Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

asus P5Q-SE/R - czwarty bank pamięci przestał działać

24 Lut 2015 20:09 765 11
  • Poziom 16  
    Witam.
    Posiadam płytę asusa P5Q-SE/R. Zmieniłem zasilacz na BeQuiet 630W bo poprzedni modecom feel 400W zaczął powodować restarty. Idąc za ciosem postanowiłem zmienić trochę innych gratów, bo wszystko po zmianie zasilacza działało poprawnie. Dual Core 2,5 zmieniłem na C2D E8500 (3,16GHz)i oemowe chłodzenie na arctic freeze coś tam (dość pokaźne). Po zmianie oraz oczywiście wyczyszczeniu RTC_RAM, płyta się włączała, ale ekran pozostawał czarny, brak pików POST. Doszedłem do tego, że problem spowodowany jest przez RAM (który do tej pory bdb pracował). Są to 4 kostki 2GB geil 1066MHz 5-5-5-15. Po dalszych eksperymentach wyszło na jaw, że ram jest OK, a problem jest z ostatnim bankiem pamięci. Zarówno na 1066MHz, jak i na 800Mhz jak włożę do niego czwartą kość, komputer przestaje się uruchamiać. Nie możliwe abym uszkodził bank fizycznie. Mało tego! Po zmianie z powrotem na dual core jest ten sam problem. Na 3 kościach jest OK. CPU-Z pokazuje w SPD dla kości 1,6V. Na samej kości na naklejce jest 2,2-2,4V. Obecnie 3 z nich chodzą na 2,3V (maks płyty), stabilnie, nawet pozwalają się delikatnie podkręcić, ale czwarty bank (oznaczony jako B2) od razu uśmierca komputer. Spotkał się ktoś z tym? Szkoda mi RAMu trzymać w szufladzie...
  • PCBway

• Poziom 43  
    Przywróć ustawienia domyślne Biosu (żadnego OC) i sprawdź wtedy.
  • PCBway
  • Poziom 16  
    Nie, no oczywiście od tego zaczynałem. Zarówno na deflautowych, jak i skręconych w dół 4bank nie działa. Po zmianie z powrotem na dual core o dziwo też. Obecnie mam C2D i E8500 i 3x2GB i jest OK. Może trzeba gdzieś dołożyć napięcia aby 4ta kość ruszyła? (NB?)

• Poziom 43  
    Gdy włożysz tylko jeden moduł do tego banku (reszta nie obsadzona) to działa?
    Czyściłeś sam bank (styki, np. za pomocą kartki)?
  • Poziom 16  
    W sumie tylko 1 kość na 4tym banku to nie. Ale gdy do czwartego banku wkładam trzecią kość, to już wisi. Przedmuchiwałem sprężonym powietrzem, ale to raczej nie to: przestało działać po zmianie na C2D. Wydaje mi się, że opcje są dwie:
    - przy zakładaniu wiatraka, PCB się ugięło i strzeliła jakaś ścieżka i bank fizycznie nie sprawny-temat do zamknięcia.
    - przy zmianie na C2D mobo przestawiło wartość jakiegoś domyślnego parametru...
    Kości mają na sobie w roli ozdoby zamontowane po dwie malutkie jasne czerwone diodki LED. Po obsadzeniu 4ego banku wszystkie się palą.

• Poziom 43  
    mroova81 napisał:
    W sumie tylko 1 kość na 4tym banku to nie. Ale gdy do czwartego banku wkładam trzecią kość, to już wisi.

Możesz napisać to jaśniej, ponieważ nic z tego nie wynika?
    Pytałem czy po włożeniu jakiejkolwiek kości w ten bank płyta startuje?
  • Poziom 16  
    Próbowałem tak:
    <+><+><+><+> nie działa
    <+><+><-><+> nie działa
    <+><-><-><+> nie działa
    <+><-><-><-> działa
    <+><+><-><-> działa
    <+><+><+><-> działa
    <-><-><-><+> nie próbowałem
  • Poziom 12  
    Wyciągnij procesor i przeczyść piny.
    Skoro po zmianie procesora tak się zaczęło dziać to na 90% coś z nim jest na rzeczy.
  • Pomocny post

Poziom 43  
    mroova81 napisał:
    <-><-><-><+> nie próbowałem

Więc sprawdź na każdej pamięci po kolei.
  • Poziom 16  
    Sprawdzę, ale to nie kości. W powyższych konfiguracjach, obojętnie którą wkładam do czwartego banku, komp umiera. Obojętnie które obsadzone w pierwszych trzech działają. Odezwę się później, jak wrócę do domu. Na razie dzięki za zainteresowanie!
    stybydyby napisał:
    Wyciągnij procesor i przeczyść piny.
    Skoro po zmianie procesora tak się zaczęło dziać to na 90% coś z nim jest na rzeczy.

To również robiłem kilkukrotnie. Chyba, że w LGA775 idzie wygiąć nóżkę upuszczając procka z 5mm, to może to...
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Sprawdź jak wyglądają kondensatory na płycie. I czy nic nie jest upalone. Dotknij radiatora chipsetu. Może się nagrzewa za bardzo i przy 4 kościach nie wyrabia.
    Ewentualności są takie że albo proc albo płyta. W sumie i tak jednostka dosyć stara więc będziesz wymieniał.
    6 a 8gb dużej różnicy ci nie zrobi i tak ;/
  • Poziom 16  
    Dzięki pany! Zacząłem żonglować tymi kościami i podobny problem pojawił się na slocie drugim. Coś nie łączyło. Jak uruchomiłem w końcu wyjściowo trzy pierwsze obsadziłem ten nieszczęsny czwarty, dopukłem gumowym młotkiem ;), pogmerałem na boki i ruszyło całe 8GB. Także winą muszę obarczyć plastikowe sloty: żółte są nieco za ciasne, a czarne nieco za luźne, ale na szczęście gitara zagrała.