Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co zamiast dzwonka w tablicy bezpieczników?

25 Lut 2015 00:27 6450 20
  • Poziom 15  
    Gong zamiast dzwonka w tablicy rozdzielczej mojego mieszkania. Chodzi o to, że po wymianie instalacji elektryk wpiął w skrzynkę dzwonek, który raczej nadaje się na korytarz szkolny (80 dB) niż do M-3! Proszę o radę czym to zastąpić aby gość, który dzwoni do drzwi też się już nie wystraszał :)

A mówią na to dzwonek modułowy/ tablicowy/ na szynę 230 V. Nie dość, że drogie jak diabli to wyjatkowo "nieekologiczne" :)

• Poziom 43  
    Model tego dzwonka?
    Nie ma na nim żadnego pokrętła służącego do regulacji natężenia dźwięku?
  • Poziom 15  
    sosarek napisał:
    Model tego dzwonka?
    Nie ma na nim żadnego pokrętła służącego do regulacji natężenia dźwięku?

Hmm, to jest bloczek, który nie różni się niczym od "baterii" wyłączników nadprądowych w szeregu poza oczywiście "kratką głosnikową" :)

To Legrand 041 07]Link

• Poziom 43  
    W takim razie pozostaje Ci chyba tylko zaklejenie otworów w celu zmniejszenia jego efektywności.
  • Poziom 15  
    sosarek napisał:
    W takim razie pozostaje Ci chyba tylko zaklejenie otworów w celu zmniejszenia jego efektywności.

Byłbym wdzięczny za bardziej "dorosłe" porady :)

• Poziom 43  
    zwrotnica napisał:
    Byłbym wdzięczny za bardziej "dorosłe" porady :)

Jeśli producent nie przewidział żadnej regulacji może to okazać się jedyną opcją (poza wymianą na coś innego). Zabawa w obniżanie napięcia także niewiele tu zmieni.
  • Poziom 15  
    Czym zastąpić dzwonek tablicowy, modułowy? Gong a może jest na rynku jakiś moduł elektroniczny na wymianę?
    Przypominam się z problemem. Załączam fotkę tab. bezp.
    Taki dzwonek to chyba raczej do warsztatu niż do mieszkania :|
  • Moderator Energetycy
    Załóż taki - nie będzie problemu :

• Poziom 37  
    Nie wiem co on ma w środku ale jak przetwornik piezo elektryczny to można by spróbować z rezystorami by ograniczyć prąd.
    Tak zrobiłem z sygnalizacją alarmową by nie wyła strasznie głośno i nie denerwowała sąsiadów to w szereg wstawiłem rezystor. Syrena wyje ale o połowę ciszej. Dobrałem eksperymentalnie. Zaś w twoim wypadku to chyba pozostanie opcja wymiany na inny chyba że jesteś elektronikiem i masz pudełko rezystorów do eksperymentów.
  • Poziom 15  
    elpapiotr napisał:
    Załóż taki - nie będzie problemu : ...

A z czym nie będzie problemu, z dzwonieniem? Czym się różnią? Ten twój nie robi głośne "drrrryń-drrrryń-drrrryń" czy może w ogóle nie "drynda"?! :D

Dodano po 5 [minuty]:

zdzisiek1979 napisał:
    .. spróbować z rezystorami by ograniczyć prąd

spróbuję
    kiedyś robiłem ściemniacz z ... diody
    byle jaki bo byle jaki ale spełniał swoja "prowizoryczną" funkcję chyba z 6 lat :D
    czy z diodą też można?
  • Moderator Energetycy
    Porównaj natężenie dźwięku jednego i drugiego, to się dowiesz.
  • Poziom 15  
    elpapiotr napisał:
    Porównaj natężenie dźwięku jednego i drugiego, to się dowiesz.

sugerujesz abym wydał kolejne 5 dych dla zabawy?
    no to dziękuję za takie "porady"
  • Moderator Energetycy
    Po co wydawać ?
    Może by tak pofatygować się do hurtowni, niech podłączą oba i sprawa wyjaśniona.
    W innym przypadku wytłumić dzwonek i po kłopocie.
  • Poziom 15  
    elpapiotr napisał:
    Po co wydawać ?
    Może by tak pofatygować się do hurtowni, niech podłączą oba i sprawa wyjaśniona.
    W innym przypadku wytłumić dzwonek i po kłopocie.

To też jest jakaś myśl, dzięki, ale trochę krępujące zadanie. Pomyślę.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli to jest bardziej krępujące od założenia wątku w dziale o elektronice, o temacie "jaki rezystor i gdzie wstawić", to ja gratuluję problemu... Porządne hurtownie elektryczne mają w swojej ofercie przynajmniej 10 różnych rodzajów dostępnych od ręki i sprawdzenie "jak to gra" zajmuje średnio 3 minuty.
  • Poziom 39  
    Może i to samo widziałem na obiekcie.
    W rozdzielnicy znajdował się jeszcze ........ rozdzielacz TV kablówki.

• Poziom 43  
    CYRUS2 napisał:
    Może i to samo widziałem na obiekcie.

Morze jest szeroki i głębokie.
    CYRUS2 napisał:
    W rozdzielnicy znajdował się jeszcze ........ rozdzielacz TV kablówki.

Ni i co to ma wspólnego z tematem?
    @zwrotnica Jak napisali Koledzy @elpapiotr i @pol102 - hurtownia to najszybsza opcja.
  • Poziom 15  
    pol102 napisał:
    Jeśli to jest bardziej krępujące od założenia wątku w dziale o elektronice, o temacie "jaki rezystor i gdzie wstawić", to ja gratuluję problemu... Porządne hurtownie elektryczne mają w swojej ofercie przynajmniej 10 różnych rodzajów dostępnych od ręki i sprawdzenie "jak to gra" zajmuje średnio 3 minuty.

Gadają i gadaja i gadają i ... nie wiadomo o czym. A w hurtowniach też są tylko dzwonki! Takie same typu "dryń-dryń" tylko różnych firm!

Czy rzeczywiście tak trudne pytanie zadaję na forum fachowców (podobno), że nie znajdzie się ani jeden, który zdolny jest pojąć, że nie chodzi o dzwonek lecz coś zastępczego spełniającego podobną funkcję? Może warto napisać "nie wiem" albo "nie ma" żeby złapać te 2 punkciki jeśli o to tylko chodzi zamiast tworzyć sztuczny klimat "wiedzy" :D

Moderowany przez gulson:

3.1.9. Nie obrażaj drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• Poziom 30  
    Tylko powiedz kolego, jak można od lutego nie rozwiązać tak błahego problemu?
    W mojej miejscowości mam sklep w którym jest tablica z dzwonkami, klient może sobie każdy przetestować. Oczywiście są to dzwonki nie na szynę DIN.
    Wyprowadź przewód i zamontuj dzwonek z melodyjką.
    I nie kpij z ludzi którzy starają Ci się pomóc.
  • Poziom 15  
    Gong zamiast dzwonka w tablicy rozdzielczej mojego mieszkania. Chodzi o to, że po wymianie instalacji elektryk wpiął w skrzynkę dzwonek, który raczej nadaje się na korytarz szkolny (80 dB) niż do M-3! Proszę o radę czym to zastąpić?

To nie może być dzwonek alarmowy lecz jakiś delikatny sygnalizator (gong/melodyjka) na szynę DIN.

Dla jasności - nie oczekuję porad typu "idź do sklepu", "podłącz osobno normalny dzwonek", "porównaj z innymi dzwonkami" czy "dlaczego dotąd nie rozwiązałeś problemu?"

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Magia i czas na zamknięcie, nie widzę powodów by temat dalej drążyć = Co zamiast dzwonka w tablicy bezpieczników?