Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taryfa G12 - jak sterować urządzeniami

wnoto 24 Lut 2015 11:40 1701 17
  • #1 24 Lut 2015 11:40
    wnoto
    Poziom 31  

Mam licznik elektroniczny z Taurona i taryfę G12.
    Chciałbym maksymalnie wykorzystać taryfę G12.

Jak można pobrać sygnał z licznika aby sterować urządzeniami.

Sposób z elektronicznymi sterownikami synchronizowanymi ręcznie znam ....
    zastanawiam się czy nie ma jakiegoś automatycznego.

• #2 24 Lut 2015 11:53
    Montrres
    Poziom 21  

Zwykła czasówka. Jedyna niedogodność to kontrola biegu zegara w liczniku i w naszym zegarze.
    Ewentualnie można licznik "odpytać" poprzez terminal i zwróci Ci on aktualną godzinę i datę. Do tego sterownik który ją rozpozna i załączy wybrane urządzenia. Moim zdaniem gra nie warta świeczki.
    Najprościej zegar z zaprogramowaną godziną i ustawionymi przedziałami załączania.
    Pozdrawiam!

• #3 24 Lut 2015 12:00
    wnoto
    Poziom 31  

No właśnie ta niedogodność mnie gnębi. Dodatkowo są taryfy G które uwzględniają wolne dni od pracy (święta) jako taryfę nocną. wtedy ręcznie programowana czasówka totalnie się nie sprawdza ...

Co masz na myśli pisząc "terminal" ?

• #4 24 Lut 2015 14:29
    Montrres
    Poziom 21  

Hyper terminal w systemie windows + głowica optyczna (interfejs elektryczny odpada ponieważ ZE zapewne nie zgodzi sie na podłączenie obcych urządzeń do transmisji danych).

Np wysyłając takie zapytanie "/?!" w terminalu do licznika, dostaniemy tzw listę podstawową IEC. Przeważnie jest to Data, godzina, zużycie na poszczególnych strefach i ewentualnie maksymalna moc.
    Oczywiście są liczniki z wyjściem "OC" które można wykożystać do takich potrzeb, ale jak znam życie to pewnie Twój takiej funkcjonalności nie ma.
    A jaki jest u Ciebie licznik obecnie?

• #6 24 Lut 2015 16:11
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Zapomnij, już kiedyś ZE popełniło błąd godząc się na sterowanie urządzeniami odbiorcy i teraz płaci za to słono.
    O czytaniu z licznika też nie ma mowy, inkasent zobaczy optozłącze to będziesz miał problem.

• #7 24 Lut 2015 16:14
    wnoto
    Poziom 31  

Ale to chyba tak byc nie może. Ich zegar (w liczniku) spieszy się o 7 minut i pewnie to będzie dalej rozjeżdzać się.
    A jak bedzie w przypadku gdy na sygnał urzadzenia mają się właczać bo jest "tani prąd" - na razie w Polsce tego chyba nie ma ... ale to już chyba niedługo.

• #8 24 Lut 2015 16:29
    Montrres
    Poziom 21  

=Grzegorz= napisał:
    inkasent zobaczy optozłącze to będziesz miał problem.

Ciekawe. Sam jeżdżę na układy półpośrednie do odczytu lub zmiany taryf i często mają założone odbiorcy (oczywiście Ci więksi) tzw strażnik mocy. Myślisz jak on czyta aktualną moc? Właśnie przez optozłącze. Pytanie czy się to opłaca bo uważam że w twoim przypadku absolutnie nie.
    Niestety liczniki 16EC ( 3r, 3gr i 3rn) mają to do siebie że ich zegary się mocno rozjeżdżają. Mam sporo tego na magazynie i wiem co mówię.
    Nestety nic nie poradzisz. Zegar który będziesz ręcznie synchronizował do zegara w liczniku to najtańsze i najprostsze z możliwych rozwiązań.

• #10 24 Lut 2015 17:27
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Montrres napisał:
    =Grzegorz= napisał:
    inkasent zobaczy optozłącze to będziesz miał problem.

Ciekawe. Sam jeżdżę na układy półpośrednie do odczytu lub zmiany taryf i często mają założone odbiorcy (oczywiście Ci więksi) tzw strażnik mocy. Myślisz jak on czyta aktualną moc? Właśnie przez optozłącze. Pytanie czy się to opłaca bo uważam że w twoim przypadku absolutnie nie.
    Niestety liczniki 16EC ( 3r, 3gr i 3rn) mają to do siebie że ich zegary się mocno rozjeżdżają. Mam sporo tego na magazynie i wiem co mówię.
    Nestety nic nie poradzisz. Zegar który będziesz ręcznie synchronizował do zegara w liczniku to najtańsze i najprostsze z możliwych rozwiązań.

ENERGA ENEA czy TAURON? Jaki odczyt masz na tych półpośrednich? stanowy profilowy czy zdalny?

Autor tematu jest z TAURON

Pafale tak mają, pozostaje zgłaszać, przyjadą ustawią godzinę i tak co kilka miesięcy jeśli ktoś jest skrupulatny :)

• #11 24 Lut 2015 20:51
    Jacek79
    spec od auto-elektro

=Grzegorz= napisał:
    Zapomnij, już kiedyś ZE popełniło błąd godząc się na sterowanie urządzeniami odbiorcy i teraz płaci za to słono.
    O czytaniu z licznika też nie ma mowy, inkasent zobaczy optozłącze to będziesz miał problem.

Podstawa prawna?

• #12 24 Lut 2015 21:34
    zbich70
    Specjalista elektryk

wnoto napisał:
    Ale to chyba tak byc nie może. Ich zegar (w liczniku) spieszy się o 7 minut i pewnie to będzie dalej rozjeżdzać się.

Gdzieś chyba jest zapisane jaka może być dopuszczalna odchyłka czasu.

Ale to może być mało istotne, jeśli napiszesz coś o odbiornikach pracujących w tańszej taryfie i czy pracują przez 100% tego czasu.
    Często ustawienie zegara własnego z większą tolerancją (opóźnieniem załączenia i przyspieszeniem wyłączenia) nie powoduje żadnych strat.
    Ale to zależy o jakie odbiorniki i jakie moce chodzi.

Jacek79 napisał:
    Podstawa prawna?

Ta sama co w przypadku magnesów, uszkodzeń plomb legalizacyjnych i innych prób manipulacji przy układzie pomiarowym.

• #13 25 Lut 2015 09:50
    wnoto
    Poziom 31  

Urządzenia to planowany bojler, klimatyzacja, wspomaganie ogrzewania gazowego ....

Idea jest taka aby max wykorzystać te 2 godziny dostępne w ciągu dnia i ... oczywiście da się to na osobne sterowniki dać ... ale w XXI wieku myślałem że możliwe jest to inaczej :(

• #14 25 Lut 2015 10:47
    TvWidget
    Poziom 30  

Mam też taryfę G12W. Na liczniku zaczepiłem taki czujnik:
    Przyklejony jest on taśmą dwustronnie klejącą do płyty z pleksi. Około 10 cm za nią znajduje się licznik. Nie mogłem przyczepić czujnika bezpośrednio do licznika, ponieważ odkręcenie płyty wymaga naruszenia plomb założonych przez ZE.
    Czujnik zlicza mignięcia diody LED i zapisuje pomiary w wewnętrznej pamięci. W każdej chwili można je odczytać np. przy pomocy typowego smartfona lub laptopa. Pozwala to rysować tego typu wykresy:
    Dzięki temu mogę zoptymalizować działanie różnych urządzeń. Jest to dość istotne ponieważ dom ogrzewany jest elektrycznie. Inkasent wielokrotnie odczytywał ten licznik i nie miał żadnych uwag.

• #15 25 Lut 2015 10:58
    zbich70
    Specjalista elektryk

TvWidget napisał:
    Czujnik zlicza mignięcia diody LED i zapisuje pomiary w wewnętrznej pamięci.

A dioda LED miga inaczej w czasie trwania taryfy droższej i inaczej w tańszej ?
    Czy Twój czujnik to rejestruje ?

• #16 25 Lut 2015 11:13
    wnoto
    Poziom 31  

Ta płyta pleksi to jest Twoja czy to ZE założył ?

Dodano po 3 [minuty]:

Fajne te wykresy !!!

Czy od Ze można dostać podobne wykresy ? Które liczniki zapamiętują takie dane ? Jak długo trzymana jest taka historia ?

• #17 25 Lut 2015 11:45
    scalok
    Poziom 30  

wnoto napisał:
    Ta płyta pleksi to jest Twoja czy to ZE założył ?

Dodano po 3 [minuty]:

Fajne te wykresy !!!

Czy od Ze można dostać podobne wykresy ? Które liczniki zapamiętują takie dane ? Jak długo trzymana jest taka historia ?

http://i-node.pl/i-node/inode-energy-meter/

• #18 25 Lut 2015 11:47
    TvWidget
    Poziom 30  

Płyta założył ZE. Jest ona zaplombowana. Za nią znajduje się wszytko do czego nie mam dostępu.

Wszytko robi ten żółty krążek widoczny na zdjęciu. Wystarczy go tak przykleić aby "widział" tą migającą na czerwono diodę LED w liczniku. Dane pomiarowe są zapisywane co 1 min. w wewnętrznej pamięci. W każdej chwili można je przez Bluetooth odczytać i dowolnie analizować. Jak ktoś potrzebuje to są one również dostępne on-line.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME