Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zmywarka bosch spv69t30eu/07 - błąd E 15

Ausia 40 23 Feb 2015 19:40 19164 5
 • #1
  Ausia 40
  Level 2  
  Help me please dokładnie 2 tygodnie po terminie gwarancji , a na zmywarce bosch spv69t30eu/07 wyświetla się kran z wodą i błąd E15 , wyłączałam ją z kontaktu kilka razy , bo myślałam ,że może coś się zresetuje , a tu wciąż to samo , coś w niej warczy , nie wiem jakby się wodą zachłysnęła i chciała se odkaszlnąć :D żaden przycisk nie dział , nie da się tego wyłączyć inaczej niż z kontaktu , ratunku co robić , wzywać serwis ? czy może ktoś mi tu pomoże jakąś dobrą radą :oops:
 • #2
  smerf20001
  Level 2  
  Witam czy można prosić o jakąś radę - u mnie w zmywarce dzieje się to samo co wyżej opisane - błąd e15 i buczenie - czy mogę prosić o podpowiedź co to za awaria i czy mogę samodzielnie ją usunąć .
  Przechyliłem zmywarkę na plecy i raz pomogło ale po paru myciach stało się to samo - więc z tego wynika że chyba coś się zepsuło.
  Dziękuję z góry za podpowiedzi.
 • #3
  peter falk
  Home appliances specialist
  Coś na pewno się zepsuło bo zmywarka leje pod siebie. Rozkręcić i ustalić miejsce wycieku.
 • #4
  smerf20001
  Level 2  
  Dziękuję bardzo będę działał i napisze jak zlokalizuje co cieknie - tylko się boje że część z której cieknie będzie za droga i nie będzie się opłacało naprawiać.
 • #5
  Agata_j
  Level 1  
  Znalazłam rozwiązanie na stronie angielskojęzycznej i zadziałało. Błąd E:15 to tryb zalania lub problem z nadmierną ilością piany. Buczy bo pompa co chwilę próbuje odprowadzać wodę. Trzeba zmywarkę przechylić do przodu pod kątem 45 stopni i poczekać aż woda z odpływu się całkowicie wyleje (podłożyć ścierkę z lewej strony). Następnie wyczyścić odpływ i wlać galon czystej wody. U mnie rozwiązanie się sprawdziło.
 • #6
  dgtal
  Level 11  
  Witam
  Piszę KU PRZESTRODZE dla potomnych gdyż przerabiałem temat w ostatnich dniach na sobie. Co prawda problem dotyczył innej zmywarki BOSCH z systemem Aquastop (model SMI58M95EU), ale kody błędów dla tych zmywarek nie zmieniały się raczej przez lata pomiędzy modelami zbyt mocno.

  Przyczyna błędu to dokładnie woda w misce na spodzie zmywarki - najczęścięj przeciek spowodowany zużyciem uszczelki między komorą myjącą a spodem gdzie są wszystkie części zmywarki. Pływak uruchamia wyłącznik bocznikujący elektronikę sterującą i załącza pompę wody aby wypompowywała ile się da.

  U W A G A: WBREW NAJPOPULARNIEJSZEMU POSTOWI Z ELKTRODA.PL Z ROKU 2008 - NOWSZYCH ZMYWAREK (MOJA JEST Z 2011 I JUŻ JĄ TO OBOWIĄZUJE) NIE WOLNO PRZECHYLAĆ PRZY TYM BŁĘDZIE!!! GROZI USZKODZENIEM ELEKTRONIKI LUB INNYCH ELEMENTÓW NP POMPY!. Sam moduł to koszt 500 zł, pompa ok 100 zł. Ceny podane przez serwisanta i właśnie on mnie na to uczulił i wytłumaczył dlaczego. Starsze zmywarki były trochę inaczej zbudowane i przechylenie i wylanie się tym sposobem wody uchodziło na sucho, ale w nowszych ten manewr jest już bardzo niebezpieczny. Sam niestety tym sposobem uwaliłem pompę (zwarcie gdzieś w środku) a moduł sterujący warty 5 razy tyle co pompa uszedł cudem z życiem.

  Jeśli ktoś nie ma ubezpieczenia na AGD (ja na szczęście miałem) i skorzysta z tej popularnej porady (w google wynik nr 1) to może sobie już zupełnie zepsuć zmywarkę. Rozwiązanie problemu to najczęściej wymiana uszczelki za parędziesiąt zł a potencjalne skutki przechylania to zniszcenie całej elektroniki. Lepiej przez parę dni zmywać ręcznie i poczekać na serwis albo wymienić samemu. Wymiana jest dość prosta - trzeba odkręcić chyba 2-4 śrubki (nie pamiętam ile bo serwisant zrobił to dość szybko) i wymiana silikonowej uszczelki) w komorze myjącej między metalem a plastkikowym elmentem przez który woda spada na dół do pompy.

  Wszystko jest ładnie opisane w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3041005.html. U mnie akurat nie trzeba było demontować całego dna a wymiana samej uszczelki zajęła serwisantowi 15 minut.

  Mam nadzieję, że swoim postem zaoszczędziłem komuś dodatkowych wydatów.