Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat za duże napięcie podczas spawania

25 Lut 2015 16:44 2562 26
 • Poziom 8  
  Witam. Zrobiłem migomat 3x 400V, mam mały problem na 1 pozycji jest 120A przy 21V, blachę 2mm przepala. Transformator ma przekrój rdzenia każdej cewki 40cm2, uzwojenie pierwotne 1,5mm2 liczby zwojów nie znam, a wtórne 30mm2 18 zwojów. Migomat w stanie jałowym za prostownikiem, ma na pozycji 1 25,4V, a na 20 50,3V. A w stanie jałowym na wyjściu z transformatora od 17V do 36V. Co zrobić żeby mu obniżyć napięcie? Czy wystarczy trochę odwinąć uzwojenie wtórne i zrobić odczep? Pozdrawiam.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 18  
  Witam, tak jak mówisz najprostszym i pracochłonnym sposobem będzie zrobienie więcej od czepów na wtórnym, a próbowałeś zasilać trafo 2 fazami, a nie trzema.
  Pozdrawiam Robert.
 • Poziom 8  
  Witam. Nie nie próbowałem go zasilać z dwóch faz. Dziś odwinę około 4-5 zwojów i zobaczymy, jakie napięcie będzie w stanie jałowym. Transformator w stanie jałowym ma 17V, a za prostownikiem 26V. Pozdrawiam.
 • Poziom 8  
  W gwiazdę bo wtórnego jest połączone na początku ze sobą.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Mogę zrobić zdjęcie jak coś.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Migomat za duże napięcie podczas spawania
 • Poziom 8  
  Koledzy to pomoże ktoś, co z tym zrobić? Wtórnego uzwojenia jeszcze nie odwijałem, brak czasu . Napięcie w stanie jałowym transformatora 17V-36V jest pomiędzy fazami. Pozdrawiam
 • Poziom 26  
  Witam. Połącz kolego uzwojenie wtórne w trójkąt.
 • Poziom 8  
  Witam, pomyliłem się że wtórne jest spięte w gwiazdę, jest spięte w trójkąt, zerknij na zdjęcie.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 26  
  Witam. Albo ja źle widzę, ale uzwojenie wtórne jest spięte w gwiazdę. Połączenie gwiazdy to ta śruba i trzy końce uzwojenia.
 • Poziom 8  
  Dokładnie połączenie jest tam gdzie śruba. Co radzisz ?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Oczywiście, że w gwiazdę a nie jak twierdzi autor w trójkąt. Należy odwinąć kilka zwojów uzwojenia wtórnego, lub zastosować sterownik na uzwojeniu pierwotnym lub wtórnym. Skoro uzwojenie wtórne znajduje się bezpośrednio na uzwojeniu pierwotnym, odwinięcie raczej nic nie da, pozostaje odpowiedni sterownik- na triakach lub tyrystorach. Kwestia charakterystyki źródła- "sztywność" transformatora.
 • Poziom 8  
  Myśłałem odwinąć 4 zwoje i zrobić odczep. A jaki sterownik byłby odpowiedni?
 • Poziom 26  
  Witam . Można odwinąć kilka zwoi uzwojenia wtórnego. Zmniejszy się napięcie . Co do kwestii charakterystyki tego transformatora . To powinna być dosyć sztywna a taka jest wymagana w migu . A tak z ciekawości . Ile wyprowadzeń uzwojenia pierwotnego ma każda faza transformatora bo jakoś na zdjęciu nie widać tych 20 odczepów .
 • Poziom 8  
  Z każdej cewki wychodzi 6 przewodów. Przewody od 1 do 4 podpięte są pod wyłącznik 10 pozycji, natomiast przewody 5 i 6 są podpięte pod drugi włącznik 1-0-2. Transformator jest dość mocny, robiłem test elektrodą 4mm i 15mm blachę przepala.
 • Poziom 26  
  Witam. Zapewne twoje trafo jest takie jak na rysunku poniżej. Dwa zgrubne zakresy które przełącza włącznik 1-0-2 i 4 zakresy dokładne. A z tego wynika że jest tylko 8 ustawień. Ale zawsze mogę się mylić i może być inne. Narysuj schemacik tego transformatora.

  Migomat za duże napięcie podczas spawania

  Połącz wtórne w trójkąt i sprawdź. Jeśli napięcie będzie za małe to wtedy zaczniesz odwijać uzwojenie wtórne przy połączeniu w gwiazdę.
 • Poziom 8  
  Z tym schematem to będzie problem bo trafo jest jakby w spadku. Ma 20 ustawień, mierzyłem napięcia po wyprostowaniu i jest 20. Na elektrodzie 4mm amperomierz wskazał 350A.
 • Poziom 26  
  Witam. Jeśli tak twierdzisz to zostaje ci tylko odwinąć wtórne tak aby po wyprostowaniu w stanie jałowym wynosiło coś około 40 - 42V.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Grzegorz132 napisał:
  Myśłałem odwinąć 4 zwoje i zrobić odczep. A jaki sterownik byłby odpowiedni?

  Sterownik na uzwojeniu wtórnym- półsterowalny oraz dławik.
  Archanoid napisał:
  Jeśli tak twierdzisz to zostaje ci tylko odwinąć wtórne tak aby po wyprostowaniu w stanie jałowym wynosiło coś około 40 - 42 V .

  Niech moc będzie z Tobą...
 • Poziom 8  
  Czyli 3 diody i 3 tyrystory?
 • Poziom 37  
  Napisz dokładnie co to za migomat, jest to DC czy AC zrób jakieś zdjęcie środka.
  Najlepiej było by zastosować regulację po stronie wtórnej za pomocą tyrystorów dużej mocy, można takie bez problemu dorwać za parę groszy od starych besterów czy innych spawarek. Niestety również przy takiej przeróbce przydał by się dławik i to nie mały a to niestety często kosztuje chociaż można dorwać go za pół darmo, kwestia szukania "okazji". Przy takiej przeróbce mamy pełną i co najważniejszą dość dokładną regulację prądu spawania co często się przydaje przy nietypowych elementach.
 • Poziom 8  
  Migomat jest domowej roboty jest DC diody prostownicze z wentylatorem pochodzą z bestera spb 315. Zdjęcia jutro wstawie. Masz na myśli tyrystory z spd 315?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  bearq napisał:
  Napisz dokładnie co to za migomat, jest to DC czy AC zrób jakieś zdjęcie środka.

  No to napisz kolego w jaki sposób zrealizować połączenie z trzech faz transformatora na jedną "spawalniczą" AC, biorąc pod uwagę całokształt wypowiedzi autora. :|
 • Poziom 37  
  Najlepiej zastąpić trzy diody (z 6) z mostka trzema tyrystorami dużej mocy w konfiguracji 3 diody i 3 tyrystory. W Besterz'e 315 regulacja prądu wykonana jest na członie mocy, tyrystorach wykonawczych sterujących transduktor który wraz z nasyceniem zmniejsza prąd spawania. Były tez wersję z transduktorem na jednym rdzeniu z transformatorem czy regulacja po za pomocą opornicą (jak się mylę proszę poprawić).
  Ty tutaj tak jak pisałem wcześniej zastąpić diody trzema tyrystorami, w besterze były to bodajże 160A wykonać odpowiedni prosty układ sterowania i problem z głowy.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Akrzy74 napisał:
  Cytat:
  bearq napisał:
  Napisz dokładnie co to za migomat, jest to DC czy AC zrób jakieś zdjęcie środka.


  No to napisz kolego w jaki sposób zrealizować połączenie z trzech faz transformatora na jedną "spawalniczą" AC, biorąc pod uwagę całokształt wypowiedzi autora.

  Nie odpowiedziałeś, to może teraz odpowiesz:
  bearq napisał:
  Najlepiej zastąpić dwie diody prostownicze dwoma tyrystorami dużej mocy w konfiguracji 2 diody i 2 tyrystory.

  Napisz w jaki sposób zrealizować regulację transformatora 3 fazowego za pomocą dwóch diod i dwóch tyrystorów.
  Mam przeczucie graniczące z pewnością, że napisałeś kolejny raz bzdury, dlatego jeśli nie uzyskam konkretnej odpowiedzi zmuszony będę udzielić ostrzeżenia! Więc?
 • Poziom 37  
  @Wybacz za pomyłkę odniosłem się do jednej fazy. Post już edytowany.
 • Poziom 8  
  Narazie to zostawie bo czas mi na to nie pozwala. Miał być to prosty migomat z regulacją odczepami, poszukam tyrystorów na spokojnie, i oddam to do elektryka.
 • Poziom 8  
  Po odwinięciu 4 zwojów i zrobieniu odczepu , można spawać cienkie blaszki . Napięcie w stanie jałowym mam od 20V -41V, a 40A mam na 15v a 300A przy 25V na 18 pozycji . Problem został rozwiązany. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc. Pozdrawiam.