Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 7/8 z allegro z naklejką

23 Lut 2015 22:26 8271 18
  • Poziom 38  
    Postanowiłem wymienić dysk w moim laptopie, a że do tej pory miałem Windowsa 7 z MSDNAA (dla studentów, zainstalowany kilka lat temu), to pewnie mi się już nie aktywuje. Rozglądam się za legalnym systemem w przystępnej cenie. Znalazłem na allegro aukcje z ponoć legalnym Windowsem 7 np. za 119zł. Nie podaję tutaj linka do aukcji, bo regulamin zabrania, ale łatwo można znaleźć przez wyszukiwarkę. Sprzedawca obiecuje klucz, naklejkę i fakturę:

Cytat:
    Pakiet Zawiera:

- Nowa Naklejka (COA) z kluczem do aktywacji systemu. Certyfikat bez dedykacji na konkretną markę komputera - można użyć na dowolnym komputerze.

- faktura VAT 23%

Komentarze do aukcji są prawie same pozytywne(w tej chwili 1 negatyw i 1 neutralny, pona 500 pozytywnych). Czy ktoś z forumowiczów miał z tym styczność? Czytałem na różnych forach opinie o kluczach sprzedawanych na allegro, że nie są legalne, ale tam były opisywane takie bez naklejki. Tu naklejka z kluczem ma być.

Nie wiem co o tym myśleć. Z jednej strony wolałbym nie wydawać na system kwoty, która jest porównywalna z wartością laptopa, a z drugiej strony nie chcę mieć pirata.
  • Poziom 22  
    To jest OEM -- licencja ważna tylko z nowymi komputerami.
  • Poziom 38  
    Jakiś czas temu kupiłem dla sąsiada Windows 7 OEM z płytą w jednym z bardzo popularnych sklepów komputerowych. Starałem się trochę zorientować w legalności takiego rozwiązania. Ponoć wszystko jest legalnie, MS nie ma o co się przyczepić. Tylko minus jest taki, że nabywca musi być sam dla siebie pomocą techniczną. Tak mi tłumaczyli sprzedawcy i takie same info znalazłem na kilku forach internetowych.
  • Poziom 31  
    Jeśli chodzi o licencje OEM, to oficjalne stanowisko firmy Microsoft jest takie, że sprzedaż naklejki (lub nawet naklejki z płytą) nie jest dozwolona warunkami licencji - taki system musi być zainstalowany przez tzw. system buildera, czyli firmę (lub osobę) składającą komputery i dopiero w momencie sprzedaży kompletnego systemu wraz z komputerem uznawana jest za legalną. Nie udało mi się uzyskać informacji, czy musi to być zarejestrowana działalność gospodarcza, czy może to być osoba prywatna. Nie wnikałem w temat, bo sam go swego czasu przerabiałem i musiałem zrezygnować z kombinowania (DG).

Oczywiście licencja swoją drogą a polska specyfika swoją ;).

Jest na to pewien sposób - kupuje się taki system, sprzedaje komputer za np. 1zł znajomemu, który ten system instaluje na komputerze i odsprzedaje go tobie. Nie jest to niezgodne z prawem, a spełnia warunki licencji :D.

A najpewniej jest kupić licencję BOX - obecne ceny Windows 8 w takiej wersji są akceptowalne (~400 zł), 100% legalne i przenośne pomiędzy komputerami (z zachowaniem warunków licencji oczywiście).
  • Moderator - Komputery Serwis
    Pocieszny napisał:
    do tej pory miałem Windowsa 7 z MSDNAA (dla studentów, zainstalowany kilka lat temu), to pewnie mi się już nie aktywuje.

Powinien się aktywować. Licencja MSDN-AA nie określa zdaje się, że po zakończeniu studiów produktu już nie można używać. O ile chcesz go zainstalować na tym samym sprzęcie - jest spora szansa, że bez problemu się aktywuje.

/Edit: doczytałem - używać można, ale nie można rzeczywiście ponownie instalować.
  • Poziom 38  
    Spotkałem się z opinią, że samemu wobec siebie można być "system builderem".

Pomijając już kwestię zakupu wersji OEM(mam świadomość, że to nie to samo co BOX), czy te windowsy na aukcjach pochodzą z "normalnego" źródła czy to jest jakiś przekręt? Dlaczego są tańsze niż w sklepie?
  • Poziom 31  
    http://www.wis.pk.edu.pl/licencja,s57.html

"Każda zarejestrowana osoba otrzymuje licencje (klucz) pozwalający na JEDNOKROTNĄ instalacje na JEDNYM tylko komputerze."

Pocieszny napisał:
    Spotkałem się z opinią, że samemu wobec siebie można być "system builderem".

Niestety nie :(, wykluczałoby to sens licencji OEM.
  • Poziom 38  
    Kaczor_84 napisał:
    http://www.wis.pk.edu.pl/licencja,s57.html

"Każda zarejestrowana osoba otrzymuje licencje (klucz) pozwalający na JEDNOKROTNĄ instalacje na JEDNYM tylko komputerze."

Mój obecny system dostałem od AGH chyba jakieś 5 lat temu (a może i więcej). Instalowałem go kilkakrotnie, aktywował się bez problemu. W tej chwili używam go w domu, więc pewnie z licencją jest wszystko OK, ale obawiam się, że po wymianie dysku może być jakiś problem.
  • Poziom 31  
    System się aktywuje, ale w sensie stricte licencji jest nielegalny ;) Podobnie systemy OEM - z aktywacją nie będzie problemu, bo system aktywacyjny jest "bezmyślny". Ale człowiek, którego zadaniem będzie to skontrolować, będzie miał zastrzeżenia.
  • Poziom 38  
    Znalazłem info, że Windows 8 (nie 8.1) można legalnie nabyć w wersji OEM. Może na niego się skuszę, chociaż nie jestem pewien czy mi będzie pasował (chcę go używać głównie do pracy, a nie zabawy).
  • Poziom 38  
    Zrozumiałem z tego, że Windows 8 można kupić i instalować jako OEM, a 7 i 8.1 już nie. Ciekawe czy wersji 8 można później zrobić upgrade do 8.1.
  • Poziom 28  
    Jest druga strona medalu, to co MS napisał w licencji nie zawsze cię obowiązuje bo kupując oprogramowanie w Polsce, jego licencja powinna być z godna z naszym prawem, a jeśli nie jest to obowiązują cię tylko te fragmenty które są zgodne oraz ogólnie polskie prawo. Dlatego te bzdury co na partyline czasami wygadują możesz włożyć między bajki.

Od lat było tak że kupując sobie nowy komputer domowy ( w całości lub w klockach do składania) możesz zakupić do niego win OEM na jednym rachunku, lub później dokupić do niego win OEM w innym sklepie. Ważne jest żeby zainstalować system OEM na jednym kompie i nakleić nalepkę. Jak bierzesz fakturkę na firmę to tutaj lepiej mieć PC i system na jednym rachunku bo w przypadku kontroli jakaś menda może nie odpuścić, bo to inny świat.

BOX jest przypisana do "człowieka", możesz instalować na wielu kompach, ale aktywować i używać w jednym okresie czasu możesz tylko na jednym PC. Inaczej tłumacząc system jest legalny tylko na jednym PC, na pozostałych to pirat, przed instalacją na drugim PC masz obowiązek go skasować z pierwszego PC.

Kaczor_84 pojęcie system buildera to sposób MS na wyciągnięcie dodatkowej kasy, wmawiają ci że jakaś firma musi ci złożyć PC za kasę żebyś nie mógł sobie tego sam zrobić za free. To taka sama bajka jak autoryzowane serwisy samochodów ASO. Auto mogę sobie sam w garażu rozebrać i naprawić i nikt mi nie zabroni.
    Zmiany w licencji OEM dla win8 to ogólnie możliwość ulepszania kompa i sprzedaży, MS poszedł na to bo co 3 miesiące win8 jest ponownie aktywowany i nie da się za bardzo kombinować. W win xp-7 to było by już piractwo :]
    Co do firm. Jak kupujesz sprzęt za setki tysięcy zł z firmy HP to wszystko jest wliczone w cenę, ale jak kupisz w małym sklepiku zwykłego PC czy lapka to zawsze możesz poprosić o pozycję na rachunku pt składanie i instalacja oprogramowania i po problemie. Ale moim zdaniem to już paranoja bo wystarczy żeby cały zakup czyli sprzęt+oprogramowanie był na jednym rachunku.

Pocieszny OEM to grubo ponad 200zł, cokolwiek poniżej to jest podejrzany towar. Licencja studencka obowiązuje TYLKO na czas studiów, po skreśleniu z listy studentów masz już pirata.
    Ja bym kupił uszkodzonego identycznego lapka i przełożył naklejkę, nie do wykrycia :] A jak się nie da policz sobie czy nie opłaca się bardziej zmienić lapka, bo 400zł drogą nie chodzi. W Polsce nadal mamy OEM i BOX od XP do 81, tylko niektóre ciężko spotkać w sprzedaży. Win 8 i 81 to w zasadzie to samo bo używają tych samych kluczy, kupujesz 8 instalujesz 81 i gotowe. Płytkę z 81 pobierasz z serwerów MS. Tak to powinno wyglądać od czasów XP, ale dopiero teraz konkurencja wymusiła na nich zmiany.
    Inna bajka to komputery refurbisher/regenerowane czyli używany komputer+nalepka z napisem refurbisher+fakturka na której jest całość.
  • Poziom 38  
    Brodi napisał:
    OEM to grubo ponad 200zł, cokolwiek poniżej to jest podejrzany towar

Znalazłem Win 8 z płytą za 129zł, ale może był już wcześniej aktywowany albo coś... Załóżmy, że mam płytę, naklejkę i fakturę, a system jest poprawnie aktywowany, czy ktoś ma możliwość przyczepienia się do tego?

Brodi napisał:
    Ja bym kupił uszkodzonego identycznego lapka i przełożył naklejkę

Niestety, mój lapek miał tylko XP lub Vistę w zestawie, mam naklejkę z kluczem Visty. Jest to HP Compaq 6510b. Jego wartość rynkowa to pewnie max 500zł, ale jest to dość solidny sprzęt i szkoda mi go zamieniać na coś niepewnego.
  • Poziom 38  
    Na tej samej aukcji jest dopisek:

Cytat:
    Informuję iż Oprogramowanie - Oryginalne Licencje COA sprzedawane są na terenie Unii Europejskiej i zgodnie z prawem obowiązującym na terenie UE a także zgodnie z Wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 03.07.2012r. który to orzekł że na terenie UE można legalnie odsprzedawać używane programy, oryginalne licencje, odsprzedaży dokonać mogą zarówno osoby fizyczne jak i firmy.

Wyrok jest wykładnia prawa tj. dyrektywy 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Mówi ona wprost - prawo producenta do wyłącznego rozpowszechniania wygasa wraz z chwilą sprzedaży oprogramowania licencji po raz pierwszy - wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne .
  • Poziom 38  
    @PRL, ciekawa informacja. A jak to wygląda w praktyce?
  • Poziom 43  
    A może tak, zamiast tych wszystkich spekulacji każdy, kto ciekaw, sięgnąłby najpierw do... licencji?
    Ich zapisy, nie tylko w stosunku do znanych z poprzednich wersji Windows, mogą się diametralnie różnić.
    Dopiero potem można zajmować się "orzecznictwem europejskim" czy rozważaniami "jak długo można używać MSDN AA".
  • Poziom 38  
    A czy w licencji jest napisane, czy OEM to z nowym komputerem, czy wystarczy myszka?
    Czy jak w 'starym' komputarze wymienię płytę, to jest on stary, czy nowy?
  • Poziom 28  
    Pocieszny do takiego staruszka to nie ma co kombinować, kup cokolwiek z naklejką COA i FV i w razie czego masz papier.
    PRL ze sprzedażą czasami jest ciężko bo później i tak nie aktywujesz oprogramowania. To co oni sobie a aukcji na allegro napiszę też czasem jest wzięte z powietrza. W naszym kraju taki Urząd Skarbowy i tak tworzy własne prawo:]
    Co do OEM to dla normalnego człowieka jest to banalne, składasz kompa/kupujesz lapka bez systemu, dokupujesz razem lub osobno win OEM naklejasz naklejkę, instalujesz, aktywujesz i gotowe. Kiedyś ktoś pisał że pomiędzy zakupem kompa a win OEM są jakieś ograniczenia czasowe, ale w praktyce się z tym nie potkałem. Chodzi tu pewnie o to aby nie sprzedawać starych modeli komputerów dedykowanych np pod win xp jako nowe z nowszymi windowsami. Bajka z myszkami to czasy XP gdzie sprzedawano naklejki HP z myszkami HP jako produkt OEM :] Teraz sprzedają same klucze ESD za 150zł, ale do końca nie wiesz czy są legalne, jedyne co dodaje im wiarygodności to faktura vat.
    Tak że dopóki instalujesz OEM na jednym kompie (nie ważne ile ma lat, czy był nowy czy używany) wszystko jest OK. Schody zaczynają się jak chcesz wymieniać w kompie bebechy na szybsze. Jak zmieniasz jedną część raz na rok lub rzadziej to też nie ma problemu. Płytę z prockiem też możesz wymienić o ile reszta czyli grafika i dysk zostaną, windows normalnie się aktywuje. Dopiero w win8 zmienioną licencję 8 na korzyść klientów - linki od Kaczora. Napisali tam że możesz przenieść system na innego kompa o ile skasujesz je ze starego (czyli prawie jak box), jest też pewnie jakieś ograniczenie co do liczby aktywacji rocznie.

Matuzalem licencja jest napisana prawniczym bełkotem i żaden normalny człowiek tego nie zrozumie. Kaczor podał linki gdzie jest to przystępnie opisane. Nadrzędne jest tutaj i tak polskie prawo więc to co oni sobie w licencji napiszą nie zawsze ma tutaj moc. Co do MSDN AA to przed pobraniem obrazu i klucza akceptujesz licencję w której jasno jest napisane że oprogramowanie dostajesz jako narzędzie na czas nauki.