Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o bojler elektryczny

patryk.p84 24 Lut 2015 23:10 2367 9
  • #1 24 Lut 2015 23:10
    patryk.p84
    Poziom 8  

Na wstępie zaznaczę że mieszkam w mieszkaniu/apartamencie (jak zwał tak zwał :wink: ) w Irlandii. Niedawno się do niego przeprowadziliśmy. Jak to w Irlandii woda jest grzana przez bojler elektryczny, ogrzewanie mieszkania odbywa się bez wykorzystania wody - grzejniki są elektryczne. Tylko że dziś coś mnie podkusiło zajrzeć dokładnie do schowka gdzie jest bojler i okazało się że bojler jest odkryty od góry i widać wodę. I tutaj nieco się zmartwiłem, czy przypadkiem ja tej wody w której mogą pływać różne zwłoki insektów i jakieś inne śmieci nie piję.... Sam nie wiem co myśleć, może to tak ma być i to nie jest woda wprowadzana do kranów... Zamieszczam poniżej parę zdjęć bojlera, nie powinien on być zakryty?
    Pytanie o bojler elektryczny Pytanie o bojler elektryczny Pytanie o bojler elektryczny Pytanie o bojler elektryczny Pytanie o bojler elektryczny Pytanie o bojler elektryczny

0 9
  • #2 24 Lut 2015 23:44
    leszek-56
    Poziom 19  

Konstrukcja jak na nasze warunki jest dziwna, ale może co kraj to obyczaj .Co do żyjątek to bojler powinien raz w tygodniu być przegrzany mocniej aby zabić ewentualne bakterie. Ponadto jeśli pić wodę z kranu to lepiej zimną albo przegotowaną. A twój bojler chyba jest przewymiarowany nie wiem dla ilu osób jest ale wygląda dużo za duży. Na pewno przykryć by nie zaszkodziło a wcześniej spuścić wodę i go wymyć. Wymieniać na typ zamknięty raczej nie będziesz więc zostaje ci tylko go polubić.

0
  • #3 24 Lut 2015 23:51
    miroix
    Poziom 20  

Jak sama nazwa wskazuje bojler elektryczny grzeje wodę i w zasadzie tyle, a czy to pijesz? tam gdzie leci z kranu ciepła woda zapewne jest doprowadzona z tego właśnie bojlera, chyba że woda do celów spożywczych czyli w kuchni grzana jest inaczej, jeżeli nie to mam dla ciebie złą wiadomość, jeśli używasz do celów spożywczych wodę ciepłą to niestety ale to jest ta woda z robaczkami :|
    Nie znam warunków budowy instalacji w danym kraju ale bojler co najmniej można przykryć a samą wodę co jakiś czas porządnie podgrzać celem pozbycia się ewentualnych bakterii. Można też pomyśleć o zbiorniku zamkniętym. Zamontować filtr na kranie. A w pierwszej kolejności obejrzeć dokładnie, iść za rurami może gdzieś jakiś filtr jest. Zajrzyj do środka może to jest jako wymiennik a w środku ma wężownice bo te rurki jakoś dziwnie idą wysoko.

0
  • #4 25 Lut 2015 00:15
    homjan

Poziom 2  

Witam moja córka mieszka w Szkocji i mieszkała już w trzech różnych mieszkaniach ja będąc u niej za każdym razem chcąc coś zrobić znajdowałem w schowkach właśnie takie dziwne instalacje. jakieś bojlery zbiorniki widać że poprzerabiane częściowo czynne częściowo nie ale na twoim miejscu nie zabierał bym się za opróżnianie czy mycie tylko na podstawie prześledzenia przebiegu rur dochodzących i odchodzących postaraj sie ustalić funkcję tego badziewia. Może to być naczynie wzbiorcze do nieczynnego centralnego ogrzewania ale jak mieszkasz na ostatnim piętrze to może ono zasilać centralne na niższych kondygnacjach lepiej tego nie ruszać a przy okazji wypytać konserwatora z administracji.
    Pozdrawiam Janusz

0
  • #5 25 Lut 2015 02:02
    patryk.p84
    Poziom 8  

Nie no właściwie to do celów spożywczych to zimną lejemy. To na pewno nie jest zbiornik dla centralnego ogrzewania bo tak jak mówiłem tutaj są grzejniki elektryczne (w Irlandii w apartamentach to ze świecą szukać innego systemu). Ma on 2 grzałki i 2 sterowniki - zdjęcie poniżej.
    Pytanie o bojler elektryczny
    Jeden sterownik jest odpowiedzialny za całość a 2 za mniejszą ilość (podpisane: "bath" oraz "sink" czyli "kąpiel" oraz "zlew").
    Mieszkanie nie jest nasze tylko wynajmowane więc sam tam nic nie będę robił bo się jeszcze landlady coś nie spodoba ale spróbuje z nią pogadać może kogoś przyśle do czyszczenia albo przynajmniej do zatkania go. Co do podgrzania, rozumiem żeby w moim przypadku włączyć sterownikiem "bath" na dłuższy czas? Całą noc czy wystarczy godzina/dwie/trzy?
    I bardzo dziękuję za szybki odzew.
    Pozdrawiam,
    Patryk

Edit:
    Wężownice czyli woda w bojlerze tylko przekazuje ciepło do na spiralną konstrukcje rur którymi leci woda docelowa? Jeżeli to o to chodzi to chyba nie... Sam nie wiem, nawet nie ma jak zobaczyć co to jest bo w miejscu naklejki z informacjami jest wyrwany cały płat pianki izolacyjnej.... A ta rura która leci na samą górę to chyba ma doprowadzać zimną wodę? Ale nie no jak... zimna woda powinna być doprowadzona chyba od dołu? Jutro w dzień tam troszkę jeszcze zerknę tylko że cholernie trudny dostęp jest na samą górę...

0
  • #6 25 Lut 2015 02:14
    miroix
    Poziom 20  

http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella_pneumophila
    http://www.e-instalacje.pl/a/3244,bakterie-legionella-w-instalacjach
    Jak najgorętsza jak najdłużej i taką gorącą przepuścić przez wszystkie krany.

patryk.p84 napisał:
    Wężownice czyli woda w bojlerze tylko przekazuje ciepło do na spiralną konstrukcje rur którymi leci woda docelowa?

Tak bo dziwnie są umieiscowione te miedziane rurki z zaworami wchodzące w połowie.
    patryk.p84 napisał:
    zimna woda powinna być doprowadzona chyba od dołu?

W tym wypadku niekoniecznie, woda może być podawana od góry co w sumie nie wykluczyło by że to jest wymiennik, chyba że to jest tak zrobione że woda która odparowuje jest uzupełniana i dlatego tam jest pływak, ale to tylko domysły.
    Na spokojnie posprawdzasz i będziesz wiedział co z czym i dlaczego.
    Sam jestem ciekawy więc jak sprawdzisz to daj znać.

0
  • #7 25 Lut 2015 02:49
    patryk.p84
    Poziom 8  

Nie daje mi to spokoju i jeszcze teraz tam popatrzyłem troszkę i wnioski:
    Jak popatrzycie na zdjęci widać w którym miejscu bojler jest dosztukowany. Powyżej tego miejsca jest zbiornik na zimną wodę który zasila spłuczkę do sedesu, wannę i umywalkę. Woda do tego zbiornika jest doprowadzona na samej górze gdzieś ze ściany. Wydaje mi się że tą rurą od góry w dół do właściwego bojlera jest doprowadzona woda zimna z tego zbiornika - EDIT : jeszcze raz sprawdziłem i wlot do tej rurki co leci od samej góry po zbiorniku w dół znajduje się powyżej tafli wody więc nie zasila bojlera właściwego, widać wlot na jednym ze zdjęć zrobionych górze zbiornika, jednakże zbiornik ten na 100% zasila bojler właściwy. Rurką na samym dole tego zbiornika jest odprowadzona woda bezpośrednio do spłuczki. Zimna woda do umywalki i wanny doprowadzona jest też z tego zbiornika poprzez pompę która jest widoczna na zdjęciach (pompa jest 2 obiegowa, lewy odpowiada za wodę ciepłą a prawy właśnie za wodę zimną dla wanny i umywalki). Na cholerę to jest tak rozwiązane? Po co jest ten zbiornik pośredni, nie mogłaby być woda bezpośrednio z głównego węzła od razu do bojlera tak jak to jest w kuchni do zlewu idzie woda zimna bezpośrednio? No bo cholera jasna jak podgrzeję porządnie wodę w bojlerze to tylko jego "wysterylizuję" a żyjątka ze zbiornika z góry i tak mi przepłyną w dół do bojlera potem..... Jutro to jeszcze wszystko postaram się ogarnąć na tyle na ile będę w stanie...

0
  • #8 25 Lut 2015 02:59
    miroix
    Poziom 20  

Ze strony http://www.forumsep.pl/printview.php?t=5989&start=15
    Powinno ci to coś podpowiedzieć bo faktycznie troszkę to dla nieobeznanego z tą wysoce rozwinięta techniką jest zagmatwane, czytam co opisujesz i tak jak dla większości jest to dziwne rozwiązanie.A i do tego te sterowniki czasowe. Ale masz to na wyciągniecie ręki więc zapewne to rozpracujesz. :)

''Kwestia ilości ciepłej wody jest rozwiązana w Irlandii w taki sposób, że bojler posiada drugą grzałkę w swej dolnej części. W mieszkaniach posiadających dwie taryfy sterowanie rozwiązane jest tak, że dolna grzałka grzeje tylko w nocy zaś górną możemy włączyć o dowolnej porze na dowolny czas nie przekraczający jednorazowo dwóch godzin.

Natomiast jeżeli jest tylko jedna taryfa, to grzałki te poprzedza rodzaj wyłącznika schodowego pozwalającego na pracę tylko jednej grzałki. Wyłącznik ten (w różnych wersjach) oznaczony jest napisami SINK i BATH (zlew i wanna).
    Czyli w pozycji SINK pracuje górna grzałka grzejąca mniejszą ilość wody, zaś w pozycji BATH pracuje dolna grzałka grzejąca tej wody prawie trzy razy więcej.
    Oczywiście wyłącznik ten może pracować z różnymi wersjami programatorów.
    Nie ma jednak żadnej możliwości regulacji temperatury wody, bowiem wmontowane fabrycznie i połączone z grzałkami termostaty mają za zadanie tylko uniemożliwienie zagotowania się wody. Co zresztą niczym nie grozi, ponieważ cała hydraulika pracuje pracuje w układzie otwartym.''

0
  • #9 25 Lut 2015 03:32
    patryk.p84
    Poziom 8  

@miroix samo sterowanie tym podgrzewaczem ja rozumiem, tu jest kwestia tego że mnie się zawsze wydawało że bojler to proste urządzenie do którego doprowadzana jest zimna woda z wodociągów bezpośrednio i że jest on szczelnie zamknięty. No i sam bojler pewnie jest zamknięty tyle że zimna woda do niego nie jest doprowadzona bezpośrednio z wodociągów tylko jeszcze musi po drodze dać się napić pajączkowi, muszce, komarkowi. Irlandczycy są mili itd ale nie spodziewałem się że tu w składziku będę miał rezerwat dla "dzikich zwierząt" z wodopojem.

0
  • #10 25 Lut 2015 13:23
    miroix
    Poziom 20  

Czyli z tego co piszesz wygląda na to ze ten zbiornik jest jakoś podzielony? na część zamkniętą i wodopój?.
    Jak już odkryjesz jak to jest zrobione to napisz jestem bardzo ciekaw i zapewne koledzy czytający też.

0