Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki i diody - buczenie - o co chodzi

23 Lut 2015 23:31 1017 11
  • Poziom 9  
    Witam,
    mam dość głupi problem i nie moge sobie z nim poradzić.
    Jestem początkującym elektronikiem i potrzebuje zrobić coś takiego jak odtwarzacz mp3, wzmaczniacz, głośniki i migające diody.

Korzystam z takiego odtwarzacza:

http://www.dx.com/p/bluetooth-mp3-decoding-bo...ort-fm-remote-black-white-202155#.VOuoH_mG8Zo

A diody sterowane są z Atmega8. Kolory są płynnie zmieniane z jednego na drugi.

Wszystko ładnie gra, jednak moment kiedy kolor diód płynnie sie zmienia wytwarza w głośnikach buczenie. Podczas zmiany koloru sterowanie jasnością diody polega na mruganiu diody z bardzo wysoką częstotliwością, dodam że diody z atmegą i odtwarzacz są obok siebie, jednak nie rozumiem skąd to sie bierze, odtwarzacz i atmega z diodami nie mają żadnych połączeń, są podłączone jedynie do tego samego zasilania (12V, atmega posiada stabilizator 5V) ale czy ma to jakieś znaczenie ?

Może ktoś mi wyjaśni na czym ten matrix polega :D
    Ktoś by sobie mógł pomyśleć że to tak celowo, przy zmianie koloru głośniki pierdzą, ale niestety drażni to okropnie :)

Z góry dzięki, pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Kondensatorów żadnych nie mam, schemat jest prosty stabilizator, atmega i dioda, taki prosty schemat z painta proszę:

Głośniki i diody - buczenie - o co chodzi

Do tego samego zasilania równolegle jest podpięty odtwarzacz oraz wzmacniacz.
    A diody są 4 również podpięte równolegle.

Myślisz że czegoś brakuje ? Całość działa ok tylko to niewyjaśnione buczenie w głośnikach będę wdzięczny za jakąkolwiek radę.

Dodam że zasilam to póki co zasilaczem 12V 1.2A 15W.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Skoro bierzesz się za mikrokontrolery to rób to porządnie od początku.
    Prawidłowe zasilanie to podstawa.
    Zajrzyj do noty 7805, poczytaj
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/minimalne-podlaczanie-pinow.html
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

Jakieś rezystory ograniczające prąd diod? Przekraczasz zapewne wydajność prądową portów procesora.
  • Poziom 9  
    witam,
    dzieki za odpowiedź, skorzystałem z zaleceń jednak niewiele to pomogło, tzn. rezystor na diody troche ograniczył to buczenie, i w sumie teraz to nie przeszkadza aż tak.

Jednak podobna sytuacja jest kiedy włącze w tym odtwarzaczu bluetooth, wtedy głośniki wydają dziwne dźwięki, takie piszczenie z przerwami, jakby jakiś sygnał :D
    Można to zagłuszyć muzyką, jednak po wyciszeniu jest masakra.

Co dziwne, kiedy podpiąłem sygnał audio do głośników PC, które mają swoje zasilanie było ok, czy to może być problem że odtwarzacz i wzmacniacz zasilane są z tego samego źródła? Czy da sie to jakoś rozwiązać.

Z góry dzięki.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Przy połączeniu bluetooth w głośnikach pojawia się charakterystyczny dźwięk, występuje także przy przy dzwoniącym w pobliżu telefonie komórkowym. Wynika to z emitowanych fal elektromagnetycznych i raczej nie jest możliwe do usunięcia.

Spróbuj skrócić przewody sygnałowe do minimum, zastosować przewody ekranowane.

Może to przesada ale wychodzą nieprawidłowości w projekcie, marnej jakości zasilanie, odtwarzacz.
  • Poziom 9  
    Zdaje sobie sprawe że odtwarzacz jest lipny, jednak taki właśnie potrzebowałem, mały i lekki. Próbowałem na wszystkie sposoby podłączać i nie robi to różnicy.

Wszystko jest ok jedynie na głośnikach PC.

Odpuszczę sobie zabawe z tym ponieważ z bluetooth nie bede raczej korzystał, denerwuje mnie tylko kiedy przełączam źródła muzyki i "przejdę" przez bluetooth a głośniki zaczynają świrować.

A może zastosować coś takiego jak "Filtr masy przeciwzakłóceniowy".

Znalazłem taki na allegro, wie ktoś może czy pomogło by to wyeliminować zakłócenia ?

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Wszystko zasilane jest z jednego zasilacza, docelowo będzie podpięte do akumulatora.

Z tym że jeśli chodzi o ten filtr masy to teraz bardziej zależy mi na wyeliminowaniu zakłóceń związanych z bluetoothem niż z diodami, gdyż po zastosowaniu rezystora na diodach już nie jest tak źle. Choć też fajnie by było wyeliminować to do zera.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Szczerze mówiąc to nie znam sie na tym, ale tak myślę że do wzmacniacza.
  • Poziom 9  
    Zakupiłem w/w filtr masy i musze przyznać że pomógł, zakłócenia związane z bluetoothem są praktycznie niesłyszalne :) także na przyszłość polecam.
    Temat do zamknięcia.