Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Samsung Q1657AT - bląd 13E i tE

26 Lut 2015 11:06 2781 17
  • Poziom 11  
    po wsadzeniu wtyczki do sieci i wciśnięciu Wl/Wyl zamyka blokadę, zaświeci się wyświetlacz i można wybierać programy przez parę sekund. Potem wyświetla 13E i nic nie można zrobić oprócz wylączenia przyciskiem Wl/Wyl. blokada dalej jest zamknięta. Po ponownym wlączeniu przyciskiem Wl/Wyl można przez parę sekund wybierać programy, a potem wyświetla bląd jak na obrazku i nic nie dziala oprócz
    Wl/Wyl.Proszę o jakieś podpowiedzi i czy ktoś się z takim uszkodzeniem spodkal.
    pralka Samsung Q1657AT - bląd 13E i tE
  • Specjalista AGD
    Grzałka i czujnik temperatury prania do sprawdzenia.
  • Poziom 11  
    grzalka 30 ohm, do obudowy czysto; czujka NTC 16k.
  • Specjalista AGD
    Tylko, że trzeba mierzyć na odpowiednich wtykach przy module.
  • Poziom 11  
    Wiem co mierzę. Proszę o konkrety.
  • Poziom 11  
    Przepraszam, że tak późno odpisuję. Twoja podpowiedzi dużo mi pomogla. Byl uszkodzony procesor. On sam wymuszal na NTC niski poziom 0,7V.
    Pralka skasowana, zamykam temat.
  • Poziom 12  
    Szkoda. Ja dwie takie naprawiłem własnym sumptem, Q1435 i Q1657AT. W pierwszej wystarczyło poprawić luty na płycie głównej (wywalała błąd 3E, czyli silnik) a w drugiej wymienić odpowiedni przekaźnik na płycie głównej i profilaktycznie, układ pośredniczący w podawaniu napięcia na cewki wszystkich przekaźników. Obie pracują aż miło, a nabyłem je w cenie niższej niż złom, po 70 złotych. Obie 7,5 kg, kowadło można wyprać. Na pewno ww. pralkę dało by się naprawić i to bez większego zaangażowania finansowego.
  • Poziom 10  
    maciejkao powiesz moze o jaki przekaznik chodzi bo u mnie w 1657 tez wyskakuje błąd 13e a elektronik patrzac na płytę poprostu stwierdZił prosze o wymiane na drugą sprawna a własnie z doswiadczenia na elektrodzie wiem ze czasami wystarczy wymienic jakąś pierdułkę i sprzet lata jak nowy . Ja tak naprawiłem sterownik w piekarniku koszt rezystora 2 zł a serwis chciał 150
    pozdraiwam i czekam na odpowiedz
  • Poziom 12  
    Nie wiem, który, nie mam schematu do tych pralek, obie zrobiłem poprzez sprawdzanie ścieżka po ścieżce i każdy element po elemencie. Wyszło mi, że nie działa przekaźnik i układ Darlingtona podający sygnał z procesora na prąd na uzwojenie przekaźnika, włączającego pompkę. Błędu 13E nie znam, zaś 3E oznacza problem z silnikiem lub jego zasilaniem. Wyjmij płytkę główną i jedź miernikiem obwód, który niedomaga, wcześniej upewniwszy się, że sam podzespół wykonawczy (pompka, grzałka, silnik, elektrozawór, itd.. jest sprawny. Uważaj przy odrywaniu silikonu z płyty, by dostać się do ścieżek, bo można pociągnąć razem z elementami.
  • Poziom 10  
    Czasami w zależności od programu pralka chodzi prawidłowo więc myślę że pod zespoły jak silnik czy pompki są sprawne . Po prostu pralka w trakcie prania zatrzymuje się otwiera sobie elektrozamek drzwi i po sekundzie dwóch sie zamknie i pierze dalej aż wkońcu wyrzuci 13e i trzeba ustawiać program od nowa. Bawiłem się na różne temperatury cykle plukania i problem był .A wczoraj wyprałem z tylko800 obr wirowanie i problemu nie było .zobaczę też następne pranie jak będzie na te 800
  • Poziom 12  
    A sprawdź przewody od prądnicy tachometrycznej. Z defektu wynika, że komputer pralki łapie zero obrotów, wtedy daje sygnał, żeby otworzyć drzwiczki. Ale to tylko moje przypuszczenie, bo wojuję z tymi urządzeniami bez schematów, na piechotę, z miernikiem w ręku.
  • Poziom 10  
    Połączenie w kostce wydawało się w porządku ale miałem przygodę i pękł magnes od tego tacho :cry: i nie mogę nigdzie tego dostać jakby ktoś miał całe tacho to bardzo chętnie się dogadam.
  • Poziom 12  
    No to już wiesz, dla czego pralka nagle się zatrzymuje i otwiera drzwiczki, zamyka i startuje od nowa. Sam magnes jest do zdobycia, trzeba go wyłupać z jakiegoś silnika od pralki Samsung.
  • Poziom 10  
    Zakupiłem cały silnik
    i moje spostrzeżenia są takie
    odciągnięcie wody po stary praniu ok
    wirowanie i płukanie 13 min ok zamek drzwi nie otwierał się
    przy skręcaniu pralki na gotowo pralka wyłączona ale kabel w gniazdku poprawiałem pasek żeby przeskoczył o jeden ząbek czyli kręciłem bęben ręcznie, raz elektrozamek się otworzył i zamknął
    pierwsze pranie ubrań na szybkim praniu 40st 1200ob 2 płukania - elektrozamek otworzył się raz na ok 2 min prania i do końca ok
    drugie ranie _ elektrozamek otwierał się co chwile i wywaliło błąd 13e
    zrobiłem 40st 800ob 2 płukania problemu nie ma a do końca jest 15 min z tych 40

gdzie szukać błędu?

Dodano po 18 [minuty]:

pranie ukończone bez problemu
  • Poziom 10  
    Dzisiaj problem pojawiał się nawet na 800 obr postanowiłem posprawdzać wszystkie wtyczki nawet te na regulatorze z przodu, jak dla mnie ok a po włączeniu prania np na płukanie i wirowanie bo nie skończyło prać ruszał czas z samego wirowania, chwile pochodziła i 13e od nowa, za drugim razem czas był odpowiedni do programu ale nie wystartowała tylko od razu 13e
  • Poziom 10  
    Pralka zrobiona lata jak nowa wymieniony rezystor i jeszcze coś na płycie programatora. Koszt 150 zł i rok gwarancji na płytę. Podobno standard w Samsungu. Gość wiedział już przez telefon co poszło, zawiozłem pralkę Pół godzinki i pranie próbne i pralka z powrotem do domu. Zrobione już 3 zaległe prania i wszystko ok.
  • Poziom 10  
    Do dzisiejszego dnia żadnych problemów z pralką.
  • Poziom 11  
    13E - brak komunikacji między modulami
    tE - czujka NTC
    To chyba zamyka temat.