Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kilka pytań odnośnie mechaniki i łożysk

VIGOR_PICTURES 26 Feb 2015 18:54 696 3
    VIGOR_PICTURES
    Level 20  
    Witajcie.
    Od dłuższego czasu noszę się z zamiarem budowy kranu kamerowego. Dokładnie chodzi o sprzęt inspirowany poniższym:

Problem pojawia się w momencie... mocowania łożysk. Całość mam już zaplanowaną, tylko nie mogę przejść przez samą kwestie łożysk. Na razie jedyny sposób montażu jaki mi przyszedł do głowy, to wbić łożysko w metalową tuleję, która będzie przyspawana do profilu stalowego. Niestety do dyspozycji mam tylko zwykłą spawarkę do stali.
    Łożyska to najzwyklejsze "deskorolkowe" łożyska kulowe. Do moich potrzeb wystarczają.
    Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś podrzucił jakiś pomysł na uporanie się z łożyskami :)

PS: Temat tutaj, bo nie wiedziałem czy w robotyce mnie nie pogonią ;)

Pozdrawiam!
    tomek122
    Level 21  
    Czy w sklepach nie ma obudów do łożysk? Poszukaj, na pewno znajdziesz.
    berlingo
    Level 22  
    Kup zwykle obudowy łożysk ,,łożysko z obudową stojąca '' i do tego wałek ciągniony na wymiar pod łożysko .Do dostania w centrostalu .Wałki sprzedają na centymetry . Ucinasz przykręcasz śrubami do łożyska a końce spawasz i po kłopocie.
    VIGOR_PICTURES
    Level 20  
    Witajcie, w międzyczasie znalazłem rozwiązanie problemu. Do większych obciążeń (jak utrzymanie ramienia kranu) zostaną wykorzystane łożyska w obudowach żeliwnych. Po pierwszych testach widzę że aby uzyskać odpowiednią sztywność potrzebny jest wałek/rurka o średnicy 20mm.
    Z kolei dla mniejszych obciążeń (projektuję także ramię kamerowe zwane potocznie steadicamem) wykorzystam łożyska z flanszą. W życiu bym się nie domyślił, że tak to się nazywa :)

Jedyne co jeszcze muszę wymyślić, to jak zamocować wałek/rurkę do kątownika widzianego w 12 sekundzie filmu z początku tematu. Widziałem już gdzieś elementy końcowe mocujące wałki wykorzystywane w technice liniowej.

Pozdrawiam!