Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Qi] - Używanie ładowarki bezprzewodowej jako zasilania układu

25 Feb 2015 23:04 1275 6
  • Level 10  
    Witam mam pomysł na bezprzewodowe zasilanie układu za pomocą cewki Qi dostępnej dla telefonów. Ma ktoś z tym jakieś doświadczenie? Czy ładowarka Qi wykrywa jakoś, że nie ma obciążenia i wyłącza zasilanie?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 26  
    A pomyślałeś o wykorzystaniu szczoteczki do zębów?Oczywiscie myślę o takiej bezprzewodowej :D
  • Level 10  
    zdanek15 wrote:
    A pomyślałeś o wykorzystaniu szczoteczki do zębów?Oczywiscie myślę o takiej bezprzewodowej :D

Nie, ponieważ te stacje dokujące są dość specyficzne i mają mały obszar ładowania. Cewki są pewnie bardzo blisko siebie i wydajność prądowa nie przekracza pewnie 0,5A przy odległości kilku mm.

W wypadku Qi jest tu więcej pola do manewru.
  • Level 26  
    To co napiszę teraz graniczy z absurdem, ale to działa.Tak są zasilane czipy/nie wiem jak to napisać/ przeciwkradzieżowe w sklepach. I działa zawodowo :D
  • Level 10  
    zdanek15 wrote:
    To co napiszę teraz graniczy z absurdem, ale to działa.Tak są zasilane czipy/nie wiem jak to napisać/ przeciwkradzieżowe w sklepach. I działa zawodowo :D

Wiadomo że działa i to nie od dziś. Tylko te czipy nie są zasilane. Jak rozbierzesz sobie taką czujke ze sklepu to zobaczysz zwykły układ rezonansowy LC. RFID działa tak jak mówisz ale są to miliwaty.
  • Level 43  
    Quote:
    Witam mam pomysł na bezprzewodowe zasilanie układu
    Jakiego ukłądu jaka moc zasilania jaki zasięg?

Quote:
    za pomocą cewki Qi dostępnej dla telefonów.
    Cewkę można kupić albo zrobić nie musi być z Qi

Quote:
    Czy ładowarka Qi wykrywa jakoś, że nie ma obciążenia i wyłącza zasilanie?
    Tak, a nawet gorzej, tam jest transmisja cyfrowa, Qi to rozbudowane kompletne rozwiazanie, może to i dobre, ale niepodatne na modyfikacje, więc nie uprościsz albo dasz gotowy scalak i masz pełne Qi albo nic.

Quote:

W wypadku Qi jest tu więcej pola do manewru.
    Niby gdzie?

Prawda jest taka że zasilanie "bezprzewodowe to może fajny bajer, ale technicznie to ograniczona moc kiepska sprawność, mały zasięg i niewygoda (z telefonu podłączonego do przewodowej ładowarki mogę rozmawiać a z Qi?)