Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz 0 - 200V

Kazjo 17 May 2005 18:45 2067 13
 • #1
  Kazjo
  Level 12  
  Witam!! Planuję zrobić zasilacz sterowany PWM.
  Sygnał sterowałby transoptorem, który wysterowywałby tranzystor mocy np. MOSFET-N IRFP450, który załączałby lub wyłączałby załóżmy 200V, albo 300V (wyprostowane napięcie z sieci).

  Czy macie może jakieś gotowe propozycje układów?? - schematy bardzo mile widziane :-)
 • #2
  cyberdar
  Level 31  
  Witam

  Powinno dac się to zrobic, tyle, że trzeba się dobrze nad tym zastanowic. Należy zastosowac procesor z przetwornikiem A/C - uzyskałoby się wtedy sprzężenie zwrotne. Współczynnik będzie się musiał zmieniac w zakresie od do 300; czyli rozdzielczosc regulacji będzie wynosic 1V. Jeśli zmienic zakres współczynnika wypełnienia od 0 do 900 uzyska się dokładnośc 0.3V. Wartośc tego współczynnika jest właściwie ściśle powiązana z rozdzielczością przetwornika (1024 kwanty) - do potrzeb tego projektu wykorzysta się tylko 900 kwantów.
  Robiłem coś podobnego tyle, że nie był to zasilacz a właściwie regulator prędkości do silnika bez sprzężenia zwrotnego. Zadziałało więc ten zasilacz też powinien :)

  --
  pozdrawiam
 • #3
  Robot_
  Level 18  
  Witam,
  Po co aż taki zakres pracy ??
  Po drugie co z odzieleniem galwanicznym sieci od reszty układu ??
  Sam nad takim projektem ostatnio myslałem, ale obecnie nie mam na to czasu. Tylko ja myślałem nad zakresem 0-20 V a napiecie AC pochodziło by z trafo.
 • #4
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Problem będzie z filtrowaniem tego sygnału o amplitudzie 200V, bo przecież trzeba to jakoś wygładzić, a obawiam się że nie będzie to proste i stabilność napięcia będzie bardzo mizerna, poza tym mosfet będzie się mocno grzał
 • #5
  Robot_
  Level 18  
  Masz racje przy napęciu wejściowym 200 V i mały wyjściowym każdy mA pobieranego prądu powoduje dużą moc strat.
  Nie lepiej zrobić kilku stopniowe schodzenie z napięciem.
  Chyba nigdy nie zajdzie potrzeba napiecia wyjściowego w takim zakresie i z płynnym sterowaniem ??
 • #6
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ciekaw jestem jak wyglądałoby filtrowanie takiego sygnału o amplitudzie 200V :) NA kondensatorach? Takie kondensatory będą niesamowicie drogie, zastanów się porządnie nad tym zakresem, bo fakt że takich zasilaczy się nie robi dla elektroników, nie bierze się z tąd że nikt na to nie wpadł!
 • #7
  Dexter77
  Level 28  
  Jezeli to mialby byc zasilacz impulsowy to mozna zapomniec. Wygladzanie napiecia realizuje sie zazwyczaj na cewce i na kondensatorze. Te elementy sa magazynem energii. Jezeli obciazenie pobiera duzy prad to trzeba wiecej te elementy ladowac (oczywiscie poprzez wieksze wypelnienie PWM) I tu juz widac zaleznosc wypelnienie PWM od pradu pobieranego przez obciazenie. Zakladajac mozliwosc regulacji napiecia rowniez poprzez PWM daje to ogromna liczbe kombinacji tegoz wypelnienia. Obawiam sie ze i 16 bitowy PWM nie wyrobi. W zasilaczach impulsowych stabilizowanych wypelnienie zmienia sie w zaleznosci od pradu pobieranego a napiecie jest stale. Wtedy sprawdza sie 10 bitowy PWM, ale tu poprostu nie da rady. No chyba zeby zalozyc ze pobierany prad zawsze bedzie staly, co oczywiscie w przypadku uniwersalnego zasilacza jest zalozeniem bzdurnym.
  Pozdro
  Dexter
 • #8
  Kazjo
  Level 12  
  Powiem tak, nie chodzi mi o dokładne regulowanie napięcia, więc nie potrzebuję sprzężenia zwrotnego. Potrzeuję zbudować na przykład ściemniacz do oświetlenia, sterowany cyfrowo, albo niewielki regulator do lutownicy, co by mniej się grzała.

  Cyberdar napisał, że zbudował taki układ do regulacji prędkości silnika. Myślę, że o coś takiego mi chodzi, badzo bym prosił o schemat układu. Z góry dziękuję.
 • #9
  Robot_
  Level 18  
  Chcesz strzelać z działa do komara ??
  Po co sobie życie komplikujesz??
  Chcesz zrobić sterownik do lutownicy to nie lepiej sterować ilością sinusois podawanych na grzałke?
  Zresztą co Ty chcesz zrobic przy 1 V na lutownicy??
  Budowanie układu na taki zakres mija się z celem, lepiej zrobić kilka zazębiających się zakresów.
 • #10
  LordBlick
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Kazjo, nie można urządzeń przystosowanych do zasilania z sieci energetycznej zamiennie zasilić czymś regulowanym i jednocześnie uniwersalnym. Każde urządzenie wymaga oddzielnego rozpatrzenia sposobu zasilania dla regulacji mocy. Urzadzenia grzejne - sterowanie grupowe. Żarówka - regulacja fazowa. Silnik - tu jest jeszcze większy stopień komplikacji, bo trzeba wniknąć w jego budowę... I tak dalej... ;)
  Pozdrawiam, Daniel
 • #11
  Kazjo
  Level 12  
  Tak przyznaje z silnikiem to przesadziłem, chyba, że będzie to SPS.

  Ale żrówkę można również zasilić prądem stałym (wiem to z doświadczenia :-) ), tak więc myślę, że jeżeli wyprostuję sobie napięcie i przepuszczę to przez PWMa, to będę sobie mógł spokojnie przyciemniać żarówkę (myślałem też nad zasterowania triaka falą PWM i cięcie bezpośrednio 230V). Jeżeli mam lutownicę oporową, to zasada jak przy żarówce.
 • #12
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Z lutownicą oporową nie możesz robić tak jak z żarówką, to trochę co innego, pojawiają się takie problemy jak indukcja > zakłócenia, poza tym rególowanie fazowe w lutownicy oporowej o dużej bezwładności nie ma najmniejszego sensu. Poszukaj na elektrodzie, temat był poruszany wielokrotnie.

  Myśle że prostowanie tego czego prostować nie trzeba mija się z celem, bo dokładasz dwa razy więcej mocy odkładanej w momencie wyłączenia mosa, dodatkowo pojawia się samoindukcja
 • #14
  bolek
  Level 35  
  Triaka nie wysterujesz PWMem, zalączy ci sie w dowolnym momncie sieci, a wyłaczy po zaniku sygnału na bramce i napiecie na jego "elektrodach". Przy napieciu stałym sie nie wyłączy!