Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw komputerowy 5.1 własnej konstrukcji

przemogrochowski 25 Lut 2015 13:06 7083 8
  • Zestaw komputerowy 5.1 własnej konstrukcji

Witam wszystkich forumowiczów.
    Chciałbym się pochwalić wzmacniaczem własnej konstrukcji 5.1.Oczywiście schematy ideowe użyłem z internetu, całość składa się z kilku schematów sklepanych w całość na jednej płytce. 5 końcówek mocy składa się w oparciu o układy LM1875, subwoofer zrealizowany na popularnym TDA7294 (mam ich dużo, stąd jego zastosowanie), na subwoofer się nadaje wg mnie bardzo dobrze. Na satelitki i centralny chciałem coś dobrego - lepszego niż TDA,dlatego użyłem LM-y. Płytka powstawała dość długo, najpierw rysowana na kartce (schemat montażowy filtrów sam tworzyłem), potem była obróbka w Paint-cie i programie do obróbki zdjęć. Pomysł powstał dlatego, że miałem nowy, ale niesprawny zestaw głośników do komputera Creative Inspire 5300, więc postanowiłem zmajstrować własny model wzmacniacza.

Dołączam fotki gotowego projektu, zapraszam do komentowania i oceniania. :) Jeśli będą chętni, dodam schematy filtrów i wzmacniaczy, których użyłem w swoim projekcie.

Ps. Filtry są zrobione na TL072, srebrną gałką potencjometru reguluję głośność subwoofera, a czarnym częstotliwość filtra. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że głośnik niskotonowy z tego zestawu jest za słaby do tego wzmacniacza, ale jak będę miał inna skrzynię, to tam wstawię swoją konstrukcję, ten głośnik służy mi tylko do testów.

Zestaw komputerowy 5.1 własnej konstrukcji Zestaw komputerowy 5.1 własnej konstrukcji Zestaw komputerowy 5.1 własnej konstrukcji Zestaw komputerowy 5.1 własnej konstrukcji Zestaw komputerowy 5.1 własnej konstrukcji

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    przemogrochowski
    Poziom 9  
    przemogrochowski napisał 97 postów o ocenie 3, pomógł 1 razy. Jest z nami od 2008 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    piotr3q
    Poziom 11  
    A te dwa trafka na płytce to do czego służą?
  • Computer ControlsComputer Controls
    marcin55246
    Poziom 25  
    Nie za mała ta blaszka(radiator) przy 4 sztukach LM? Ile ma stopni po długim, głośnym graniu?
    przemogrochowski
    Poziom 9  
    Te dwa transformatory są do zasilania filtrów, nie miałem transformatora, który by dawał powyżej 2x15V, powyżej bo są stabilizatory do zasilania filtrów 78L15 i 79L15. Są 2 transformatory, ponieważ miało być zasilanie symetryczne a te oba mają pojedyncze, wiec sklepałem z dwóch symetryczne zasilanie, transformatory te są podłączane do 230V. W zestawie jest 5 układów LM1875 a nie 4. Radiator jest za mały ale w planach mam dołożenie żeberek aluminiowych, chwilowo ich nie posiadam, wiec jest jak jest. Do TDA7294 radiator jest wystarczający. Całość zasilana jest z jakiegoś transformatora, który wyjąłem kiedyś z wieży. Zasilał on LM1876, napięcie po wyprostowaniu to ok 2x26V więc na przetestowanie tego wszystkiego wystarczy. Gdy będę miało inne trafo, które będzie miało dwie pary napięć symetrycznych to wymienię aby podnieść napięcie na TDA7294.

Dodano po 4 [minuty]:

Oczywiście problemów z prowadzeniem masy, itp nie miałem, wszystko ruszyło od pierwszego kopa. Nic nie brzęczy, nie szumi, jedynie słychać szum w głośniku gdy nie leci muzyka, ale tak chyba jest w każdych głośnikach. Jednak żeby to usłyszeć to trzeba przystawić ucho.

Dodano po 8 [minuty]:

Ps. znaczy się te transformatory zasilają 4 filtry wysoko tonowe i 1 średnio tonowy, filtr subwoofera zasilany jest tym samym napięciem co TDA7294.
    marti_944
    Poziom 28  
    Witam!

Podoba mi się ogólna organizacja wnętrza i takie schludne podejście do rzeczy - zawsze mi to imponuję, bo sam nie umiem schludnie konstruować. ;) Chętnie rzuciłbym, Drogi Autorze, okiem na zdjęcia płytek od spodu, jeśli to nie problem - ciekaw jestem bardzo, jak rozrysowałeś ścieżki. Plus również za tak efektywne wykorzystanie obudowy. Dziwi mnie fakt, że ten projekt siedzi w poczekalni...

Pozdrawiam i gratuluję! \m/
    przemogrochowski
    Poziom 9  
    Drogi kolego "marti"
    Projekt siedzi w poczekalni, ponieważ moderator zwrócił mi uwagę za pisownie, poprawiłem ją ale nadal temat tam jest. Nie wiem dlaczego ale może się coś w końcu zmieni. Jeśli chodzi o ścieżki to wrzucam wzór płytki, który rozrysowałem. Są to ścieżki z widokiem od strony elementów. Jednak po złożeniu wszystkiego zmieniłem pewną rzecz. Otóż wyrzuciłem te dwa małe transformatory bo uznałem po pewnym czasie, że są zbędne i zasilanie wszystkich filtrów wysoko tonowych i średnio tonowego jest podpięte pod zasilanie filtru dolnoprzepustowego. To jedyna zmiana którą zrobiłem.
    przemogrochowski
    Poziom 9  
    Kolego kulamario, chętnie bym się takimi plikami podzielił ale ich nie mam,dysponuję tylko schematem tym,który wstawiłem powyżej oraz mam rysowany ręcznie.Wygląda to tak: Zestaw komputerowy 5.1 własnej konstrukcji