Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Szukam trwałych żarówek do domu

24 Lut 2015 10:29 1020 9
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Hej!

  Wiem że temat może być trochę kontrowersyjny w czasach zachwytu ledami i innymi "eko" źródłami, ale może wręcz przeciwnie ;)

  Szukam porządnie wykonanych żarówek włóknowych, które poświecą długo. Mam kilka żarówek typowo dekoracyjnych (stylizowane bańki z długalaśnym włóknem) jednak dają one trochę za mało światła do normalnego użytkowania - używam ich do doświetlania (barwa światła jest boska!).

  Świetlówek nie znoszę, bo mam ich nadmiar w pracy - chcę źródła światła o możliwie naturalnym spektrum - może być żarówka wolframowa, ewentualnie halogen. Moc pobierana z sieci ma dla mnie drugorzędne znaczenie.

  Jeśli spotkaliście się z wysokiej jakości żarówkami włóknowymi - proszę podzielcie się źródłem, albo chociaż podpowiedzcie czego szukać. Nie wierzę że jestem jedynym dla którego barwa jest ważniejsza niż pseudoekologia ;)
 • Moderator
  Przyznam, że będzie trudno.
 • Specjalista elektryk
  Kiedyś nie spiskowali -
  Link
  Teraz jest zmowa "producentów"
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Witam,
  za pewne nic odkrywczego nie napiszę, ale ja rozwiązałem problem w nieco odmienny sposób. Otóż w miejscach, gdzie używam oświetlenia żarowego szeregowo z żarówką włączyłem termistor tzw. rozruchowy o rezystancji dobranej do mocy żarówek. Rozwiązanie to jest o tyle proste, że nie wymaga żadnej znaczącej ingerencji w istniejącą instalację. Żywotność żarówek wzrosła kilkukrotnie.
  Ponadto w starych opracowaniach czytałem (nie wiem, ile w tym prawdy obecnie), że żarówki głównego szeregu, małych mocy, tj do 40W wykonywane są jako "próżniowe". Dopiero większe moce posiadają w bańce gazy szlachetne, które znacząco wpływają na trwałość włókna.

  pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Spróbuj kupić żarówki halogenowe 230V, firmy Osram (E27). Na pudełku jest informacja, że produkowane są we Francji. Występują w wersji "PRO", czyli powinny działać około 2000 godzin (50000 włączeń). Ja zastosowałem wersje 57W, co odpowiada mocy zwykłych żarówek wynoszącej 75W.
  teskot napisał:
  Otóż w miejscach, gdzie używam oświetlenia żarowego szeregowo z żarówką włączyłem termistor tzw. rozruchowy o rezystancji dobranej do mocy żarówek.

  Zrobiłem tak samo... :-D Termistor NTC jako soft-start do żarówki.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Możesz jeszcze spróbować z żarówkami o napięciu 250V stosowane w sygnalizatorach świetlnych np. na kolei. Oczywiście przy napięciu 230 V będzie zauważalny mniejszy strumień światła, ale - jeżeli nie zależy Ci na poborze energii - możesz dołożyć źródeł.
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Admin Elektroenergetyka
  Jedyna firma, która moim zdaniem trzyma jeszcze poziom w produkcji żarówek to Helios. Warto się zapoznać z ich produktami.
  Polecam jako konserwator.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Spróbuj żarówek dźwigowych w/w firmy. Ponoć 8000h
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Dzięki za podpowiedzi!

  Spróbuję z tymi dźwigowymi Heliosa, faktycznie wyglądają solidnie. Kolejowe z tego co znalazłem mają inne mocowanie - nie bardzo widzi mi się przerabiać.

  wnoto napisał:
  ale co chcesz osiągnąć zmianą żarówek ? Masz problem z ich wymianą czy koszty wymian są spore ?


  Ostatnio wymieniam je przynajmniej raz w miesiącu. Koszty mniejsze niż nerwy - jedna z lamp wymaga sporo zachodu przy wymianie (za to jest "ładna"), druga natomiast mam wrażenie że przy następnej wymianie już się rozleci (też jest "śliczna" ale, "delikatna").

  A tak swoją to strasznie mi zęby zgrzytają jak zdycha żarówka... Mam sprzęty których wiek można liczyć w dekadach i nie ma co do nich pracy zarzutu, a żarówki zdychają jedna po drugiej - najzwyklej w świecie mnie to drażni...

  (określenia w cudzysłowie pochodzą od żony).

  Dziękuję wszystkim za pomoc!