Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Astra f - Automat do świateł + softstart do żarówek H7 , (H4)

Megabajcik 23 Lut 2015 21:15 2595 5
  • #1 23 Lut 2015 21:15
    Megabajcik
    Poziom 9  

Witajcie.
    Chciałem przedstawić Wam mój pomysł i realizację ciepłego startu żarówek H7(w moim przypadku H4) oraz automatycznego załączenia świateł mijania po uruchomieniu silnika (światła tylne nie świecą), akumulator ma trochę oddechu i nasze autko jest na czasie.... Wiem że "asterek f" jest już coraz mniej na polskich drogach ale ja taką posiadam jestem z niej bardzo zadowolony a układy przedstawione prze zemnie można wykorzystać równierz w innym samochodzie który nie został wyposażony w takie "cuda".

Softstart.
    Co i jak można przeczytać i zamówić tutaj. Nie ma sensu samemu kombinować z kupnem płytki, elementów bo raczej nie zaoszczędzimy.

http://sklep.avt.pl/avt1599.html

Układ włożyłem do puszki firmy "Simet" o symbolu N7 i zamocowałem go koło akumulatora.

Początkowa układ zasiliłem po prostu z załączonych świateł i wyglądało to tak.

Jednak po małych testach wyszło na jaw dlaczego jest to układ wyłącznie pod H7. Ano dlatego że H7 nie są w jednej lampie ze światłami drogowymi. W H4 po przełączeniu na światła długie gasną krótkie co za tym idzie ponowne przełączenie powoduje znowu rozgrzewanie włukna świateł krótkich i mamy przez chwile ciemność co raczej nie wróży nam szerokiej drogi w nocy.

Myśląc dyńką wymyśliłem że skoro softstart po podaniu zasilania się blokuje (czyli drugi raz nie rozgrzeje włókna jeśli nie odetniemy zasilania układu, czyli nie zrobimy reseta) podłączyłem zasilanie ze stacyjki. (opis będzie później przy opisie automatu) po przekręceniu kluczyka w stacyjce będzie napięcie na układ softstartu. Podłączenie do żarówek wykonałem na zasadzie przecięcia przewodu , zlutowaniu i zabezpieczeniu go rurka termokurczliwą. Schemat połączenia znajdziemy w linku który umieściłem na samym początku.
    -

Automat.
    http://sklep.avt.pl/avt990.html

Żeby zamontować automat i podłączyć zasilanie do softstartu ze stacyjki musiałem dokonać małego demotażu licznika i wyłącznika świateł.
    W tych miejscach należy odkręcić śróbki, po zdjęciu osłony stacyjki dobrze jest ściągnąć manetki od kierunkowskazów i wycieraczek w celu łatwiejszego ściągnięcia osłony licznika i samego demontażu licznika. Linkę licznika odpiołem wkładając rękę od strony bezpieczników. Jeśli ktoś ma grubą "łapę" musi sobie inaczej poradzić.
    Opel Astra f - Automat do świateł + softstart do żarówek H7 , (H4) Opel Astra f - Automat do świateł + softstart do żarówek H7 , (H4)

No i mamy coś takiego. Oczywiście nie zapomnijcie o odłączeniu wtyczek od licznika zanim zaczniemy targać go na siłę.

Następną rzeczą w sumie sedno sprawy, wymontowywujemy wyłącznik świateł przez wożenie od spodu cienkiego śrubokręta w przełącznik (delikatnie by zatrzasku nie złamać) a potem ściśnięcie zatrzasków które ukarzą się nam po ściągnięciu pokrętła.

Opel Astra f - Automat do świateł + softstart do żarówek H7 , (H4) Opel Astra f - Automat do świateł + softstart do żarówek H7 , (H4)

Ukazała nam się pierwsza śróbka którą należy odkręcić, drugą u góry w nawiewie i ponizej stacyjki.

I oczom ukazał się las... Las kabelków. Przewody połączyłem na zasadzie przecięcie, lutowanie i zabezpieczenie termokurczem. Automat umieściłem standardowo w puszcze N7 firmy "simet" i przymocowałem tasiemkamy.
    Opel Astra f - Automat do świateł + softstart do żarówek H7 , (H4) Opel Astra f - Automat do świateł + softstart do żarówek H7 , (H4) Opel Astra f - Automat do świateł + softstart do żarówek H7 , (H4)

No i jeszcze mały schemacik co i do czego. Rozpiska pinów w wyłączniku.

Należy wcześniej skalibrować układ automatu wg instrukcji czyli ustawić próg napięcia przy którym nam załączy światła mijania. Teraz tylko wystarczy poskładać wszystko do kupy i możemy się cieszyć dwiema jak że ciekawymi udogodnieniami naszego samochodu.

Pozdrawiam i życzę miłego majsterkowania!
    Nie zapomnijcie o o dołączeniu akumulatora przed przystąpieniem do działania żeby coś nie zmaścić.

• #2 03 Wrz 2015 19:52
    EloZiomKonin
    Poziom 9  

Witam, ostatnio też zainstalowałem sobie taki softstart. Chciałem zapytać czy podczas wstępnego rozgrzewania żarówek czyli ok 5 sekund po wlaczeniu świateł żarówka powinna się delikatnie świecić? Bo u mnie nie świeci wogole a potem się normalnie włącza.

• #3 04 Wrz 2015 00:18
    pipałosia
    Poziom 25  

Oprócz satysfakcji jaki jest sens takich urządzeń?.Chyba nie kosztuje tak wiele żeby nie można było kupić . Ja mam u siebie akurat H7 , dwie w jednej lampie, ale nie o to chodzi.

• #5 04 Wrz 2015 16:12
    pipałosia
    Poziom 25  

Gdy wymieniam to też obie naraz, samochód używam bardzo często i jakoś mi się tak znowu często nie przepalają.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME