Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Sharp SJ-T480R - Nie działa

26 Lut 2015 22:07 3771 7
  • Poziom 21  
    Witam! Moja prawie nowa bo zaledwie czteroletnia lodówka nagle przestała pracować. Ten model to lodówka no Frost z zamrażalnikiem na górze. Sprawdziłem sprężarkę ( uruchomiona "ręcznie" pracuje poprawnie) regulatory, wyłączniki drzwi, zasilacz ( przetwornica główna robi 15v z tego robione jest 5V dla procesora), grzałkę parownika i jej bezpiecznik. Po włączeniu zasilania nie następuje włączenie przekaźnika sprężarki. Podejrzewam uszkodzenie procesora bo z niego nie wychodzi już sterowanie na tranzystor włączający przekaźnik sprężarki, ręczne wysterowanie bazy tranzystora powoduje załączenie przekaźnika więc tranzystor i obwód przekaźnika sprawny. Proszę o pomoc kolegów serwisujących tego typu sprzęt. Według serwisanta teoretycznie autoryzowanego przez Sharpa płyta powinna ruszyć niezależnie od stanu czujników temperatury ( w tej lodówce są trzy takie czujniki: w chłodziarce, w zamrażalniku i czujnik zalodzenia parownika). Jeśli rzeczywiście tak jest, że procesor powinien wystartować niezależnie od stanu czujników to leży procesor i sprawa jest prosta ale jeśli jednak nie to proszę o informację jaka powinna być wartość termistorów ( mniej więcej chociaż..) w takim sprzęcie w temperaturze pokojowej. Interesuje mnie również czy lodówka wystartuje z uszkodzonym wentylatorem, sterownik wentylatora współpracuje bezpośrednio z procesorem więc jego ewentualna niesprawność może moim zdaniem również powodować brak działania procesora, ale może się mylę. Cena nowej płyty sterującej jest z kosmosu ale gdybym miał pewność, że to tylko płyta to bym zaryzykował. Niestety serwis Sharpa sprawia wrażenie jakby w ogóle nie mieli pojęcia jak to wszystko pracuje, pomijam już ich czas reakcji i czas niedokończonej diagnostyki ( panie, chyba płyta uszkodzona.. dwa tygodnie im to zajęło..). Serdecznie proszę o pomoc kolegów serwisantów. Pozdrawiam Paweł
  • Poziom 21  
    ok... no ja też jestem tego procesora pewien na 87,5% ;-) oczekuję raczej wskazówek jak sprawdzić czujniki, bo po lekturze postów dotyczących jakiegoś tam Boscha widzę że procesor ( a więc i cała lodówka) może nie pracować jeśli termistor sobie padnie.. ale oczywiście dziękuję za odpowiedź i tak dalej ... rozumiem, że kolega doświadczenie w Sharpie ma i wie, że procki padają jak muchy. Może ktoś posiada serwisówkę do tego modelu i mógłby wspomóc?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Pawelcio napisał:
    rozumiem, że kolega doświadczenie w Sharpie ma i wie, że procki padają jak muchy

Przesada, problem był "gryziony" już przez fachowców i wniosek jest taki jak napisałem.
    Pawelcio napisał:
    może nie pracować jeśli termistor sobie padnie

Zmierz te termistory i opisz jak się zachowują przy podgrzaniu lub oziębieniu.
  • Specjalista AGD
    Pokaż zdjęcia płyty sterującej.
  • Poziom 21  
    Zdjęcia płyt, pozdrawiam Paweł Lodówka Sharp SJ-T480R - Nie działa Lodówka Sharp SJ-T480R - Nie działa Lodówka Sharp SJ-T480R - Nie działa
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Pawelcio napisał:
    Według serwisanta teoretycznie autoryzowanego przez Sharpa płyta powinna ruszyć niezależnie od stanu czujników temperatury
    To tylko wie fabryka i osoba pisząca oprogramowanie jak powinno być. Sprawdź od strony galwanicznie połączonej z siecią tor zasilania transoptora PC302, tędy idzie do procesora info o częstotliwości napięcia zasilającego. Miałem kiedyś identyczny przypadek jak Ty i tego co pamiętam jakiś mkp stracił parametry(nie powiem dokładnie który, bo aż takiej dobrej pamięci nie mam i notatki gdzieś posiałem)
    Możesz zrobić zdjęcie płyty zasilacza od drugiej strony? Pozdrawiam Andrzej.
  • Poziom 21  
    Dzięki za zainteresowanie. PC302 w tym modelu odpowiada za detekcję otwarcia drzwi, pewnie wyłącza wtedy wentylator a może i sprężarkę, w każdym razie ten układ pracuje poprawnie, po otwarciu drzwi stan na wejściu procka zmienia się na niski, przy zamkniętych jest wysoki. Drugi transoptor to stabilizacja napięcia zasilania, współpracuje z tl431, standardowe rozwiązanie jak wielu przetwornicach. Chyba jednak nie tędy droga. Muszę wypruć jednak te termistory, jakby tak schemat dokładny był byłoby łatwiej ;-). Dziwię się że autoryzowany serwis nie miał ze sobą serwisówki, ta płyta ma wiele test pointów, pewnie jakaś diagnostyka jest opisana. Tak mi się zamarzyło.. pozdrawiam i dziękuję za wszelkie wskazówki.

ps. wreszcie zmierzyłem termistory. Co prawda nie mam za bardzo jak ich schłodzić bo zmrażacz wyszedł cały a i zima się skończyła ale opiszę co wiem. W temperaturze 20 stopni czujniki komory chłodziarki i zamrażarki mają po około 2,4k a czujnik parownika 5,5k , w wyniku podgrzewania rezystancje wszystkich czujników spadają więc chyba czujniki ok.. no cóż.. czas kupić nową lodówkę, najgorsze jest to że z tej lodówki byłem naprawdę bardzo zadowolony, produkty długo zachowywały świeżość a samo urządzenie było wyjątkowo ciche i bezobsługowe. Ale ceny części powalają z nóg, płyta sterowania kosztuje w Bis Serwis 1240 zł .. koszmar.. parę elementów na krzyż, jedyny niezdobywalny to procesor cała reszta to banalne elementy za kilka złotych a i procek do jakichś wypasionych nie należy, koszt pustego u Kitajców to około 6 dolarów.. dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc i myślę, że na tym trzeba będzie temat zamknąć .Pozdrawiam Paweł.