Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wysokich częstotliwości z ładowarki samochodowej?

25 Lut 2015 17:05 1692 25
  • Uczeń
    Witam.
    Mam pewien ,,problem'', mianowicie potrzebuje generatora wysokich częstotliwości. Do czego mi to? A no do zabawy. Tak po prostu do zabawy, chcę się pobawić transformatorami (nawijać ręcznie). A żeby takie trafo działało (mam na myśli rdzenie ferrytowe) potrzebuję KHz. Szukałem w internecie jakiegoś prostego schematu generatora ale nie mam NE555, a inne są zasilane z 1,5v (u mnie to 12v z ATX). Znalazłem niepotrzebną ładowarkę samochodową i tak mi się nasunęła myśl cz by się nie nadała. Z tego co wiem (a może nie wiem) ona pracuje przy KHz? W takim razie powinna się nadawać. najpierw multimetr pokazywał 0.11KHz, a po wylutowaniu kondensatora 35v 330uF na wyjściu częstotliwość wychodzi poza skalę (max. 20KHz). Tak więc podłączyłem transformator który kiedyś ręcznie nawinąłem i zasilałem z przerywacza na przekaźniku (za głośny jak dla mnie), trafo było nawinięte tak że na wyjściu dawało około 2-3mm iskry (było nawinięte na podwyższanie napięcia). Ale po podłączeniu do tej ,,przetwornicy'' nic się nie działo. Teraz pytanie, czy taka ładowarka się nadaje do tego celu? Czy może potrzebne są inne modyfikacje? Jeśli trzeba jutro dam zdjęcia. Siedzą tam dwa scalaki. Od razu mówię że na tym się za bardzo nie znam. A do budowy skomplikowanych przetwornic nie mam elementów (kupno nie wchodzi w grę).
    Pozdrawiam.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Uczeń
    Hmmm, nie wiem. popytam się kolegi może ma. A co konkretnie z niego będzie potrzebne? Czy chodzi o całość? Niby mam jeden ale przerobiony trochę i zasilam z niego oświetlenie formikarium i grzałkę dla mrówek.
  • Poziom 37  
    Jezeli nie masz 555 to moze z takim generatorkiem ci cos wyjdzie.
    http://www.eres.alpha.pl/elektronika/fusion_images/elektronika/generatory29.gif
    Z wyjscia sterujesz jakis tranzystor mocy i z tranzystora transformator.
    A co do zasilacza ATX chodzi o to ze to jest latwe zrodlo elementow na wylut, szczegolnie te starsze.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Uczeń
    Spróbuję z tym schematem. Co do elementów, to mam trochę wylutowanych ze starego Qolteca 450W. A do tego schematu byle jakie tranzystory (tylko żeby były bipolarne)? A no i, jakie wartości rezystorów i kondensatorów?

Edit. znalazłem dwa KSH13009, według datasheet są to NPN. nadadzą się? wybieram schemat b)
  • Uczeń
    Co do TO92 mam dwa S9014 nadadzą się? A co do tranzystora mocy to może znajdę lepszy, bo tamten ma max, natężenie 12A (według datasheet) a mój ATX może dać 14A na linii 12v. Jeszcze dwa pytania. 1. jakie będą wartości rezystorów i kondensatorów? 2. Czy dobrze myślę że tranzystor steruję tak że pod jego bazę podłączam ,,Wy'' ze schematu b) http://www.eres.alpha.pl/elektronika/fusion_images/elektronika/generatory29.gif ? A kolektor i emiter działają jak taka szybko zamykająca się bramka która ustala częstotliwość prądu płynącego przez nią? Chciałbym to zrobić tak ze generator zasilać z 5v (ATX) a tranzystor nadawał tą częstotliwość na linii 12V (ATX), do której będę podpinał transformatory. No i czy jak do tego podłączę transformator o małe rezystencji na pierwotnym to czy zasilacz nie wykryje zwarcia i nie włączy zabezpieczenia?
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Tranzystory ok, zwykly NPN malej mocy. datasheet
    Opis ukladu generatorka: http://www.eres.alpha.pl/elektronika/articles.php?article_id=320
    Wartosci elementow - Rc1 i Rc2 daj okolo 1kilooma, R1 C1 i R2 C2 ustalaja czestotliwosc pracy i dla R1 = R2 i C1 = C1 czestotliwosc = 1 / 1.4 * R * C
    Przyjmij jakas wartosc czestotliwosci i np pojemnosci i oblicz rezystory.
    Tranzystor mocy podlaczasz pod wyjscie ale poprzez dodatkowy rezystor - na przyklad 1kom. Byc moze zeby to ladnie dzialalo bedziesz musial pokombinowac z tranzystorem mocy w ukladzie darlingtona.
    Zasilanie - wszystko z 12V.
    Co do zwarcia na zasilaniu to pamietaj ze uzwojenie pierwotne transformatora przy zasilaniu pradem zmiennym ma tez reaktancje i z tego powodu zwarcia nie powinno byc.
    Tranzystor mocy daj na jakis radiator bo na 100% bedzie sie grzal.
  • Uczeń
    Ok, dzięki. Tylko jedna głupia sprawa. :D O ile do lutowania mam głowę to do wzorów już zero. :D To tak jakby kartą dźwiękową próbował wygenerować obraz FullHD. :D (tak tak, chłopak 16 lat a nie umie przekształcać wzorów, taki już jestem niestety :/ ). I czy w tym wzorze co od Ciebie mam to częstotliwość to ,,1'' czy np. 500Hz=1/1.4*R*C ?
    Pozdrawiam.

PS. na pocieszenie dodam tylko ze z fizyki mam 4 :D (gdyby nie wzory, miałbym 5)
  • Poziom 21  
    mrowkarz napisał:
    Znalazłem niepotrzebną ładowarkę samochodową i tak mi się nasunęła myśl cz by się nie nadała. Z tego co wiem (a może nie wiem) ona pracuje przy KHz? W takim razie powinna się nadawać. najpierw multimetr pokazywał 0.11KHz, a po wylutowaniu kondensatora 35v 330uF na wyjściu częstotliwość wychodzi poza skalę (max. 20KHz).

To pewnie była przetwornica STEP-DOWN, nie nadaje się...

Jak byś się zniechęcił multiwibratorem to pomyśl nad tym
  • Poziom 17  
    Szkoda ze nikt nie napisał o elektronicznym zasilaczu do halogenów konkretnie takim co daje 12V AC zmiennego, ma on ok 20kHz, masz gotowy zasilacz do trafopowielaczy i innych traf na rdzeniach ferrytowych.
    Taki zasilacz 100W u mnie kosztuje ok 50 zł więc nie jest drogo a masz gotowca tylko żeby nie pomylić z dedykowanym do żarówek led bo nie zadziała ze względu na to że ma 12DC stałego.
  • Uczeń
    Chodzi o to że robię wszystko z tzw. odzysku. Kupno elementów/modułów nie wchodzi w grę (inne ważniejsze wydatki). Mam niby przetwornice/zasilacz ze starego tv CRT. głównie zasilałem nim trafopowielacz (do tego był skonstruowany), nada się? Tyle że to ma chyba spore napięcie i natężenie na wyjściu?

Alana. tyle że ja nie umiem tego przekształcić żeby wyliczyć ,,R'' :/
  • Poziom 25  
    Cytuję . mianowicie potrzebuje generatora wysokich częstotliwości. i dalej twoje pytanie, podłączyłem transformator który kiedyś ręcznie nawinąłem i zasilałem z przerywacza na przekaźniku (za głośny jak dla mnie), trafo było nawinięte tak że na wyjściu dawało około 2-3mm iskry (było nawinięte na podwyższanie napięcia). i dalej cytat na wyjściu częstotliwość wychodzi poza skalę (max. 20KHz)... i jakoś nie mogę skumać pytania a konkretnie o ten przekażnik częstotliwość 20Hz . Czemu komplikujesz sobie życie ,,, zasilam z niego oświetlenie formikarium i grzałkę dla mrówek. , nie napisałeś w jakim zakresie te wysokie częstotliwości cię interesują bo mi od razu skojarzyła się mikrofala
    A jeszcze do czego potrzebna jest ta iskra 2-3mm jako pastuch ?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    mrowkarz napisał:
    Znalazłem niepotrzebną ładowarkę samochodową i tak mi się nasunęła myśl cz by się nie nadała.
    mrowkarz napisał:
    multimetr pokazywał 0.11KHz, a po wylutowaniu kondensatora 35v 330uF na wyjściu częstotliwość wychodzi poza skalę (max. 20KHz

A usunąłeś z niej mostek prostowniczy ? bez tylko kondensatora mierzyłeś składową stałą i dlatego nic ci nie działało.
  • Uczeń
    ALIBABA I, te 20kHz nie z przekaźnika. przeczytaj mój post ze zrozumieniem. :) A te trafo to tylko przykład. witold04, tam nie ma mostka :d tam jest jedna dioda :D ale fakt, nie usunąłem jej. Zaraz sprawdzę i jutro napiszę.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    mrowkarz napisał:
    tam nie ma mostka :d tam jest jedna dioda :D

Pisałem, to jest STEP-DOWN. Wylutowałeś pewnie główny i pewnie jedyny kondensator z wyjścia i sprzężenie zwrotne nie działało prawidłowo. Tym nie zasilisz trafopowielacza
  • Uczeń
    Przeczytaj ze zrozumieniem. Ja z tego nie chce zasilać trafopowielacz. A kondensatory były dwa, obydwa 35v 330uF, jeden na wejściu, drugi na wyjściu. Po wylutowaniu diody i zastąpieniu jej drutem przetwornica nie daje w ogóle częstotliwości. Ale teraz proszę tylko o przekształcenie równania X=1/1.4*R*C żeby wyliczyć R, ja tego nie potrafię :/
    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    mrowkarz napisał:
    Przeczytaj ze zrozumieniem.

Właśnie że to ja czytam ze zrozumieniem w przeciwieństwie do ciebie

mrowkarz napisał:
    A kondensatory były dwa, obydwa 35v 330uF, jeden na wejściu, drugi na wyjściu

No to wychodzi na to samo co ja napisałem, wlutowałeś jedyny kondensator na wyjściu.

W tym zasilaczu samochodowym jest taki dławik z jedną cewka ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Po wylutowaniu diody i zastąpieniu jej drutem przetwornica nie daje w ogóle częstotliwości.
    Używając zmodyfikowanej przetwornicy której działania nie znasz nigdy nie będziesz wiedział czy przyczyną niepowodzenia twoich eksperymentów z transformatorami są same transformatory czy przetwornica.

Dlatego najlepiej do eksperymentów mieć sprzęt prosty, ale taki którego jest się pewnym, dobrze było by też mieć podstawowe regulacje (częstotliwość, wypełnienie)
    Cytat:

Ale teraz proszę tylko o przekształcenie równania X=1/1.4*R*C żeby wyliczyć R, ja tego nie potrafię :/
    R=1/1.4*X*C

Cytat:
    O ile do lutowania mam głowę to do wzorów już zero.

Cytat:
    (tak tak, chłopak 16 lat a nie umie przekształcać wzorów, taki już jestem niestety :/ )
    Albo przestaniesz sobie wmawiać takie głupoty i się nauczysz, albo elektronika na zawsze pozostanie dla ciebie dziedziną samych nieudanych eksperymentów.

Cytat:
    A do budowy skomplikowanych przetwornic nie mam elementów (kupno nie wchodzi w grę).
    Skomplikowanych przetwornic nie zbudujesz bo nie umiesz, ale czasami lepiej zbudować układ np. z dziesieciu elementów niz z sedmiu bo lepiej działa, za pojedyncze złotówki można kupić elementy takie jak tranzystor, NE555 albo TL494, napewno uciułasz, jak użyjesz właściwych elementów układy będą prostsze i będą lepiej działać.
  • Uczeń
    Gdybym mógł to bym elementy kupił. Lecz nigdzie w moim zasięgu nie mam sklepu elektronicznego, a kupowanie kilku elementów przez internet aktualnie mi się nie opłaca, mam ważniejsze wydatki na razie a i tak pieniędzy mi brakuje. Na razie pobawię się tym multiwibratorem. Ale w planach i tak mam zakup i budowę przetwornicy WN na NE555 więc i przy okazji kupię elementy do drugiej przetwornicy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    A jeżeli masz dość mocny tranzystor np: 2N3055 i dość duży radiator to mogę ci to polecić
    Generator wysokich częstotliwości z ładowarki samochodowej?
    Kiedyś z nudów to skleciłem do trafopowielacza i efekty były :D w moim wykonaniu siedział BD249 zasilany z 18V
    Układ bardzo prosty lecz nie pozbawiony wad, już nie pamiętam ale na oscyloskopie układ dawał dość wredny wykres ale w swojej prostocie do zabawy z iskrami może być.
  • Uczeń
    A no kiedyś już taki zrobiłem, też do trafopowielacza. :) Efekty jakoś mnie nie zadowalały bo słaby łuk był. Bawiłem się trochę zwojami i już było coraz lepiej jak tak z niczego postanowiłem zamiast z 12v 14A jakiegoś feel zasilić go z XFX Core 550w :D. Chwilę podziałał z niezmienioną mocą i padł. :D Już nie wstał, a nawet się nie nagrzał. :D Podobno zabijają je ,,szpilki''. Użyłem do tego tranzystora 2S055N. Tu temat-> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2854654.html
    Mam też zasilacz od starego tv, kupiłem od misterboćka. Ten to daje ładny łuk. Ostatnio dorwałem jeszcze inną płytę, juz bardziej skomplikowaną. I nawet misterbociek nie wie jak to zrobić. :D A na elce jakoś zakładać tematu mi się nie chce bo i tak pewnie spotkam się z negatywnymi komentarzami. :D
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Cytat : Siedzą tam dwa scalaki. Od razu mówię że na tym się za bardzo nie znam. A do budowy skomplikowanych przetwornic nie mam elementów (kupno nie wchodzi w grę). hm. jak pomóc,kol mrowkarz i cytat ,,,I nawet misterbociek nie wie jak to zrobić.... . Ten to daje ładny łuk
  • Uczeń
    ALIBABA I, mieszasz posty. Ostatni cytat był z postów schodzących lekko na temat przetwornic WN.
  • Poziom 25  
    Przepraszam: nie chciałem cie urazić ale kondensatory trafo powielacz i ta iskra i te mrówki itd.itd. czy w temacie oprócz tego problemu nie powinieneś dopisać chcę zrobić np. terarium i co do tego mi potrzeba widzisz odpowiedzi jest sporo,