Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EP31-DS3L wykryto pamięć ram 3,75 dostępne 2,50

joe555 02 Mar 2015 19:43 2139 39
  • #32 02 Mar 2015 21:20
    Artur34
    Poziom 14  

Ten problem jest dość skomplikowany, to może być wina systemu, ale nie musi.

Masz płytę GIGABYTE.

Biosy w tych płytach mają ukryte opcje, dostępne dopiero po uaktywnieniu.
    Jak wejdziesz do biosu naciśnij <Ctrl>+<F1>, powinno pojawić się więcej zakładek, twój problem powinien znajdować się w dziale "Advanced BIOS Features". Poszperał bym też w "MB Intelligent Tweaker(M.I.T.)"

Ja pozmieniał bym jeszcze opcję, procesora w "Advanced BIOS Features" jeśli włączona wyłączył bym "Limit CPUID Max. to 3" i jak zachowa się pamięć w systemie. Za każdym razem i po zmianie 1 funkcji trzeba by uruchomić system zmiana wielu opcji na raz nie poskutkuje, bo nie będziesz wiedział, co z czym jest powiązane.

No i pozostałe opcje "No-Execute Memory Protect", "CPU Enhanced Halt (C1E)", "CPU EIST Function"

Ale pierwsze, to użył bym tego "Load Fail-Safe Defaults" i "Load Optimized Defaults" oraz wyłączył bym to "Full Screen LOGO Show" i patrzył czy bios na starcie widzi pełną pojemność pamięci, bo zazwyczaj system widzi pamięć fizyczna, ale używa tej co wykrywa bios. Jeżeli na ekranie widzisz mniej pamięci niż zainstalowane w kompie to trzeba tak poustawiać bios, żeby była widoczna pełna wartość pamięci. Jeśli widzisz pojemność taką jaka zainstalowałeś, to problem może leżeć po stronie procesora, i system jakiego używasz ma znaczenie. A patrzyłeś na Linuksie, co on widzi?

Na pamięci ten chipset też ma uczulenie jest to rozpisane w instrukcji.

• #37 06 Mar 2015 22:01
    Artur34
    Poziom 14  

Nie to akurat nie powinno mieć wpływu.

Ja ten problem w systemie Windows7 wywołuję na 2 sposoby msconfig->Rozruch->Opcje zaawansowane->maksymalna pamięć.
    W tym menu dałbym mu pełną dostępną pamięć i uruchomił kilka razy komputer potem powrócił do ustawienia standardowego bez wpisanej pamięci.

Albo właśnie w biosie i to działa na Windows7. Ostatni raz miałem ten problem jakieś 2 miesiące temu. Poprzestawiałem sobie bios, bo się bawiłem i ucięło mi prawie jeden giga, a mam osiem. Teraz nie pamiętam, co przestawiłem w biosie, ale było to związane z biosem jeśli stawiasz nowy system to powinien widzieć bez problemu i wykorzystać całą dostępną pamięć.

W każdym biosie jest trochę inaczej i inne opcje trzeba przestawić, poprzednio miałem płytę od GIGABAYTA i też podczas zabawy z podkręcaniem, (pierwszy raz się z tym spotkałem) poprzestawiałem bios i system widział mi zaledwie 2,75GB a miałem 3 i był to właśnie windows7, XP widział pełną pamięć nie znalazłem rozwiązania w internecie, i sam musiałem przywrócić poprzednią konfigurację biosu. Dodam że reset biosu zworka nie dawał rezultatu. Dopiero wyciągniecie baterii od biosu i uruchomienie kilka razy komputer przywróciło mi wykrywanie pamięci w siódemce.

Proponuję jeszcze wyjąć baterie od biosu i po około 2-3min włączyć komputer bez baterii biosu.
    Mnie to pomogło, co prawda byłem i nadal jestem związany z AMD, ale twoja płyta też powinna zaskoczyć.

Tu masz przykład w moim przypadku to opcja, która już w tym temacie była poruszona:

vinyl919 napisał:
    Funkcja mapowania pamięci w biosie włączona?

EP31-DS3L wykryto pamięć ram 3,75 dostępne 2,50 EP31-DS3L wykryto pamięć ram 3,75 dostępne 2,50

Spróbuj znaleźć w biosie coś takiego: "Memory Hole" lub " Memory Remapping" lub połączenie wszystkich tych słów. Może, też być inaczej nazwana, ale w prawym okienku powinno być krótka notatka wyjaśniająca podaną opcje jeśli jest to wymagane. Te ustawienia będą w tym ukrytym menu.

Zastanawiam się jeszcze nad tm programem pamiętasz nazwę tego programu, co miał ci uciąć pamięć?

• #39 22 Mar 2015 15:48
    Artur34
    Poziom 14  

No, to zostaje jeszcze aktualizacja biosu.
    Do najnowszego wydanego przez producenta.

• #40 25 Mar 2015 09:20
    joe5555
    Poziom 5  

Aktualizowany był :)

Dodano po 40 [sekundy]:

I nić to nie dało rezultatów

Dodano po 2 [minuty]:

Inne Systemy widzi normalnie w systemie trzeba szukać ale już wszystko robiłem strony forum to tylko piszą że karta zintegrowana wył jak ja jej nie mam