011 I JUŻ JĄ TO OBOWIĄZUJE) NIE WOLNO PRZECHYLAĆ PRZY TYM BŁĘDZIE!!! GROZI USZKODZENIEM ELEKTRONIKI LUB INNYCH ELEMENTÓW NP POMPY!. Sam moduł to koszt 500 zł, pompa ok 100 zł. Ceny podane przez serwisanta i właśnie on mnie na to uczulił i wytłumaczył dlaczego. Starsze zmywarki były trochę inaczej zbudowane i przechylenie i wylanie się tym sposobem wody uchodziło na sucho, ale w nowszych ten manewr jest już bardzo niebezpieczny. Sam niestety tym sposobem uwaliłem pompę (zwarcie gdzieś w środku) a moduł sterujący warty 5 razy tyle co pompa uszedł cudem z życiem.

Jeśli ktoś nie ma ubezpieczenia na AGD (ja na szczęście miałem) i skorzysta z tej popularnej porady (w google wynik nr 1) to może sobie już zupełnie zepsuć zmywarkę. Rozwiązanie problemu to najczęściej wymiana uszczelki za parędziesiąt zł a potencjalne skutki przechylania to zniszcenie całej elektroniki. Lepiej przez parę dni zmywać ręcznie i poczekać na serwis albo wymienić samemu. Wymiana jest dość prosta - trzeba odkręcić chyba 2-4 śrubki (nie pamiętam ile bo serwisant zrobił to dość szybko) i wymiana silikonowej uszczelki) w komorze myjącej między metalem a plastkikowym elmentem przez który woda spada na dół do pompy.

Wszystko jest ładnie opisane w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3041005.html.. U mnie akurat nie trzeba było demontować całego dna a wymiana samej uszczelki zajęła serwisantowi 15 minut.

Mam nadzieję, że swoim postem zaoszczędziłem komuś dodatkowych wydatów.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME