Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie włącza się po podpięciu drukarki.

JACEKJACA 24 Lut 2015 11:53 819 4
  • #1 24 Lut 2015 11:53
    JACEKJACA
    Poziom 8  

Spis treści:
    1) Specyfikacja komputera
    2) Jak doszło do awarii
    3) Co się dzieje z komputerem po awarii
    4) Co zostało sprawdzone
    Tematów podobnych znalazłem na forum prawie 8000 ale po kilku dniach poszukiwań nie znalazłem rozwiązania problemu. Więc zakładam nowy temat i mam nadzieję, że uda mi się dzięki pomocy szanownych forumowiczów naprawić płytę i mieć z tego dziką przyjemność.

Adt.1 Specyfikacja komputera.
    -Płyta asus m2n sli delux
    -Ram kingston ddr2 w dwóch kościach
    -Karta graficzna Ge Force 8800gts
    -Dysk Segate 250 GB
    -Procesor Athlon X2 6400+
    -Zasilacz Corsair XH550

Adt.2 Jak doszło do awarii.
    Komputer był włączony drukarka podpięta kablem usb, kabel zasilania 230v drukarki był odpięty. W momencie, kiedy włożyłem kabel zasilający do drukarki komputer wyłączył się i już nie udało się go uruchomić.

Adt.3 Co się dzieje z komputerem po awarii.
    Po przyciśnięciu power wszystkie wiatraki ( zasilacz, procesor, karta) zaczynają kręcić, ale nie słychać żadnego sygnału z buzzera i bios się nie ładuje.
    Adt.4 Co zostało sprawdzone.
    1. Zasilacz- napięcia w porządku wiatraki kręcą po podłączeniu do innego komputera wszystko działa bez zastrzeżeń.
    2. Urządzenia - (karta graficzna, karta sieciowa, ram, dysk, napęd dvd) wszystko wyjąłem, ale żadnej reakcji nie było, żadnego piszczenia i sygnału, że czegoś brakuje (buzzer sprawny).
    3. Pomiar rezystancji na wtyczce 24 pin wykazał rezystancję 20 Ohm na linii 3.3V, 600ohm na linii 5v i nieskończoność na linii 12v.
    4. Po wylutowaniu mostka południowego rezystancja na linii 3.3 V nadal 20 Ohm
    5. Żadnych widocznych upaleń uszkodzeń na płycie nic się nie grzeje ponad miarę.
    6. Rezystancja na mofetach dren +bramka lub dren + źródło albo w granicach 200ohm albo nieskończoność. (Nie pokusiłem się o wylutowanie każdego z osobna, aby sprawdzić prawidłowo czy działa).
    I w tym miejscu skończyły mi się pomysły i wiedza zaczerpnięta wyłącznie z forum, co można sprawdzić dalej.

0 4
  • #2 24 Lut 2015 12:15
    diseasekowalski
    Poziom 35  

Gniazda usb oczywiście sprawdziłeś i nie są uszkodzone? Ani mechanicznie ani elektrycznie?

0
  • #3 24 Lut 2015 13:18
    JACEKJACA
    Poziom 8  

Sprawdziłem, a te z przedniego panelu nawet odłączyłem. Sprawdziłem też rezystancje według opisu znalezionego na forum i nic nie wzbudziło żadnych podejrzeń.

0
  • #4 20 Mar 2015 12:13
    JACEKJACA
    Poziom 8  

W tym miejscu znalazłem zwarcie, po wylutowaniu zwarcie na linii 3.3v nie ustąpiło i na padach od wylutowanego elementu też jest zwarcie, sam element nie zwiera. Może ma ktoś schemat żeby nie szukać w ciemno.

0
  • #5 21 Mar 2015 19:28
    JACEKJACA
    Poziom 8  

Na sprawnej płycie też jest zwarcie więc to nie jest przyczyna problemów.

Dodano po 6 [minuty]:

Pytanie brzmi czy zwarcie na panelu przednim może spowodować, że bios się nie uruchomi.
    Sprawa wygląda tak, kupiłem druga identyczną płytę główną. Sprawdziłem rezystancję na linii 3.3V było ponad 200ohm. Na uszkodzonej jest 25ohm. Podłączyłem procek, ram, grafikę i sprawdziłem czy komputer ruszy, wszystko poszło bez problemu. Przykręciłem płytę do obudowy podłączyłem wszystko i lipa komputer nie wstaje. Sprawdziłem jeszcze raz czy nie ma zwarcia na gniazdach usb nic nie znalazłem. Natomiast rezystancja na 3.3v spadła do 50ohm już myślałem, że upiekłem drugą płytę. Ale nie, odłączyłem wszystko i komputer ruszył, następnie zacząłem podłączać po jednym urządzeniu i tak włączyłem wszystko i komputer działa.

Mam jeszcze jedno pytanie na dole płyty po prawej od zielonej diody sygnalizującej zasilanie jest tranzystor, gs1085ld to-252 lub nikos l1085dg da6831b05. Nigdzie nie mogę dostać takich, a na uszkodzonej płycie trochę się grzeje. Na razie ustaliłem że Vin =5v Vaut=3,3v (V z pomiarów) 3A , tylko nie wiem czy ma być z regulacją czy bez, żeby dobrać zamiennik. Mile widziany link gdzie można taki kupić.( Po wylutowaniu tranzystora dioda zasilania przestaje świecić.)

0