Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora/Ws-704 - Preamp nie puszcza lewego kanału

24 Lut 2015 18:36 1419 8
 • Poziom 16  
  Sprzęcik rzadko używany awaria objawia się mocnym wyciszeniem i "spłaszczeniem" lewego kanały ale po wciśnięciu default - ominięcie przedwzmacniacza kanały grają identycznie . Główny podejrzany preamp może ktoś podpowie coś dokładniej ? Gdzie szukać sprawcy ?
 • Poziom 42  
  Uszkodzenie znajduje się prawdopodobnie na tej płytce na której jest układ IC201 oraz potencjometry barwy tonu. Jest też możliwe że częściowo uszkodzony jest układ IC104.
  Ponieważ sprawdzanie od czegoś trzeba zacząć to zmierz na początek napięcia na wszystkich wyprowadzeniach IC201.
 • Poziom 16  
  Nożka
  4-8 31v

  reszta 16v
  1-4
  4-7
  4-6
  4-5
  1-8
  1-4
  2-4
  2-8
  3-4
  2-8

  Duże kondy posprawdzane i w normie
 • Spec od sprzętu Unitra
  archeolog napisał:
  Duże kondy posprawdzane i w normie
  A małe to co?
 • Poziom 42  
  SlawekKedra napisał:
  Nożka
  4-8 31v

  Te napięcia to nie tak należy mierzyć. Ujemny kabel miernika należy podłączyć do masy a dodatnim mierzyć po kolei. Nóżka 3 i 5 jest połączona bezpośrednio z masą tak więc może być użyta jako masa do podłączenia ujemnego kabla miernika.
 • Poziom 16  
  Dodam jeszcze że awaria pojawia się po chwili po nagrzaniu , ale jeżeli wzmak ostygnie i zostaną podpięte tylko słuchawki awaria się nie ujawnia ?
 • Poziom 40  
  Taką usterkę to naprawiasz za pomocą oscyloskopu (bardzo ambitne) lub kawałka przewodu (mniej ambitne) Tego bardziej ambitnego nie opisuje wystarczy umieć posługiwać się oscyloskopem. Drugie jest prostsze ale wymaga opisu. Sterujesz tylko poprawnie działający kanał. Kanał uszkodzony nie jest sterowany. Przewodem zwierasz identyczne punktu obu kanałów którymi przechodzi sygnał m.cz np ślizgacze potencjometru siły głosu, bazy tranzystorów. Teraz logiczne myślenie. Sterujesz z dobrego kanału i słyszysz jest OK cofasz się "do tyłu" do momentu aż usłyszysz głos z usterką. No i już wiesz w jakim fragmencie szukać. Podejrzewam, że uszkodzony będzie kondensator. Jeśli nie masz wiele wiedzy na temat budowy wzmacniacza i nie wiesz co zwierać, nie masz umiejętności czytania schematu pozostają inne metody. Metoda dotyczy przedwzmacniaczy do końcówki mocy zdecydowanie nie polecam.
 • Poziom 34  
  Przy uproszczonej metodzie szukania m.cz. "na przewód", oczywiście należy pamiętać o dodaniu w szeregu z przewodem kondensatora odsprzęgającego składową stałą. Pojemność od 470nF do 1µF.
 • Poziom 40  
  Ja pisałem o zwieraniu identycznych punktów wzmacniacza gdzie składowa stała powinna być identyczna lub przyblizona. Oczywiście zgadzam się, że można (a nawet trzeba) zastosować kondensator.