Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega328P - Nie mogę znaleźć kodu do kalibracji panela dotykowego na ADS7843

oficerJK 23 Lut 2015 23:02 951 11
  • #1 23 Lut 2015 23:02
    oficerJK
    Poziom 9  

Witam,
    Czy może ktoś przerabiał kalibrację ekranu dotykowego 2,4 " z kontrolerem dotyku ADS7843. Sam dotyk u mnie działa ale czasem mam błędne odczyty i nigdzie nie mogę znaleźć kodu do kalibracji dotyku .
    Kod w języku C dla Atmegi 328P ale może być dla innej i tak jest to komunikacja po SPI .

0 11
  • #2 23 Lut 2015 23:22
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Poszukaj np. demo do LPC1768 Mini-DK2 z wyświetlaczem HY28B.

1
  • #4 24 Lut 2015 13:40
    oficerJK
    Poziom 9  

Wielkie dzięki, ale to niestety są ARM-y a ja w nich nie jestem dobry , proszę o coś na AVR-y , wiele szukałem i też zazwyczaj natrafiam na ARM-y, no i jak tu dać informację o rozmiarze wyświetlacza ?

Z góry dzięki

0
  • #5 24 Lut 2015 15:05
    pimpuk
    Poziom 21  

A kolega korzysta z gotowych bibliotek, czy pisze program w całości od początku?
    Bo podejrzewam, że nie wyważasz otwartych drzwi?
    Jeśli posiadasz już jakieś kawałki kodu, to proszę tu podać lub umieścić linki.

0
  • #6 24 Lut 2015 15:34
    BlueDraco

A czym niby ma się różnić program w C nie dotykający bezpośrednio sprzętu na Cortexa od takiego samego programu na AVR? Być może trzeba się przyjrzeć długościom danych, ale algorytm przecież nie zależy od procesora.

0
  • #7 24 Lut 2015 15:48
    oficerJK
    Poziom 9  

Witam
    Ja się uczę języka C i eksperymentuję , mam kod od znajomego do obsługo dotyku na wyświetlaczu 2,4 " SPI i problem mam , że czasem jak dotknę w obszar w którym nie powinien reagować generowaniem czegokolwiek to niestety to się wykonuje. Jeśli dobrze ekran osłonię ręką , jakby częstotliwość błędów był mniejsza , czyżby to zakłócenia ?Procek Atmega328 kwarc 16 MHz , SPI na podwójnej prędkości, ale dotyk na SPI sprzętowym zależnym tylko od kwarcu. Pomyślałem sobie żeby nie wyważać drzwi otwartych w przypadku kalibracji 4 punktowej, spróbować jak to działa na takim małym wyświetlaczu. 320x240 ILI9431.

Algorytmy kalibracji są dość jak dla mnie zniechęcające do samodzielnego pisanie kodu.
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc , no cóż jak się nie ma czego szuka to się szuka dalej ...... może kiedyś uda mi się przerobić ten kod z ARM-a
    a propos , gdzie tam jest zapis odnośnie rozdzielczości wyświetlacza?
    Czy to jest uniwersalny kod do wszystkich ?

0
  • #8 24 Lut 2015 17:59
    BlueDraco

A może przez chwilę poczytaj kod i pomyśl, zamiast zadawać pytania... Najprostsza kalibracja polega na tym, żeby kazać użytkownikowi dotknąć wyświetlacz w trzech punktach o znanych współrzędnych (rozstawionych w miarę szeroko i nie na jednej linii) , pobrać odczyty X i Y dla tych punktów z układu sterownika TP, a następnie rozwiązać układ 6 równać z 6 niewiadomymi w celu wyznaczenia sześciu współczynników potrzebnych do przeliczenia x, y TP na x, y wyświetlacza. - i to właśnie robi kod kalibracji.

1
  • #9 24 Lut 2015 22:32
    pimpuk
    Poziom 21  

Dkładnie tak jak mówi BlueDraco, poczytaj kod funkcji, której linka podałem wyżej. Wyświetla on trzy punkty, odczytuje współrzędne TP, zapisuje do matrycy i wyznacza współczynniki do przekształcenia na współrzędne wyświetlacza. Zero filozofii. Czysta matematyka.

A tu masz szerokie omówienie problemu przez producenta sprzętu, już prościej się nie da.

Link

1
  • #10 24 Lut 2015 23:11
    oficerJK
    Poziom 9  

OK, idea kalibracji jest do przyjęcia ale jak w sposób praktyczny te współczynniki są wykorzystywane w kodzie głównym obsługi TP, Sama funkcja kalibracji nic nie przyjmuje i nic nie przekazuje ?

0
  • Pomocny post
    #11 24 Lut 2015 23:34
    BlueDraco

Przeczytaj kod, do którego Cię odsyłamy, to zobaczysz, jak korzysta się z tych współczynników.

Ech, zresztą... mam dzisiaj dobry humor...

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

1
  • #12 09 Mar 2016 23:07
    oficerJK
    Poziom 9  

Temat zamknięty.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo