Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wrażliwość AVR`ów na tętnienia zasilania

17 Maj 2005 17:05 1257 9
 • Poziom 10  
  Witam
  Czy ktoś może wie czy mikrokontroler AT90S1200 może pracować przy nie stabilizowanym napięciu zasilania ?
  Chdzi mi głównie o to czy tętnienia (100Hz) nie powodują dziwnego zachowania np. resetowania sie itp.

  Pozdrawiam
  Tomek
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zależy jak silne są to tętnienia, jeżeli chcesz tylko wyprostować napięcie przemienne, to będzie się jak najbardziej resetował i zgłupieje, dlatego względna stablizacja jeden kondensator większej pojemności jest potrzebny, takie tętnienie nie może występować w chwili programowania układu, dlatego chociaż na czas programowania napięcie powinno być bardzo stabilne, skok o 0,3 -0,5V w trakcie programowania ubije procesor
 • Poziom 10  
  Zamierzam zasilać układ napięciem przemiennym 3,15V co po wyprostowaniu powinno dać jakieś 3,45V (prostownik z 2 diodami wykorzystujący symetryczne uzwojenia trafa). Jak podaje producent AT90S1200 w wersji 4MHz pracuje już od 2,7V więc chyba powinno działać. Szacuję ,że całkowity pobór prądu z zasilacza nie przekroczy 50mA, więc jeśli wstawię kondensator 2200uF to amplituda tętnień nie powinna być duża.
  Te warunki pracy dotyczą procka już uprzednio zaprogramowanego. Czy takie coś ma szansę działać (przynajmniej teoretycznie) ?

  Pozdrawiam
  Tomek
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Skoro z transformatora idzie 2x3,15V=6,3V, to nie lepiej zasilać takim napięciem przez stabilizator 5V ? (szczytowe ok. 8,9V, mniej więcej 8V po wyprostowaniu i filtracji na mostku Graetza)
 • Poziom 26  
  według mnie powinien pracować (dużo zależy od pojemności) ale ja bym takiego czegoś nie robił nie lepiej zastosować pomysł kolegi i dać stabilizator
  mikrokontroler to element cyfrowy a one nielubią "krzywego" zasilania
  z początku morze się wydawać że działa ale zacznie łapać jakieś dziwne wiksy i będzie problem
  najlepiej spróbuj to się przekonasz napewno się nie spali a jak niebędzie działać to będziesz musiał zmienić zasilanie.
 • Poziom 10  
  Light'­­­­I napisał:
  Skoro z transformatora idzie 2x3,15V=6,3V, to nie lepiej zasilać takim napięciem przez stabilizator 5V ? (szczytowe ok. 8,9V, mniej więcej 8V po wyprostowaniu i filtracji na mostku Graetza)


  No własnie tak się za bardzo nie da.
  Całe urządzenie ma pracować we wzmacniaczu lampowym. Będzie odpowiedzialne za przełączanie kanałów i ogólnie żecz biorąc automatykę.
  Ponieważ napięcie żarzenia 6,3V powinno być symetryczne względem masy- jest odczep w połowie uzwojenia który będzie połączony z masą. W takim wypadku użycie mostka Graetza dało by napięcie symetryczne. Nie można by było wówczas połączyć z masą minusa mostka.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  No to inaczej - szeregowo do uzwojeń po kondensatorze i dwa układy podwajaczy napięć z połączonymi wyjściami. Przykładowy schemat dołączam, wartości elementów mocno niezoptymalizowane (mogą być problemy z nabyciem niepolarnych kondensatorów 470µF... ;) ), możliwe, że układ mikrokontrolera bedzie prawidłowo zasilany z mniejszymi pojemnościami. Dalej oczywiście stabilizator.
 • Spec od samochodów
  Zabezpiecz zasilanie transilami. Masz duże szanse na załatwienie procka ze względu na pracę samych lamp. Zastosuj odzielne trafo np. 2Waty to tylko parę zł.
 • Poziom 26  
  w takim razie ja też bymbył za zastosowaniem osobnego trafa
  to rozwiąrze twoje problemy i będzie pewne
 • Poziom 10  
  Witam
  Ostatecznie zdecydowałem się na zastosowanie oddzielnego uzwojenia transformatora do zasilnana części mikroprocesorowej.

  Pozdrawiam Tomek